Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Poslední Android má jen zlomek přístrojů, zanedlouho je tu přitom nový

  • 23
Android Marshmallow je tu s námi už téměř rok, nicméně až nyní prolomil hranici, kdy je nainstalován na 10 procentech aktivních přístrojů. Zanedlouho je tu přitom zatím nepojmenovaný nový Android N.

O fragmentaci Androidu toho bylo napsáno už mnoho, jeho nové verze však i nadále najdeme jen na malém počtu aktivních smartphonů a tabletů. Google sice každý rok vydává nové verze svého operačního systému, ty se však k uživatelům jen tak nedostanou.

Android Marshmallow byl představen v květnu minulého roku (více zde) a oficiálně byl uvolněn v říjnu. Po devíti měsících konečně prolomil desetiprocentní hranici instalací na aktivních přístrojích s Androidem.

Jak ukazují statistiky Googlu, aktuální verzi Androidu patří mezi všemi aktivními androidími přístroji podíl 10,1 procenta . Nejvíce se v současnosti používá předloňský Android Lollipop, který má 35,4 procenta aktivních přístrojů. Tři roky starý Android KitKat pak používá 31,6 procenta přístrojů.

Podíly verzí systému Android v červnu 2016.

Nezanedbatelný podíl má i čtyři roky starý Android Jelly Bean - 18,9 procenta aktivních přístrojů. A dvě procenta smartphonů a tabletů s Androidem mají Gingerbread z roku 2010. O rok mladší Android Ice Cream Sandwich používá o něco méně přístrojů, konkrétně 1,9 procenta. A Android Froyo najdeme už jen na desetině procenta aktivních přístrojů.

Google se tedy může s uváděním nových verzí snažit, jak mu síly stačí, ale zatím nejnovější systém, který je už tři čtvrtě roku starý, je stále minoritou. Přitom zanedlouho tu máme novou verzi, která nese zatím jen označení N. Do vymýšlení civilnějšího označení se mohl zapojit kdokoli, Google se totiž se žádostí o pomoc obrátil na širokou veřejnost (více zde).

Distribuce nových verzí operačního systému Android je ve velkém kontrastu s aktualizací přístrojů od Applu. Systém iOS 9 byl představen v září minulého roku a prakticky vzápětí byl nainstalován na 50 procentech přístrojů. A letošního 9. května už byl přítomen na 84 procentech aktivních iPhonů, iPadů atd.

Otestovali jsme nový Android N. Zásadně se nezměnil, přesto je lepší

Rozdíl mezi Applem a Googlem v distribuci nových verzí operačního systému je zásadní. Přístroje se systémem iOS vyrábí jen Apple, jejich aktualizace je tedy snadná. Oproti tomu přístroje s Androidem vyrábějí tisíce výrobců a je jen na jejich rozhodnutí, zda pro své produkty novou verzi systému připraví. Google má pod svou kontrolou jen přístroje řady Nexus.

Na jednotlivé výrobce by tak Google měl více zatlačit. Podle dostupných zpráv připravil seznam výrobců podle toho, jak se starají o jednotlivé aktualizace a bezpečnostní záplaty. Zatím ho sdílí jen se svými partnery. Zda bude „seznam hanby“ zpřístupněn i široké veřejnosti, je zatím v jednání.

Aktualizace systému neznamená jen to, že uživatel dostane nové funkce. Aktuální systém rovněž přináší bezpečnostní ochranu, která u starších verzí chybí. Sám šéf Androidu Hiroshi Lockheimer na konferenci Google I/O připustil, že absence aktualizací je nejslabším článkem v bezpečnosti systému Android.