Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou

Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou komunikaci z celého světa. | foto: Profimedia.cz

Americká NSA nesleduje jen internet, ale prý i chytré telefony

  • 13
Americká tajná služba NSA prý kromě internetové komunikace dokáže sledovat i data uživatelů takzvaných inteligentních mobilních telefonů. Informoval o tom německý týdeník Der Spiegel.

List cituje z interních dokumentů americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a jí spřízněné britské organizace GCHQ, jak obě agentury popisují zřízení specializovaných týmů, jejichž úkolem je prolomení ochranných opatření na telefonech typu iPhone a BlackBerry a mobilech s operačním systémem Android.

Snowden a NSA

TAJEMSTVÍ: Washington špehuje miliony Američanů

ODHALENÍ: Zprávu vynesl bývalý technik CIA

ÚTĚK: Snowden uprchl z USA do Hongkongu

EVROPA: Američané čtou naše e-maily, zlobí se

OBVINĚNÍ: Je to špion a zloděj, jdou po něm USA

POTVRZENÍ: Bývalí agenti NSA podpořili Snowdena

Edward Snowden vynesl informace z NSA, protože nechtěl žít ve světě, kde nikdo nemá žádné soukromí. Nyní 29letý technický asistent dříve pracoval pro CIA a NSA.

Tato data obsahují rovněž kontakty, seznamy hovorů, poslaných SMS, další poznámky a lokalizační údaje.

Der Spiegel tvrdí, že z dokumentů nevyplývá, že by NSA prováděla hromadné sledování uživatelů telefonů, ale spíše to, že tyto způsoby sledování se používají u vybraných konkrétních osob.

V dnešním článku německý list neuvádí, jak se k dokumentům dostal. Ale mezi autory je uvedena americká režisérka Laura Poitrasová, která má úzké vazby na bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.

Odhalení Der Spiegelu přichází pouze pár dní poté, co americký tisk přinesl informace, že americké a britské rozvědky prolomily šifrování, které zajišťuje širokou škálu on-line komunikace včetně e-mailů, bankovních transakcí a telefonických rozhovorů.

Pracovníci tajných služeb tak prý dokážou dešifrovat data i v případě ochrany údajně bezpečným kódováním, které má zajistit soukromí.