Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americká vláda nechce spojení AT&T a T-Mobilu. Němci i tak vydělají

aktualizováno 
Americká vláda podala skrze Ministerstvo spravedlnosti žalobu proti navrhovanému spojení operátora AT&T a americké pobočky T-Mobile. Tento krok by prý snížil konkurenci na americkém trhu. Německý koncern Deutsche Telekom ale vydělá, ať už soud dopadne jakkoli.
Soud ilustrační foto

Soud ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V březnu letošního roku se koncerny AT&T a Deutsche Telekom dohodly na velké transakci. Americký T-Mobile se má za 39 miliard dolarů stát součástí největšího amerického GSM operátora. Jenže v současné chvíli je velmi pravděpodobné, že tento obchod nevyjde.

Možné spojení se totiž u soudu rozhodlo napadnout americké Ministerstvo spravedlnosti. Úřad tvrdí, že spojením druhého a čtvrtého největšího operátora amerického trhu by výrazně poklesla úroveň konkurence. Ministerstvo doslova v žalobě píše: "Eliminace T-Mobilu jako nezávislého, levnějšího rivala, by z trhu odstranila významné konkurenční tlaky". Odborníci se většinou shodují, že tato žaloba je pravděpodobně koncem pro plánované spojení, příliš šancí na vítězství AT&T a T-Mobilu nedávají.

Telekomunikační giganti se ale nevzdávají. Věří, že žaloba ze stran americké vlády je jenom další z byrokratických překážek, kterými musí zamýšlený obchod projít a že se i tuto překážku podaří překonat. Tiskoví mluvčí operátorů ale v reakcích na žalobu neskrývali překvapení a zklamání. S ministerstvem prý pravidelně o spojení jednali, a to nedávalo žádné náznaky, že by mohlo zamýšlenou transakci napadnout.

K řadě argumentů pro tuto transakci tak přidávají operátoři další. Spojení by prý pomohlo efektivně využít přeplněná rádiové spektrum a přineslo by služby LTE až 97 % americké populace. Operátoři také slibují mnohamiliardové investice a asi 5 000 nových pracovních míst. AT&T také přispěchalo s 25stránkovým dokumentem, ve kterém se u soudu snaží argumentovat ve prospěch transakce.

V dokumentu se mimo jiné píše, že úřady zcela nepochopily současnou situaci na trhu a že o kvalitu konkurenčního boje není nutné se bát. Cenový tlak a tlak na neustále inovace prý vyvíjí inovativní operátoři jako US Cellular a MetroPCS. Americká GSM jednička také tvrdí, že pokud ke spojení firem nedojde, nebude mít T-Mobile chuť investovat do rozvoje své sítě a stane se v důsledku méně konkurenceschopným, čímž se situace na trhu opět zhorší.

Americká konkurence ale krok Ministerstva spravedlnosti vítá. Ze spojení totiž mají strach Verizon i Sprint – dva největší CDMA operátoři v zemi. Ať už nakonec dopadne dohodnutý obchod mezi AT&T a T-Mobilem jakkoli, mateřský koncern Deutsche Telekom vydělá v každém případě. Pokud nakonec přeci jenom k transakci dojde, získá DT celkem 39 miliard dolarů: 25 miliard v hotovosti, dalších 14 miliard v akciích nového AT&T. Tento objem by měl představovat asi 8% podíl ve firmě.

Jestliže ale nakonec úřady celou transakci zastaví, i tak získá Deutsche Telekom nemalé částky. AT&T totiž jako pokutu za neuskutečnění transakce zaplatí 3 miliardy dolarů v hotovosti. Navíc na americký T-Mobile převede část svého AWS spektra, které používá pro rozjezd sítě LTE. A v neposlední řadě by měly společnosti dosáhnout národní roamingové dohody s přijatelnou cenou, což prakticky znamená, že zákazníci T-Mobile by už neměli mít na celém území USA problém telefonovat za rozumných podmínek.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Když nevíte, jak pojmenovat smartphone, tak tam vrazte jména konkurentů

BLU pro svou novinku použilo nevšední název. Není to Vivo ani OnePlus.

Na první pohled název novinky z produkce společnosti BLU vyznívá jako aprílový žertík převedený do reality. Kombinuje...

Legendární Polaroid si nasadíte přímo na mobil, už si ho můžete koupit

Motorola Insta-Share Printer modul s tiskárnou

Rodina přídavných modulů pro vybrané telefony značky Motorola se oficiálně rozrostla o malou tiskárnu proslulé značky...

Originalita nevymřela. Těchto šest smartphonů si s konkurencí nespletete

Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony...

Trend minimalizace rámečků a snaha o využití maxima plochy telefonu pro displej přináší velkou unifikaci designu...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz