HTC Desire, HD Mini a Legend aneb dva Androidy a jeden Windows phone

HTC Desire, HD Mini a Legend aneb dva Androidy a jeden Windows phone | foto: htc.com

Američané inklinují k Androidu, největší oblibě se ale i nadále těší iPhone

  • 20
Téměř každý průzkum mapující oblibu mobilních operačních systémů ukazuje vzrůstající oblibu platformy Google Android. Stejné vyznění mají i výsledky prozatím poslední ankety společnosti Ghange Wave, která rozhodila sítě mezi víc než čtyřmi tisícovkami Američanů.

Otevřenost, portál s aplikacemi, jejichž počet roste geometrickou řadou a stále širší nabídka rozličných přístrojů. To jsou jen některé aspekty, které mluví pro operační systém od Google.

Již minulý průzkum Change Wave ukázal, že Američané inklinují k Androidu na úkor konkurenčních platforem. Data z aktuální ankety byla sesbírána v období mezi 9. - 23. březnem od 4 040 respondentů.

Android na vzestupu

Zatímco v prosinci by při nákupu nového přístroje v blízké době sáhla po androidím telefonu zhruba pětina dotázaných, v březnu to už byla celá třetina. Největší nárůst preferencí byl ale zaznamenán v posledním čtvrtletí minulého roku; loni v září by Android preferovalo pouhých 6 % dotázaných, ale v prosinci už by to byla zmíněná pětina.

Průzkum ChangeWave: preference platformy Google Android

Další část ankety ukazuje, který operační systém by dotázaní volili při brzkém nákupu nového telefonu. Aktuální data jsou pro snadné srovnání doplněna o výsledky prosincového průzkumu žlutou barvou.

Průzkum ChangeWave: preference jednotlivých platforem

Nárůst obliby Androidu je jasně nejvyšší a mírně si polepšil také Apple iPhone. WebOS stagnuje a OS Windows Mobile si pohoršil. Největší útlum preferencí ale padá na hřbet telefonů BlackBerry; zatímco v prosinci by telefon RIM coby budoucího kapesního společníka vidělo 18 % dotázaných, v březnu se podíl smrsknul o pět procentních bodů.

Nejspokojenější uživatelé jsou majitelé iPhonu

V Change Wave se zaměřili i na spokojenost uživatelů s jejich aktuálními telefony. Bod pro danou platformu přitom přidal pouze uživatel, který vyjádřil velkou spokojenost se svou aktuální mobilní platformou.

Jak vidno, největší spokojenost vládne mezi uživateli iPhonu; průměrně tři ze čtyř jeho uživatelů jsou s ním velmi spokojeni a neměnili by.

Průzkum ChangeWave: vyjádření spokojenosti se současným smartphonem

O něco hůře dopadl Google Android; z uvažované stovky dotázaných je s tímto OS spokojeno 65 % uživatelů. To je ovšem v porovnání se zbylými třemi systémy velice dobrý výsledek. Na pomyslné třetí a čtvrté příčce se totiž umístily přístroje BlackBerry a webOS se 37 %. Vysloveně velkou spokojenost se svým Windows telefonem vyjádřila jen necelá třetina majitelů.

Průzkum ChangeWave: vyjádření spokojenosti se současným telefonem

Apple vévodí grafu spokojenosti uživatelů i z pohledu výrobců se 77 %. Na druhé příčce je pak se zhruba 40 % HTC. Za tchajwanským výrobcem následuje s malými odstupy Palm a RIM. Zhruba 35% satisfakci si připisuje trio LG, Motorola a Sanyo.

Nejmenší procento vyloženě spokojených zákazníků má podle ankety japonsko-švédský koncern Sony Ericcson a to 20 procent.

Průzkum ChangeWave: vyjádření spokojenosti majitelů iPhonu a BlackBerry v průběhu tří let

Jak ukazuje další vyhodnocení sesbíraných dat, spokojenost dotázaných uživatelů telefonů BlackBerry od září 2008 dlouhodobě klesá. Tehdy bylo s "Ostružinou" spokojeno 55 % dotázaných, zatímco dnes je to jen 38 procent.

Smartphonů mezi lidmi přibývá

Zatímco v prosinci přiznalo vlastnictví libovolného chytrého telefonu 42 % dotázaných, v březnu to bylo ještě o dva procentní body víc.

Největší procento dotázaných uživatelů smartphonů, 38 procent, aktuálně vlastní telefon značky RIM. Americký výrobce si tak i nadále drží pozici jedničky, přesto ale výsledky dlouhodobě vykazují pokles. Nejvyšší podíl totiž dle Change Wave RIM měla na jaře roku 2008, kdy z pomyslného koláče ukusovala hned 43 procent.

Průzkum ChangeWave: podíly uživatelů OS X, BlackBerry a Palmu

Přesně opačný trend, tedy dlouhodobý růst dle údajů Change Wave, zaznamenává Apple. Graf tak například říká, že krátce po uvedení iPhonu 3G v září 2008 byl tržní podíl v USA 17 %. O rok později, kdy již byla na trhu vylepšená verze s dovětkem 3 GS, se podíl zvýšil na 30 procent. Dnes je pak v porovnání se zářím 2008 téměř dvojnásobný.

Palmu se, přes uvedení zajímavého webOS s velkým potenciálem, příliš nedaří. Lví podíl na tom má dlouhé váhání s uvedením GSM verze a pak i nezvládnutá distribuce zařízení na světové trhy. Není proto divu, že současný tržní podíl se pohybuje hluboko pod 10 procenty.

Upozorňujeme však, že nejde o skutečné tržní podíly, nýbrž data společnost Change Wave, vycházející pouze z preferencí dotázaného vzorku několika tisíc lidí. Skutečná čísla se mohou více či méně lišit.

Budoucnost patří mobilnímu OS X a Androidu

Sílu Androidu, byť nepřímo, demonstruje i další graf, podle kterého hned 16 % dotázaných, kteří plánují nákup nového smartphonu, sáhne po telefonu s logem Motorola.

A Motorola, jak víme, aktuálně těží především z úspěchu modelu Droid. Ostatně, její evropská verze se osvědčila i v našem redakčním testu: čtěte první českou recenzi Motoroly Milestone.

Průzkum ChangeWave: preference Motoroly a HTC

Není to přitom tak dlouho, co Motorola nevěděla kudy kam a nebýt sázky na Android, pak by patrně její mobilní divize skončila v propadlišti dějin.

Zhruba osmina z potenciálních kupců nového smartphonu by se pak rozhodla pro výrobek tchajwanského HTC. A v jejím portfoliu se právě v březnu objevily zajímavé novinky v podobě modelu Legend a Desire, coby Nexu One s logem HTC.

Když ale v Change Wave odstranili omezení značek jen na Motorolu a HTC, ukázalo se, že téměř třetina jako svůj budoucí smartphone vidí Apple iPhone. Oproti předchozím výsledkům je to jen nepatrný pokles.

Průzkum ChangeWave: preference značky při nákupu nového smartphonu

Na druhém místě stanula Motorola, třetí pak společnost RIM se 14 %, což je oproti prosincovým 21 procentům třetinový pokles. Čtvrtá příčka patří asijskému HTC, poslední je pak se třemi procenty a tedy výrazným odstupem Palm.

Zdroj: ChangeWave