Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alcatel OT 557 - rozcuchaný školák (recenze)

aktualizováno 
Alcatel bude nový model OT 557 nabízet zejména operátorům, ale možná bude i ve volném prodeji. Telefon nabízí velký barevný displej a skvělou klávesnici. Překvapí vás na něm asymetrické prvky, které vytváří neučesaný dojem.

Před nedávnem jsme na našem serveru zveřejnili recenzi velmi zajímavého Alcatelu OT 756. Z dílny francouzsko – čínského výrobce pochází i model, který vám představíme dnes. Alcatel OT 557 je mírně surrealisticky vyhlížející telefon. Na svět přišel společně s dvojčetem OT 556 a oba modely se od sebe liší pouze v rozložení klávesnice. OT 557 a OT 556 budou nabízeny výhradně operátorům, ale ani jejich přímou distribuci zatím nelze vyloučit.

Svým stylem připomíná OT 557 svého staršího sourozence OT 756. Displej je stejně velký a testovaná verze měla i podobnou barvu krytů. Také charakteristická stříbrná klávesnice, která maximálně využívá plochu telefonu, je modelu OT 756 velmi podobná. Oproti Alcatelu OT 756 přibyla u novinky kolébková klávesa pro regulaci hlasitosti. Na druhou stranu byl OT557 ochuzen o možnost nahrávat videa, podporu MP3 melodií a výrobce jej osadil také horším displejem.

Alcatel OT 556 Alcatel OT 556 Alcatel OT 557 Alcatel OT 557

Modely Alcatel OT556 a OT 557 

Stručná charakteristika telefonu:

  • Tri-band telefon (900/1800/1900 MHz)
  • Základní rozměry: 108x48x21 mm
  • Hmotnost: 93 g
  • Displej: 128 x 160 bodů, 65 536 barev, pasivní
  • Zprávy: SMS, EMS, MMS
  • Paměť: 2 MB, 500 kontaktů, 200 SMS
  • Fotoaparát: max. 640 x 480 bodů
  • Java MIDP 2.0, IrDA
  • GPRS třídy 10, WAP 2.0
  • Baterie 800 mAh, Li-Ion

Vzhled - trocha surrealismu

Alcatel OT 557 je mobil s velmi netradičním tvarem. Půdorys telefonu vzdáleně připomíná Nokii 7260 se dvěma zaoblenými rohy. Nokia je ovšem zpracována přísně geometricky, zatímco pro OT 557 zvolil výrobce oválnější tvary. V ruce tak působí nový Alcatel jako mírný bochánek.

 Alcatel OT 557 Alcatel OT 557 Alcatel OT 557

Základní rozměry nejsou nijak miniaturní, 108x48x21 milimetrů patří do kategorie středně velkých telefonů. Při hmotnosti 93 gramů ovšem není problém nosit OT 557 na krku a v kapse vás také příliš tlačit nebude. Výměnou za větší rozměry navíc získáte relativně velký displej a vynikající klávesnici.

Alcatel OT 557

Stejně jako u modelu OT 756 využil výrobce přední plochu telefonu na maximum. Značnou část si vysloužil velký barevný displej, na který přímo dosedá klávesnice. Po obvodu zbylo jen několik milimetrů volného místa. V dolní části je odstup klávesnice od hrany telefonu větší, což chválíme. Při pevném uchopení telefonu není potřeba kvůli stisku spodních kláves tolik ohýbat palec.

Základní tvar není zcela symetrický, zatímco linie klávesnice ano. Navigační klávesa je navíc posunuta výrazně k levé straně a po jejím pravém boku naleznete o jednu dvojici funkčních tlačítek navíc. Tyto nesouměrné prvky vytváří u OT 557 mírně neučesaný dojem, jako by bylo vše pospojované příliš narychlo. Je ovšem více než pravděpodobné, že se jedná o zájem výrobce a například z hlediska ergonomie je posunutí navigační klávesy k levé straně dobrým tahem (pro praváky).

Alcatel OT 557 Alcatel OT 557

Po obvodu vystupuje bílý pruh základního bloku telefonu. V horní části naleznete poutko pro zavěšení na krk a sklíčko chránící infraport. Zadní část Alcatelu OT 557 je s výjimkou zrcátka a fotoaparátu úplně holá. Celkově je zpracování telefonu perfektní, kryty sedí a vůbec se neviklají. Zadní kryt drží dokonce tak pevně, že je ho třeba značnou silou odtrhnout. Škoda, že sklíčko chránící fotoaparát, není také součástí zadního krytu.

Baterie - slušná výdrž

Alcatel OT 557 používá baterii Li-ion o kapacitě 800 mAh. Podle oficiálních údajů výrobce by měl telefon vydržet asi 11 dnů v pohotovostním režimu nebo 7,5 hodiny hovoru. V praxi nás výdrž telefonu mile překvapila. Třetí den testování ukazoval stav baterie stále jeden dílek ze tří.

Klávesnice - nové Alcately se mají čím hlubit

Klávesnice Alcatelu OT 557 má stejné parametry jako u svého předchůdce. Jednotlivá tlačítka jsou velká, ke středu vyboulená a přímo na sebe dosedají. Klávesy jsou velmi citlivé, mají minimální zdvih a jemnou odezvu. Výrobce změnil barvu podsvícení na zelené, čitelnost kláves zůstává výborná.

Alcatel OT 557

Navigační klávesa má podobu kroužku, který výrazně vystupuje nad okolní tlačítka. Uvnitř něj se nachází potvrzovací klávesa OK. Na pravé straně dosedá k navigačnímu kroužku dvojice kláves pro mazání znaků a rychlou aktivaci fotoaparátu. Tato klávesa je funkční pouze v základní obrazovce a režimu fotoaparátu. Nemusíte se tedy obávat, že při procházení menu omylem spustíte fotoaparát.

Alcatel OT 557 Alcatel OT 557

Přítomnost klávesy pro rychlou aktivaci fotoaparátu se zdá ovšem zbytečná, protože stejnou funkci vykonávají v úvodní obrazovce i tlačítka pro regulaci hlasitosti.

Displej - horší než u předchůdce

Pro nižší model musel výrobce někde šetřit. Místo aktivního displeje OT 756, který dokáže zobrazit až 256 tisíc barev, vybavil Alcatel nový model pouze CSTN displejem s rozlišením 128x160 bodů a schopností zobrazit maximálně 65 tisíc barev. Displej má stejné hrubé zobrazení, což se projevuje při prohlížení fotografií a na ikonkách.

V menu telefonu žádný rozdíl oproti OT 756 na první pohled nepoznáte. Pouze při podrobnějším zkoumání můžete postřehnout, že displej OT 557 má při překreslování nepatrné zpoždění a také jeho čitelnost na slunci se nám zdála horší.

Alcatel OT 557 Alcatel OT 557

Samotné menu telefonu je stejné jako u modelu OT 756. Uživatel může volit mezi třemi základními režimy – Ikony se posouvají zleva doprava, v režimu Obrázky je vždy na displeji vidět jen jedna volba a poslední je matice 3x4. Ta je podle našeho názoru nejpřehlednější. Velikost písma v menu je možné nastavit pomocí funkce zoom.

V základní obrazovce lze přiřadit různé funkce oběma výběrovým klávesám. Dlouhým stiskem číselných tlačítek se dají vytáčet čísla, aktivovat funkce i otevírat wapové stránky. Položky v menu jsou uspořádané do přehledných záložek a telefon reaguje na stisk tlačítek velmi rychle.

Telefonování - přehledný adresář a pomalé hledání

Do paměti Alcatelu OT 557 lze uložit až 500 kontaktů. Záznamy jsou strukturované, ke každému jménu můžete přiřadit až čtyři čísla a celou řadu dalších položek. Telefon velmi přehledně zobrazuje na jedné záložce paměť SIM a na další paměť telefonu. Pokud si budete chtít udělat v seznamu pořádek, můžete si vytvořit záložek kolik chcete a přiřadit jim i různá vyzvánění. Mezi pamětí telefonu a SIMkarty se dají kontakty naráz kopírovat. Bohužel lze seznam stále prohledávat pouze podle prvního písmena.

Alcatel OT 557 Alcatel OT 557

Na příchozí hovor vás bohužel neupozorní MP3 melodie jako u modelu OT 756. Mezi podporovanými formáty zůstávají MMF, MIDI a AMR. Polyfonní melodie mohou mít až 40 hlasů a samozřejmostí jsou také vyzváněcí profily. Pro jejich přepnutí je nutné vstoupit hluboko do menu, pouze tichý režim se aktivuje dlouhým stiskem křížku. Zvuk z reproduktoru je velmi hlasitý a poměrně kvalitní. 

Zprávy - píše se skvěle

Klávesnice OT 557 je pro psaní výborná, na displej se v editoru zpráv vejdou při psaní čtyři řádky, při čtení pět. S rychlejším zadáváním textu pomáhá Zi, která nepoužívá diakritiku. Slovní zásoba není ovšem zdaleka ideální a telefon je tak potřeba dlouhou dobu učit. Pro odesílání textových zpráv lze vytvořit speciální distribuční skupiny. Telefon nabízí také volbu „Mé oblíbené“ pro uložení oblíbeného čísla. Pro odeslání zprávy na takové číslo stačí potvrdit napsaný text a zvolit „Mé oblíbené“.

Alcatel OT 756 Alcatel OT 756 Alcatel OT 756

Alcatel OT 557 podporuje zprávy SMS, EMS a MMS. Pokud zvolíte novou zprávu, telefon vám kromě nich nabídne také možnost „Hlasová MMS“. V jednoduchém rozhraní tak lze nahrát hlasový záznam a odeslat jej jako multimediální zprávu. Klasických SMS lze do telefonu uložit maximálně 200.

Alcatel OT 557 Alcatel OT 557

Novinka ovšem trpí stejným neduhem jako OT 756, protože dokáže zprávu přijmout pouze na SIM kartu. Ve chvíli, kdy se její kapacita zaplní, se na displeji objeví červená obálka. Zprávy je pak nutné ručně ze SIM karty vymazat nebo překopírovat do archivu. Multimediální zpráva může mít maximální velikost 100 kB. Jejich množství je omezené pouze sdílenou pamětí telefonu o velikosti pouhé 2 MB. Do telefonu jich tak lze uložit při maximální velikosti zprávy 20.

Alcatel OT 756 Alcatel OT 756 Alcatel OT 756

Organizační a datové funkce

OT 557 je vybaven jednoduchým budíkem, který se může opakovat každý den nebo zazvoní pouze jednou. Zvonění ve vybrané dny v týdnu telefon nenabízí. Novinka používá stejný výborně zpracovaný diář jako předchůdce. Nejedná se o tradičně vyhlížející tabulku. Diář má podobu třech záložek, na první naleznete záznamy na aktuální den, na druhé je seznam týdnů, na třetím jsou jednotlivé měsíce.

 Alcatel OT 756 Alcatel OT 756 Alcatel OT 756

Po rozkliknutí měsíce se teprve zobrazí klasická tabulka s jednotlivými dny a zvýrazněnými záznamy. Do kalendáře lze uložit až 700 záznamů ve formátu upomínka, narozeniny nebo hovor. Úkolů lze do telefonu uložit maximálně 50.

Alcatel OT 557

OT 557 poslouží svému majiteli i jako jednoduchý diktafon. Délka záznamu nemůže překročit jednu minutu a nahraný zvuk lze uložit i jako vyzvánění. Údaje v telefonu se dají synchronizovat s PC. Nový Alcatel podporuje Wap ve verzi 2.0 a výborný bude také jako GPRS modem, protože podporuje třídu 10 (4+2). Alcatel OT 557 rozumí i Javě ve verzi 2.0.

Fotoaparát

Digitální snímač má dnes standardní VGA rozlišení (640x480pixelů) a na výběr je i několik menších formátů. Mezi dalšími možnostmi fotoaparátu naleznete sekvenci 4 snímků a mozaiku, které je ovšem možné využít pouze u menších formátů fotografie. To samé platí pro rámeček.

Alcatel OT 756 Alcatel OT 756

Trochu překvapivá je možnost vyvážení bílé, telefon umožňuje také fotit černobíle. Obrázky se ukládají jako JPG, telefon dokáže zobrazit i formáty GIF, PNG a BMP. Výrobce sebral novému modelu možnost natáčet videa, ale je možné je přehrávat. Aktivace fotoaparátu je bleskové rychlá, ale v okamžiku zmáčknutí spouště je třeba několik vteřin čekat, než se obrázek zpracuje.  

Alcatel OT 557 Alcatel OT 557

Sečteno podtrženo

Akcatel OT 557 je zajímavý telefon s velkým barevným displejem a výbornou klávesnicí. Lze jej doporučit zejména starším uživatelům nebo naopak úplným začátečníkům. Koncová cena zatím nebyla stanovena, ale pravděpodobně se bude pohybovat okolo hranice 5000 Kč.

Na telefonu oceňuje kromě klávesnice také přehledný adresář a organizér. Někomu může naopak vadit manuální kopírování SMS do paměti telefonu, vyhledávání jmen pouze podle prvního písmena a samozřejmě nesymetrický vzhled. Soutěžit bude na trhu hlavně s modely Siemens C65, CX65 a pomalu dosluhující Nokii 3510i.  

Autor:
Nejčtenější

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Koncept iPhone 5X
Líbil by se vám malý bezrámečkový iPhone?

Kdyby se Apple nikdy nerozhodl pro velké iPhony a dál vyráběl kompaktní modely, možná právě takto by vypadala letošní speciální edice. Jeho podobu navrhlo...  celý článek

Xiaomi Mi A1
Raketové Xiaomi. Superlevné mobily útočí i na Česko

Čínské Xiaomi po loňském oslabení letos očekává rekordní prodeje. Podle odhadů vedení by celkový objem vyexpedovaných smartphonů měl dosáhnout 90 milionů kusů....  celý článek

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci...
Králové mezi přerostlými smartphony. Z kapes vytáhnou hodně peněz

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci minimalizují jejich rámečky. Velké phablety jsou tak kompaktnější než kdy...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Další z rubriky

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.