Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americký T-Mobile se učí u českých operátorů. Ruší dotace

aktualizováno 
S trochou nadsázky přistoupil americký T-Mobile ke kroku, který čeští zákazníci znají už celou věčnost. Operátor se rozhodl zrušit dotace u svých telefonů, což je na americkém trhu velmi odvážný krok.
T- Mobile.

T- Mobile. | foto: AP

Mobilní operátoři po celém světě hledají cestu, jak se zbavit dotací mobilních telefonů. Ty jsou pro ně příliš nákladné a v době, kdy zákazníci tlačí na cenu samotných služeb, brání operátorům nabídnout levnější tarify.

Dotace v Česku

Tuzemští operátoři dotují mobily spíš jen symbolicky. Za korunu jsou k mání mobily s běžnou cenou okolo 3000 korun a ještě je vyžadován poměrně vysoký tarif. Špičkové smartphony se i u té nejštědřejší dotace obvykle nedostanou pod polovinu běžné ceny. A k tomu si zákazník musí vzít pořádně drahý tarif.

Americký T-Mobile se tak jako jeden z prvních operátorů na světě odhodlal k odvážnému kroku. U telefonů, které prodává ke svým novým neomezeným tarifům Value Plans, zrušil dotace. To je na americkém trhu opravdu neobvyklý krok, protože tamní uživatelé jsou zvyklí na ceny od nuly u základních telefonů do 200 dolarů (necelých 3 900 korun) za ty nejlepší smartphony.

T-Mobile teď však namísto obvyklé dotace nabízí třeba špičkový Samsung Galaxy S III za necelých 550 dolarů, tedy přibližně 10 600 korun. Operátor chce zákazníkům vysvětlit, že jeho nabídka je výhodnější než tarify konkurence a že za celou dobu používání tarifu se jim počáteční vyšší investice vrátí a ještě ušetří více peněz.

Americký T-Mobile chce za svůj tarif s neomezenými hovory a SMS a 2 GB dat 60 dolarů měsíčně (přibližně 1 150 korun). Konkurenční AT&T požaduje za porovnatelný tarif s 1 GB dat 85 dolarů měsíčně (zhruba 1 600 korun). Za dva roky provozu to znamená, že zákazník zaplatí u T-Mobilu celkem 1 440 dolarů (zhruba 28 tisíc korun) a u konkurence 2 040 dolarů (téměř 39,5 tisíce korun).

Americká pobočka T-Mobilu je ve zrušení dotací průkopníkem a konkurence bude jistě pečlivě sledovat, jak se mu s novou nabídkou bude dařit. Světoví mobilní operátoři, kteří se snažili z kolotoče dotací vymanit, většinou přistoupili spíše ke splátkovému prodeji nových telefonů. Kromě paušálu za tarif tak zákazník platí i další sumu, která je od tarifu oddělená, a představuje splátku ceny přístroje.

Podobnou možnost zřejmě zavede i americký T-Mobile, jelikož asi jen málo zákazníků bude ochotno zaplatit najednou plnou cenu špičkového telefonu. A i 120 dolarů (v přepočtu přibližně 2 300 korun) za nejobyčejnější véčko od Samsungu se jeví jako příliš.

Dotace trápí i české mobilní operátory, ti však nikdy nebyli tak štědří, jako jsou poskytovatelé služeb v zahraničí. Trochu paradoxně tak například američtí zákazníci nekoupí zcela nový Galaxy S III za plnou cenu o mnoho dráž než český zákazník za dotovanou.

Zmíněných 550 dolarů totiž znamená 10 600 korun. Český T-Mobile nabízí stejný telefon novým zákazníkům za ceny od 7 699 do 14 499 korun. A třeba s minimálním měsíčním plněním 1 200 korun, které finančně (nikoliv objemem obdržených služeb) víceméně odpovídá tarifu amerického T-Mobilu za 60 dolarů, stojí telefon 9 699 korun, tedy jen o 900 korun méně než je plná americká cena. A český zákazník přitom dostane za stejné peníze jako v USA podstatně menší objem služeb.Nejčtenější

Na Instagram dáváte všichni to samé, ukazuje profil. Fotografové se vztekají

Všichni fotí to samé, poukazuje na Instagramu účet insta_repeat

Čím více se Instagram plní uživateli, tím více je patrný trend, na který upozornil účet „Insta Repeat“. Ukazuje, že...

Nevídané. Nejlevnější letošní iPhone bude dvousimkový, ale má to háček

iPhone 8 Plus dodnes patří k nejvýkonnějším smartphonům. Dvě SIM najednou ale...

O příchodu iPhonu se sekundárním slotem pro SIM se spekuluje několik měsíců. Nejnovější zprávy tchajwanského deníku...Nejlepší samsung letošního roku má extrémní paměť a nahradí počítač

Samsung Note 9 na premiéře v New Yorku

Nástupce „zápisníkové“ řady Note od Samsungu je opět tím nejlepším, co si od korejského výrobce letos můžete pořídit....

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Další z rubriky

Nová značka Poco ukáže nejlevnější mobil s nejvýkonnějším procesorem

První smartphone řady Pocophone od Xiaomi dostane jméno F1

Aktuálně čtvrtý největší prodejce smartphonů, společnost Xiaomi, pokračuje v expanzi do Evropy. Jedním z nástrojů...

Smartphone plný superlativů. Nové Meizu 16 je nejlepší snad ve všem

Meizu 16 na světové premiéře v Pekingu

Čínská značka Meizu představila špičkový smartphone Meizu 16. Má nejrychlejší čtečku v displeji, nejvyšší výkon i...

Nemá mezi smartphony konkurenci. Pokud neradi píšete na displeji

BlackBerry KeyOne a nové Key2

Do redakce nám k testování dorazila nová generace pracovního smartphonu od BlackBerry. Model Key2 je nástupcem loňského...

Najdete na iDNES.cz