Alcatel One Touch Pro (recenze)

Povedený nástupce Alcatelu HC1000.

Není to až tak dávno, co jsme v recenzi na stránkách Mobil serveru představili telefon Alcatel HC1000, tehdy nejsilnějšího zástupce ve flotile Alcatelu. Již tehdy jsem připomínal, že Alcatel HC1000 se od svého přímého předchůdce Alcatelu HC800 liší v podstatě pouze vestavěnou podporou pro datové a faxové přenosy, vše ostatní zůstalo beze změn.

S premiérou nového telefonu si Alcatel dal poměrně načas, jisté zpoždění způsobil odchod některých vývojářů k Philipsovi (konec konců, Philips Fizz je nápadně podobný Alcatelům...) a tak novinka, po níž trh tak zoufale volal, přichází až nyní.

Budiž řečeno na rovinu - Alcatel se v mnohém poučil a moje výtky při testu HC1000 jako by nenechal bez povšimnutí. Převzal to nejstabilnější - firmware (kéž by ho Fizz měl stejně propracovaný a stabilní) - přepracoval elektroniku a napájení, investoval do designu a měl nový telefon. Zdařilost tohoto postupu budeme mít možnost za chvíli posoudit.

Telefon laskavě zapůjčil k otestování Alcatel Czech a jeho autorizovaný distributor Interbell Brno. Ihned z kraje musím poznamenat, že telefon jsem měl k testu na týden, ovšem samo ovládání nedoznalo oproti HC1000 prakticky žádných změn, takže týden byl dobou dostatečnou. Telefon One Touch Pro, jenž jsem testoval, byl v České republice zatím jediný, několik dalších kusů má dorazit po veletrhu ComNet. To, že telefon ještě před měsícem dlel na představení v Paříži, dosvědčovala i hezká cedulka, kterou na sobě měl nalepenou.

Pro úplnost budiž řečeno, že ve statistikách prodejnosti zaujímá Alcatel páté až šesté místo a na celkovém trhu s telefony GSM se podílí osmi procenty. Jeho obliba je nejvyšší, jak jinak, v zemi původu, ve Francii, kde Alcatel patří k základním přístrojům sítí ITINERIS a SFR.

Telefon byl testován v síti Paegas firmy RadioMobil.

Vzled a velikost

Alcatel One Touch Pro, pořádná fotka.Telefon vsadil na střídmé rozměry klasického utrženého sluchátka, Alcatel se nepouštěl do žádných extravagancí s flipy a nožičkami. Telefonek je to velmi tenký, 15 mm tloušťky jej řadí mezi největší hubeňoury - je vidět, že Alcatel se poučil a ubral v pase. Výška telefonu kolísá mezi 14-14,5 centimetry a jeho šířka je 6 cm. Proč kolísá výška telefonu o půl centimetru možná není z fotografie zcela patrné, ale vršek telefonu je našikmo a svažuje se od antény směrem k levé straně. Vytahovací anténa má po vytažení délku 9 cm a je vykloněná dozadu, stejně jako u Ericssona GF788 - to proto, aby co nejméně z radiových vln šlo do vaší hlavy.

A teď pozor - to hlavní. Telefon váží 175 gramů, což znamená, že zhubnul oproti svému předchůdci o celých 60 gramů, což je dost a opět to posouvá značku Alcatel mezi špičku.

Telefon patří mezi nejzdařileji vyvedená klasická "utržená sluchátka" - je vidět, že Alcatel pochopil, že telefony prodává ponejvíce jejich vzhled. Jako velmi dobrý nápad mi přijde zešikmení vršku telefonu, také barevné vyvážení šedé s černou mi příjemně ladilo. Co se designu týče, polepšil si One Touch Pro oproti svému předchůdci o koňskou délku!

Obdobně hodnotili tento telefon kolegové, i jim se líbilo poněkud netradičnější zpracování - mohu vás ujistit, že design One Touch Pro udeří do očí vždy a všude.

Na pravé straně telefonu je klávesa Mute, na straně levé jsou dvě klávesy pro regulaci hlasitosti.

Displej

Tady máte pár ikonekDisplej telefonu má rozměry 3,3 cm (šířka) x 2,7 cm (výška) - svojí velikostí představuje to, co bych rád považoval za standard - jestli nemáte rádi malé displeje, jaké nabízí Ericsson GF788, tak jste určitě u jednoho z největších displeju na mobilu (s výjimkou Nokia 9000!).

Displej pojme všechny informace včetně data a času, jakož i sílu signálu, stav nabití baterie a jméno sítě, v níž jste přihlášeni. Sítě EuroTel i Paegas telefon identifikuje jménem. Spodní řádek je pak vyhražen pro ikonky, které vám napovídají, co se stane, když stisknete klávesu kontextového menu - ty jsou celkem tři, což je o jednu více, než je obvyklé, a příjemně to zjednodušuje práci s telefonem.

Ikonek můžete mít najednou i více, protože jsou však jenom tři kontextové klávesy menu, nezbude vám, než se k ostatním ikonkám prolistovat velikou kurzorovou klávesou, která umožňuje projíždět po displeji ve všech čtyřech směrech - tuto klávesu považuji za další výrazný klad telefonu a přízpěvek Alcatelu ke snadnějšímu ovládání telefonu. Konzervativcům bude práce s touto kurzorovu klávesou poněkud příjemnější, než například s jog-dialem od Sony CMD-Z1.

Než, zpátky k displeji. Displej nemá plynulé zhasínání podsvícení, jako třeba Siemens, zato disponuje volbou kontrastu, což lze učinit z menu. Je to velmi užitečná funkce, kterou je třeba ocenit při pohledu na některé nedoladěné displeje konkurenčních značek. Máte také možnost zvolit si intenzitu podsvětlení displeje ve třech krocích (vypnuto, střed, maximum).

Displej telefonu Alcatel HC1000 měl drobnou vadu - značnou setrvačnost při překreslování. One Touch Pro se této vady zbavil beze zbytku - vzhledem k parnému létu jsem to musel otestovat v mrazáku.

Baterie

Jestliže bylo dosud něco velikou slabinou všech Alcatelů, pak to byly beze sporu baterie. One Touch Pro si vzal poučení z minulosti a ačkoliv je standardně vybaven NiMH bateriemi 600 mAh 3,6 V, dokáže pracovat podle údajů firmy až 70 hodin stand-by nebo 2 hodiny 50 minut hovoru. V praxi telefon vydržel za normálního provozu (cca. 45 minut hovoru denně považuji za normál u lidí, kteří telefon používají k obchodování atd...) dva dny (v noci nevypínáme) - tím se One Touch Pro dostává do dnes již běžných mantinelů. Telefony, které vyrdží tak-tak pouhý den bez dobíjení, ztrácejí smysl.

Programátoři firmware telefonu One Touch Pro se dopustili dnes již klasické chyby, jakou trpí například i již zmíněný Philips Fizz - poněkud zmatený indikátor nabití baterie. Pokud totiž s někým delší dobu telefonujete (například 10 minut), po skončení hovoru je ikona baterie prázdnější a chvíli po ukončení hovoru se opětovně doplní - firmware špatně reaguje na vyšší vybíjecí proudy. Pokud také vybitý telefon po chvilce nabíjení odpojíte od nabíječky, indikuje ikona, že je nabitý. Ikona ukáže skutečnou hodnotu nabití až po určité době.

K telefonu je jinak standardně dodávána cestovní nabíječka. Nabíjení je indikováno při zapnutém telefonu plnící se ikonou baterie, při vypnutí telefonu se pak po chvíli objeví plnící se baterie přes celý displej - ten je podsvícen dokud není nabíjení skončeno, pak zhasne.

Telefon disponuje možností vybíjení - před nabíjením se telefon vybije a ukazuje datum, kdy byl vybíjen naposledy. Velmi chytrá past na paměťový efekt v základní ceně.

Velká SIM karta se vkládá pod baterie - vsunout ji můžete do štěrbiny, pro její vyjmutí je třeba vysunout nejdříve baterii.

Paměť a telefonní seznamy

ikonkyDobrá správa pro všechny obchodníky - nejenom, že můžete ukládat telefonní čísla na SIM kartě, ale navíc máte k dispozici dva další seznamy v telefonu, takže k SIM kartě přibude dalších 100 možných záznamů (každý seznam má padesát pozic) - každý ze dvou dodatečných adresářů umí přidat ke každému telefonu a jménu také 64 znaků určených k poznámkám nebo pro zapsání adresy. Pokud zmáčknete klávesu kontextového menu, která přísluší k ikonce seznamu, můžete se jednoduše pohybovat v telefonním seznamu řazeném podle abecedy.

Vyhledávání čísel je řešeno trochu odlišně, než u tisícovky. Zmáčkente-li klávesu pod ikonkou adresáře, přejdete do abecedně řazeného seznamu. Pokud nyní stisknete písmeno místo kurzorového kříže, přejdete do režimu vyhledávání.

Veškeré záznamy můžete editovat a dokonce můžete vsunout písmeno či číslo do záznamu (například nulu, když se přečíslovávala předvolba republiky), což umí málokterý telefon.

Ikonkou lze také jednoduše přidávat do seznamu nebo zvolit jiný seznam - kopírování mezi seznamy již jednoduché není.

Dvě zvláštnosti práce s telefonními seznamy má: pokud posíláte SMS zprávu, nelze vstoupit do seznamu telefonních čísel a číslo adresáta musíte nadatlovat ručně, což je nepříjemné. Jako výhodu spatřuji to, že telefon obsahuje seznam mezinárodních volaček, takže pokud si nejste při zápisu čísla jisti, poradí vám. Nenechte si ovšem poradit volačku do Čech nebo na Slovensko, s tím se ani tento Alcatel nevyrovnal, ačkoliv byl vyroben v době, kdy již byla volačka do Čech všeobecně známa.

Zmizela možnost uložit si na jednu kontextovou klávesu číslo, které byste potom mohli volat, rychlá volba se nyní provádí stiskem čísla, pod nímž je v paměti SIM karty volané číslo uloženo, a "odpálením".

Psaní textů

Jak očekáváme, co klávesa, to tři až čtyři písmena. Pokud tlačítko v režimu psaní (například jména či SMS zprávy) stisknete poprvé, zobrazí se číslo, teprve potom velká písmena a znaky - malá písmena napsat nelze, i když je telefon umí zobrazit. To, že se nejdříve napíše číslo, ne písmeno, mi nepřijde nijak výhodné, většinou to zdržuje. Při psaní textu máte pomlčkami vymezenou oblast, jejíž délku můžete zaplnit - je to poměrně spolehlivá vizuální kontrola. Pokud napíšete příliš dlouhý text, znaky odrolovávají doleva. Znaky mají stále konstantní velikost.

Indikace na displeji

Displej v klidovém stavuJak již bylo řečeno, displej je grandiosně velký - tomu také odpovídá množství funkcí, které indikuje. V klidovém stavu indikuje nabití ikonou patřičně nabité baterie (ve čtyřech stupních) a intenzitu signálu proužky. Dále zobrazuje datum a čas, jméno sítě a ikonky pro kontextové klávesy. Dále je schopen indikovat promeškané hovory ikonou sluchátka, přijatou SMS zprávu i vzkaz na záznamník (pro každé má vlastní ikonu, ale záleží na operátorovi, zda rozlišení podporuje!), přesměrování a blokování hovorů, jakož i připojení k data/faxové lince. Bohužel jsem nenašel ikonku roamingu, je možné, že je zobrazována, ale nebylo to možno vyzkoušet, v manuálu popsána také není. Pokud je deaktivováno hlasité vyzvánění, telefon zobrazuje ikonu přeškrtnutého zvonečku - v tom případě telefon vibruje.

Ohledně indikace na displeji kráčí Alcatel One Touch Pro zcela ve šlépějích svého předchůdce. Mnoho ikonek a grafických animací (panáček zdvíhající klobouk při vypínání, hodinky při delších operacích) potěší příznivce Windows. Popis těchto ikonek zabírá v manuálu dvě strany - část z nich jsou v této recenzi po stranách.

Zvuková signalizace

Je možno vypnout a zapnout pípání kláves, jakož i zvukovou signalizaci došlé SMS zprávy - ta je dostatečně hlasitá, abyste ji nepřeslechli. Také je možno naprogramovat, aby telefon pípal během hovoru v rozmezí 1-99 minut. Dalším způsobem signalizace je tzv. Appointment - upozornění na schůzku. Zde si můžete nastavit datum a čas, připsat si text a v nastavenou dobu vám telefon začne pípat a připomene schůzku. Naprogramovat lze jedno takové upozornění, lze je samozřejmě i deaktivovat. Text upozornění může být maximálně 15 znaků dlouhý.

Zvonění

Telefon disponuje sedmi druhy vyzvánění ve třech hlasitostech, nebo můžete použít vibrační vyzvánění. Bohužel nemůžete nastavit vibrační vyzvánění tak, aby po určité době začalo vyzvánět nahlas, jak je tomu například u Motoroly 8700 - pokud jste telefon nechali na stole, těžko jej uslyšíte, jak se vrtí. Není možnost postupně zesilovaného zvonění. Zvonek je samozřejmě možno vypnout z menu - zobrazí se ikona přeškrtnutého zvonku. Jednodušší možnost vypnutí je dlouho podržet klávesu Mute po pravé straně telefonu.

Regulace hlasitosti

Hlasitost lze regulovat dobře přístupnými tlačítky na levém boku přístroje. Jsou lehce zapuštěná, takže by se nemělo stát, že byste je stikli omylem.

Telefonování

Pokud projíždíte telefonním seznamem, stačí u kteréhokoliv čísla zmáčknout kontextovou klávesu pro realizaci hovoru. Další kontextovou klávesou lze hovor ukončit - neexistují tedy vyhrazené klávesy, což telefon někomu trochu zpřehlední. Telefonovat lze samozřejmě i odpovědí na došlou SMS zprávu, nebo na číslo uvedené v SMS zprávě - telefon ho podtrhne a pokud chcete, zavolá na něj. V paměti se udržuje deset posledních zrealizovaných a nezrealizovaných hovorů i deset posledních vytáčených čísel - a to včetně data a hodiny, kdy byly tyto hovory zaznamenány, což je velmi příjemné, pokud chcete vědět, jak šly hovory za sebou. Pokud je volané číslo obsazeno, není vám nabídnuto redial a opakovaně vytáčet telefonní číslo musíte ručně.

Indikace provolané doby

Mimo zvukové signalizace nabízí telefon indikaci provolané doby i podle GSM phase 2 (což zatím naši operátoři nepodporují) - to jest přesnou tarifikaci dle impulsů sítě. Lze nastavit finanční i časový limit a zobrazit zbývající neprovolaný kredit, dále lze zobrazit délku a cenu posledního hovoru (pozor! - příchozí i odchozí hovor, což není vždy to nejlepší), celkovou délku všech hovorů a jejich úhrnnou cenu. Telefon vám může zvukově signalizovat i částku, kterou jste provolali, což bude během roamingového hovoru představovat něco jako soustavné pípání J . Ani jednu z výše uvedených možností ani Paegas, ani GSM Global EuroTelu nepodporují, takže je to jenom výhled do budoucna.

Blokování hovorů

Blokovat lze všechny odchozí hovory (mimo nouzového 112), všechny odchozí mezinárodní hovory, všechny příchozí hovory vyjma hovorů z domovské sítě. Dále lze omezit odchozí hovory na 50 definovaných předvoleb, na 50 určených čísel nebo na některý z adresářů či jejich libovolnou kombinaci. Příchozí hovory lze omezit podobně na 50 definovaných předvoleb (dovolají se vám z Pardubic, ale ne z Hradce Králové), na 50 zvolených čísel nebo některý z adresářů či jejich kombinaci. Zde samozřejmě záleží na identifikaci volajícího!

Zabezpečení telefonu

kromě výše uvedených blokování lze telefon (resp. SIM kartu v něm) chránit PIN kódem, jehož ověřování lze vypnout, dále tzv. Product code - ten může být nezávislý na PIN a může mít délku 4-8 čísel, pokud je totožný s PIN, není ověřován. Lze také nastavit blokování změny některých položek v menu - přesměrování, blokování, osobní nastavení, nastavení zúčtovacích údajů atd. Přístroj může samozřejmě použít kód PIN2.

Telekonference

Telefon nemá možnost telekonference, lze pouze přijmou další hovor během jiného hovoru, tyto hovory zaměňovat a zavěšovat nezávisle na sobě.

SMS zprávy a CB

Telefon má možnost přijímat i odesílat SMS zprávy, nastavit protokol i dobu platnosti zprávy a vyžádat si potvrzení o doručení zprávy, což u nás nefunguje. Lze zavolat na číslo, ze kterého byla zpráva poslána, a telefon také umí rozpoznat číslo v SMS zprávě a zavolat - telefon reflektuje na první číslo ve zprávě a inteligentně v něm rozpozná pomlčku za předvolbou. Příjemný je editor zpráv a jejich editace, také "manažer" zpráv je příjemný už díky vestavěnému datu a času zpracování zprávy, což značně ulehčí orientaci. Telefon umožňuje i cell broadcast, což zase neumožňují oba naši operátoři. Bohužel při odesílání SMS zprávy musíte číslo příjemce vyplnit z paměti vlastní, nikoliv telefonu či SIM karty - tento problém se vleče již od časů HC600, ale trpí jím i mnohé další telefony ve vyšší cenové třídě.

Doplňky

Handsfree má funkci zodpovězení hovoru libovolnou klávesou nebo automaticky po druhém zazvonění. Telefon umí také radiomute - ztišení rádia při příchozím hovoru a jeho opětovné zapnutí. Také telefon může upozornit, že jste ho nechali ve voze, pokud jste vypnuli zapalování. Standardně je dodávána cestovní nabíječka, ku koupi budou údajně i nabíječky stolní.

Data a fax

Ano, lze po zakoupení patřičné karty, existuje i rozhraní pro cc:mail a několik internetových programů, takže se svým notebookem si nemusíte zoufat. Telefon podporuje netransparentní datový přenos až do rychlosti 9600 bps.

Ostatní funkce

Jak jsem již připomněl: hodinky a upomínač na události je k dispozici. Telefon se také umí automaticky vypnout po nastavené době nečinnosti 1-12 hodin. Telefon má kalkulačku a vyhrazenou ikonku pro volání záznamové schránky.

GSMwebFunkcí, která není v manuálu popsána a kterou jsem s napětím očekával, jsou on-line služby provozované prohlížečem Unwired Planet. Tyto služby, shrnované dnes pod pojem GSMweb, byly Alcatelem avizovány a jak se mi podařilo zjistit, připojení například k rezervaci letenek probíhá tak, že odešlete SMS zprávu se svým heslem na vyhrazené číslo zvláštního serveru a v okamžiku, kdy telefonu od něj dojde odpověď, spustí se samotný prohlížeč on-line služeb. Bohužel se mi během zkušebního týdne nepodařilo získat přístupové heslo k serveru, takže se nemohu podělit o žádné zkušenosti, ani nemohu s jistotou říci, že Alcatel One Touch Pro, jejž jsem testoval, touto možností opravdu disponoval.

Cena

Cana, za niž bude Alcatel One Touch Pro na českém trhu prodáván, činí něco málo přes 18 000 Kč včetně DPH. Záruka je 12 měsíců na přístroj a příslušenství, na akumulátory pak 6 měsíců, obojí je dnešní standard.

Co říci závěrem

Alcatel One Touch Pro je rozhodně telefon, který se povedl. Namísto těžkopádné HC1000 se nyní naskýtá možnost koupit si opravdu podařený kousek designerské práce s výkonými funkcemi. Trochu zamrzí nemožnost poslat SMS zprávu na číslo z paměti telefonu, ale to je opravdu asi tak všechno, co by se dalo telefonu vytknout. Výdrž na baterie je na velmi solidní úrovni a přehledný displej je nepopiratelným kladem.

Jak váhou a rozměry, tak souhrnem funkcí nabízí Alcatel One Touch Pro dnešní standard, pokud nemilujete kreace s flipy a nožičkami, je One Touch Pro jednou z důstojných alternativ vyřazovaných Fizzů a Dancallů. Velmi příjemně padne do ruky, budí zaslouženou pozornost - vyvarujte se jej ovšem, pokud nemáte rádi ikonky.

Za jedinou vadu tento telefon nemůže a výtka spíše směřuje k mateřské firmě - absence reklamy je podle mne hlavním důvodem relativního neúspěchu Alcatelu na našem trhu (nepočítám HC500!). Konec konců většina z nás nakupuje podle vzhledu a podle toho, nakolik důkladně jsou zpracováni reklamou. A to v Čechách chybí, ačkoliv v Německu vykukuje reklama Alcatelu z každého oborového periodika.

Autor:
  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Nová cenově dostupná stylovka vás může dostat na fotbalové Euro

29. března 2024

Vivo má nový smartphone střední třídy, který má velké ambice. Za rozumnou cenu nabídne nejen dobrou...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...