Soud ilustrační foto

Soud ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Americká vláda nechce spojení AT&T a T-Mobilu. Němci i tak vydělají

  • 3
Americká vláda podala skrze Ministerstvo spravedlnosti žalobu proti navrhovanému spojení operátora AT&T a americké pobočky T-Mobile. Tento krok by prý snížil konkurenci na americkém trhu. Německý koncern Deutsche Telekom ale vydělá, ať už soud dopadne jakkoli.

V březnu letošního roku se koncerny AT&T a Deutsche Telekom dohodly na velké transakci. Americký T-Mobile se má za 39 miliard dolarů stát součástí největšího amerického GSM operátora. Jenže v současné chvíli je velmi pravděpodobné, že tento obchod nevyjde.

Možné spojení se totiž u soudu rozhodlo napadnout americké Ministerstvo spravedlnosti. Úřad tvrdí, že spojením druhého a čtvrtého největšího operátora amerického trhu by výrazně poklesla úroveň konkurence. Ministerstvo doslova v žalobě píše: "Eliminace T-Mobilu jako nezávislého, levnějšího rivala, by z trhu odstranila významné konkurenční tlaky". Odborníci se většinou shodují, že tato žaloba je pravděpodobně koncem pro plánované spojení, příliš šancí na vítězství AT&T a T-Mobilu nedávají.

Telekomunikační giganti se ale nevzdávají. Věří, že žaloba ze stran americké vlády je jenom další z byrokratických překážek, kterými musí zamýšlený obchod projít a že se i tuto překážku podaří překonat. Tiskoví mluvčí operátorů ale v reakcích na žalobu neskrývali překvapení a zklamání. S ministerstvem prý pravidelně o spojení jednali, a to nedávalo žádné náznaky, že by mohlo zamýšlenou transakci napadnout.

K řadě argumentů pro tuto transakci tak přidávají operátoři další. Spojení by prý pomohlo efektivně využít přeplněná rádiové spektrum a přineslo by služby LTE až 97 % americké populace. Operátoři také slibují mnohamiliardové investice a asi 5 000 nových pracovních míst. AT&T také přispěchalo s 25stránkovým dokumentem, ve kterém se u soudu snaží argumentovat ve prospěch transakce.

V dokumentu se mimo jiné píše, že úřady zcela nepochopily současnou situaci na trhu a že o kvalitu konkurenčního boje není nutné se bát. Cenový tlak a tlak na neustále inovace prý vyvíjí inovativní operátoři jako US Cellular a MetroPCS. Americká GSM jednička také tvrdí, že pokud ke spojení firem nedojde, nebude mít T-Mobile chuť investovat do rozvoje své sítě a stane se v důsledku méně konkurenceschopným, čímž se situace na trhu opět zhorší.

Americká konkurence ale krok Ministerstva spravedlnosti vítá. Ze spojení totiž mají strach Verizon i Sprint – dva největší CDMA operátoři v zemi. Ať už nakonec dopadne dohodnutý obchod mezi AT&T a T-Mobilem jakkoli, mateřský koncern Deutsche Telekom vydělá v každém případě. Pokud nakonec přeci jenom k transakci dojde, získá DT celkem 39 miliard dolarů: 25 miliard v hotovosti, dalších 14 miliard v akciích nového AT&T. Tento objem by měl představovat asi 8% podíl ve firmě.

Jestliže ale nakonec úřady celou transakci zastaví, i tak získá Deutsche Telekom nemalé částky. AT&T totiž jako pokutu za neuskutečnění transakce zaplatí 3 miliardy dolarů v hotovosti. Navíc na americký T-Mobile převede část svého AWS spektra, které používá pro rozjezd sítě LTE. A v neposlední řadě by měly společnosti dosáhnout národní roamingové dohody s přijatelnou cenou, což prakticky znamená, že zákazníci T-Mobile by už neměli mít na celém území USA problém telefonovat za rozumných podmínek.