Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Američanům se s mobilem žije lépe. Přesto mnohým chybí

aktualizováno 
Podrobný výzkum Nicholase P. Sullivana z agentury The Media Lab prokázal, že Američané se díky mobilnímu telefonu dostanou k zaměstnání s vyššími mzdami. Miliony chudších obyvatel ho však stále nevlastní.

Američané se díky mobilu dostanou k lepšímu zaměstnání | foto: Profimedia.cz

Obliba mobilních telefonů ve Spojených státech amerických strmě vzrůstá. Obyvatelé největšího zaoceánského státu, kteří se vždy k tomuto způsobu komunikace stavěli oproti Evropanům spíše negativně, si začínají uvědomovat jeho výhody.

Celkem 58 procent dotázaných Američanů uvedlo, že kdyby si měli vybrat pouze jediný druh telefonu, byl by to právě ten mobilní. Dali mu tak přednost před pevnými linkami, které tam vždy byly mnohem populárnější.

S mobilem k vyšším platům

Třetina respondentů uvedla, že mobilní telefon sehrál zásadní roli v úspěšném získání lepšího zaměstnání. Zhruba 40 procent lidí s dělnickým zaměstnáním k práci přišlo díky mobilu. Lidem s úřednickým zaměstnáním pomohl k lepší práci mobil méně - stále však velmi "slušným" 27 procentům z nich.

Lidé vlastnící mobil vydělají obecně podle průzkumu mnohem více peněz ročně než ti, kteří ho nemají. Stále však chybí milionům chudších obyvatel (domácnosti, jejichž roční příjem je nižší než 35 000 amerických dolarů ročně).

Agentura také provedla výzkum mezi 45 miliony domácností v USA, ve kterých se nenachází ani jeden mobil. Zjistilo se, že 37 % z těchto lidí je v důchodovém věku, 29 % bez vysokoškolského vzdělání a 30 % je nezaměstnaných.

Američané vědí, že v nouzi pomůže mobil nejlépe

Mobilní telefon pomáhá obyvatelům USA nejen k získání lépe placeného zaměstnání, ale především i v krizových situacích. Celkem 48 procent respondentů uvedlo, že mobil použije k přivolání pomoci v případě akutních zdravotních problémů nebo jiných nepříjemných situací.

Američané o tomto využití mobilního telefonu dobře vědí. Až 32 procent z nich ho proto svým příbuzným koupilo právě z toho důvodu, že jim může v krizových situacích pomoci. Mnohdy i zachránit život.

Podrobná studie je založená na dvou rozsáhlých průzkumech. První - vědecký výzkum se uskutečnil mezi zhruba tisícovkou obyvatel USA, druhý - statistický mezi 110 tisíci uživateli předplacených karet. Jde o jednu z prvních podrobných analýz, která mapuje vliv používání mobilních telefonů na příjmy domácností a bezpečnost obyvatel.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Najdete na iDNES.cz