Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alcatel One Touch Easy (recenze)

aktualizováno 
Telefon dodávaný v GO sadě s budíkem, indikací času zmeškaných hovorů,C ellular Broadcastem, možností použít normální alkalické baterie a opravdu hlasitým zvoněním.
Úvodem

Děkujeme společnosti Eurotel Praha, která nám ochotně Alcatel One Touch EASY zapůjčila. Tento telefon je dodáván společně s GO kartou v GO sadě (telefon, nabíječka, SIM karta, GO kupon v hodnotě 1000Kč, manuál k telefonu a GO kartě), můžete si vybrat ze čtyř barevných provedení (červená, žlutá, modrá, černá). EuroTel začal oficielně prodávat tuto sadu začátkem listopadu a její cena je 8995 Kč včetně DPH. Telefon je blokován pro použití pouze v GSM síti společnosti EuroTelu.

Lepší obrázek nebyl... ještě jej vyměníme! Design

Svými rozměry 130 x 50 x 30 mm bych tento telefon zařadil mezi telefony ani velké ani malé, zkrátka něco mezi - tlustý, ale nízký! Vzhledem k tomu, že je třeba telefon porovnávat zejména s Motorolou d170 od konkurenčního Twistu, je třeba mít na pamětí, že váha 210 gramů (případně 160 gramů s li-iont baterií, kdyby jste se odvážili do ní investovat a byla v ČR k sehnání) je o téměř 30 gramů méně, než u d170.

Přední část telefonu může mít jednu ze čtyř barev, zadní část telefonu spolu s anténou je černá. Klávesnice může být chráněna krytem (stejné barvy jako přední část), ten však nemá kromě ochrany žádnou jinou funkci a navíc se dá úplně sundat, což mi udělalo radost a během testu jsem ho nepoužíval. V přední části kromě klávesnice naleznete také třířádkový displej (jeden řádek je určen pouze pro ikony) a v horní části telefonu také LED diodu, která indikuje zeleně přítomnost signálu nebo červeně slabou baterii. V pravém rohu nahoře je do boku zapuštěna vysunovací anténa a v zadní části hned vedle ní je konektor pro anténní vývod. Na levém boku naleznete na úrovni displeje dvě tlačítka sloužící nejen pro regulaci hlasitosti. Konektor pro připojení nabíječky je vespod.

Manuál

Manuál je velice přehledný, což mě příjemně překvapilo. Na 35 stranách naleznete vše co potřebujete vědět názorně graficky znázorněno a popsáno. V některých pasážích je místo textu jen graficky zobrazený postup. Na konci manuálu naleznete kompletní seznam položek v menu a kapitolu rady, ve které naleznete rady jak postupovat když nemůžete zapnout telefon nebo je váš PIN odmítnut atp. Žádný manuál však nebývá dokonalý, takže jako vždy se v něm nějaká ta chybička najde

Displej

One Touch EASY má displej s dvěmi řádky pro text po 12 znacích a jeden řádek s ikonkami (stav baterie, připojení PC, vypnutí zvonění, uložení příchozího hovoru, přijatá hlasová zpráva, ukazatel úrovně signálu, nepřečtená text. Zpráva nebo plná schránka, přesměrování hovoru a nastavená schůzka). Můžete si nastavit podsvětlení (výběr ze dvou úrovní) a kontrast (výběr z 15 úrovní ).

Baterie

Toto jsou Alcatelem deklarované hodnoty:
Telefon váží s Li-Ionovou baterii 160 gramů - ta ale není standardní :).
Power pack (3AA cylindric) : více než 120 h*/2h45-5h50**
Štíhlá baterie (Li prismatic) : více než 80h*/1h50-3h50**
Primární baterie (3AA alkalická) : více než 170h*/up to 60 mn**
* Paging = 5 static ** (Pmax bez DTX) - (Pmin + 50% DTX)

Toto jsou námi zjištěné hodnoty: Telefon s testovanou baterií vydržel necelé tři dny a zhruba půlhodinku hovoru. Pro test výdrže je enejlépe nahlédnout do naší srovnávací tabulky technických dat, kde je v konstatním prostředí uvedena výdrž stand-by 110 hodin nebo 4 hodiny hovoru - oproti tomu Motorola d170 dosahuje 85 hodin stand-by nebo 5 hodin hovoru (standardně dodávané baterie v ČR).

Zajímavostí je, že do One Touch EASY jdou po vyndání akumulátorů a mírné modifikaci krytu baterie vložit tři alkalické baterie typu AA tedy o jednu méně než u Motoroly d160.

Menu

Do menu se dostanete stiskem tlačítka s nápisem MENU a pohybujete se v něm dvěmi tlačítky na boku telefonu, které slouží při hovoru k regulaci hlasitosti. V menu se můžete pohybovat také pomocí rychlé volby tzn. Zmáčknete tlačítko MENU a navolíte číslo např.91 pro nastavení tónu pro vyzvánění. Co mě překvapilo je, že pokud se dostanete do třetí úrovně menu např. nastavení osvětlení, tak pro návrat zpět do pohotovostního režimu musíte nejprve stisknout tlačítko MENU a pak až tlačítko s "úsměvem".

Telefonování

Jsou tři hlavní způsoby jak telefonovat. První způsob je vytočit číslo a stisknout tlačítko pro volání, takže se o něm nebudu více zmiňovat. Další dva využívají telefonního seznamu. Pokud znáte pořadí volaného v telefonním seznamu, pak stačí navolit číslo např. 5 a stisknout tlačítko pro volání. V případě že chcete vyhledat číslo ze seznamu a nechcete ho celý prolistovat zmáčkněte tlačítko pro tel. seznam a pomocí tlačítek 2-9 si ho můžete vyhledat. Např. hledáte jméno Patrick tak zmáčknete 7 (P,Q,R,S) a naskočí vám na displeji abecedně první položka na P ve vašem seznamu.

Zvonění

Na výběr máte ze 7 úrovní hlasitosti a 15 tónů zvonění. Hlasitost zvonění by se směle dala srovnávat s Big Benem, jelikož na minimum zvoní pomalu stejně jako některé telefony na maximum. Co se týče tónů zvonění, si u této třídy telefonů moc nevyberete.

SMS, Cellular Broadcast

Krátké textové zprávy tento telefon umí odesílat i přijímat. Vzhledem k tomu, že telefon se dodává s GO kartou tak si odesílání SMS zpráv asi moc neužijete, nicméně se o něm také zmíním. Přidržíte-li tlačítko s obálkou, můžete začít psát text zprávy (nejprve jsou čísla, pak písmena a znaky). Pokud chcete zprávu odeslat, zmáčkněte tlačítko OK a zadejte ručně telefonní číslo nebo přes tlačítko tel. seznamu vyberte číslo ze seznamu. Poté musíte odeslání zprávy ještě potvrdit. Pro přečtení došlých textových zpráv stačí zmáčknout tlačítko s obálkou. Ještě jedna docela dobrá funkce pro práci s SMS, kterou tento telefon má je možnost uložení čísla v přijmuté textové zprávě do telefonního seznamu (většina ostatních telefonů umí také). Telefon umí zpracovávat zprávy Cell Broadcastu.

Datum a čas

V menu si můžete nastavit datum, čas a dokonce si vybrat v jakém formátu (12-24) chcete mít čas zobrazen. Telefon má paměť na 30 telefonních čísel (volaných, přijmutých, nezodpovězených) a u každého je zobrazeno pomocí šipky (volané), bez zobrazení (přijaté) nebo vykřičníku (nezodpovězené) o jaký hovor jde a čas kdy byl uskutečněn (zaznamenaný čas odpovídá začátku hovoru). Tato funkce se samozřejmě vždycky hodí, zvláště pak u zmeškaných hovorů o kterých jste informováni ikonkou telefonku na displeji.

Budík či kalendář

Pod položkou v menu Termín si můžete nastavit kolikátého v kolik hodin chcete vzbudit a připsat 12 místnou poznámečku. Dobrá funkce, která se jistě bude hodit.

GO karta

V návodu jsem se dočetl, že pokud si chci zavolat do schránky nebo na GO linku a podržím tlačítko s "úsměvem" tak dostanu na výběr kam si chci zavolat a stiskem tlačítka pro volání si tam můžu zavolat. Zřejmě však nikoho nenapadlo, že si to někdo může v půli cesty rozmyslet, tak jako já. Z této situace vám pomůže a) zavolat si o radu na GO linku nebo b) rychle po sobě zmáčknout tlačítko pro volání a ukončení hovoru. Jinak jako majitelé GO karty určitě ze začátku uvítáte možnost zobrazit si vlastní číslo, což učiníte stiskem a přidržením *. V návodu k telefonu je ještě u této klávesy za lomítkem napsáno "Pomoc (dlouhé stisknutí klávesy)" - co je považováno za dlouhý stisk klávesy netuším. Po dvou minutách držení tlačítka jsem to vzdal...

Citlivost na signál

Náhledem a srovnáním technických parametrů Alcatelu One Touch Easy v naší tabulce zjistíte, že jde o telefon s velmi výbornou citlivostí na signál, s níž poměrně s přehledem předstihuje i jiné renomované a "legendární" modely. Také ostatní parametry jsou prvotřídní, maximální vysílací výkon 1,85 W je při praktické výdrži 4 hodin hovoru opravdu solidní a takřka ojedinělý. Reprodukce hovoru je kvalitní, s neznatelným šumem.

Závěrem

Tím, že Eurotel začal prodávat One Touch EASY v sadě společně s GO kartou se tento telefon už zřejmě samostatně prodávat nebude. V současnosti jsou tedy zájemci o něj odkázáni na koupi GO sady, což si myslím že je trochu škoda - na druhou stranu v bazarech určitě něco najdeme. Nicméně Eurotel tím, že si ho vybral do GO sady postavil silného konkurenta Paegasu a jeho d170. One Touch Easy v mnoha parametrech předstihuje i "silnější" a dražší modely, jimž se nemůže rovnat pouze vyšší váhou a "tlustším" provedením. Také spektrum funkcí jej samozřejmě řadí mezi jednodušší telefony, na druhou stranu má většinu toho, co by mohl běžný uživatel kdy potřebovat. Víte, jak je fajn vědět, kdy vám někdo telefonoval a nepřemýšlet, zda to není promeškaný hovor ze včerejška? Alcately jsou jedny z mála telefonů, co to umí...

Pokud byste předplacenou kartu vybírali pouze podle nabídnutého mobilu, je Alcatel One Touch Easy jasným favoritem a zdá se, že EuroTel s ním udělá terno.

Relevantní články:

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Samsung stále nefotí tak dobře jako Huawei, ale rozdíl asi nepoznáte

Samsung Galaxy Note 9

Nejčerstvějším modelem v žebříčku testu mobilních fotoaparátů DxOMark je smartphone Samsung Galaxy Note 9. Zařadil se...

Dříve na něm stavěl kampaň. Ale nový OnePlus 6T ho mít nebude

OnePlus 6

Chystaný model 6T přijde o sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru. Potvrdil to přímo šéf firmy Carl Pei. Přitom čínský...

Huawei zlevnil špičkové modely. P20 Pro u O2 stojí o tři tisíce méně

Huawei P20 Pro v nových barvách a s koženým krytem

Prodávají se teprve pár měsíců a už jsou ve slevě. Huawei plošně zlevnil všechny modely z řady P20. Na špičkovém modelu...

Najdete na iDNES.cz