Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

  0:18
Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s dotykovým displejem a prvním takovým pro evropské GSM sítě. Moc úspěchů nezaznamenal a brzy upadl v zapomnění. I proto je to dnes rarita. A co teprve jeho dvojče se značkou Sharp.
Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Je to jen těžko k uvěření, jak ten čas letí. Prvnímu iPhonu už je dnes jedenáct let a mnozí ho považují za přístroj, který definoval dnešní éru dotykových telefonů. Ale první pokusy s dotykovými displeji jsou mnohem starší, i když vzhledem k věku prvního iPhonu už vlastně ne o tolik.

Úplně prvním mobilním telefonem s dotykovým displejem byl IBM Simon, uvedený na trh před 25 lety, ale pak nastala menší pauza. Až v roce 1996 začal v Japonsku s dotykovými mobily experimentovat Pioneer a vznikly tři generace dotykových modelů DP-211, DP-211SW a DP-212.

Pak už přišla řada na „evropskou stopu“. V průběhu roku 1997 oznámily společnosti Alcatel a Sharp, že pracují na zařízení, které v sobě spojí funkce mobilního telefonu a PDA. Alcatel se postaral o telefonní část, Sharp měl zase zkušenosti s onou PDA funkčností. Na veletrhu CeBIT ještě téhož roku se pak ukázal koncept tohoto zařízení, tehdy už označený jako Alcatel One Touch Com. Světovou premiéru pak zařízení mělo na konci srpna roku 1997 a ukázaly se dvě verze: Alcatel One Touch Com a také Sharp MC-G1.

Na trh se novinky dostaly až v průběhu roku 1998, od jejich uvedení do prodeje tedy uplynulo dvacet let. Ve své době to byly hodně neobvyklé mobilní telefony, navíc s dost vysokou cenou. Třeba v domovské Francii stál Alcatel 4 700 franků a Sharp 4 990 franků (v té době asi 25 tisíc korun), což znamenalo, že po Nokii 9000i Communicator to byly nejdražší mobily na tamním trhu.

Za tuto cenu dostal zákazník přístroj s velkým černobílým dotykovým displejem o rozlišení 239 x 160 pixelů a podporou GSM sítí na frekvenci 900 MHz. To znamená, že si s těmito telefony můžete ještě dnes zavolat. Ale bude to trochu divoký úkol. Ovládání s dotykovým displejem je na dnešní dobu trochu nesrozumitelné a i ve své době bylo docela zvláštní.

Třeba vyhledávání v telefonním seznamu, který se řadil podle doby uložení kontaktů a nikoli abecedně, bylo dost komplikované. Špatně fungovala upozornění na zmeškané hovory a o nedokonalém propojení PDA a telefonních funkcí svědčí třeba to, že při vyzvánění telefon neuměl ukázat jméno volajícího uložené v seznamu. Zobrazilo se jen jeho číslo.

Dnes už jakékoli choutky k většímu zkoušení obou dotykových modelů krotí baterie, která už je většinou „po smrti“. Bez nabíječky vydrží oba kousky maximálně pár minut, někdy ani to ne. Velká sláva to nebyla ani v době uvedení: pohotovostní doba 45 hodin (podle některých údajů až 60) patřila k tomu nejkratšímu v dané době a v praxi byla ještě kratší. A hovor mohl trvat maximálně dvě hodiny. Ale Nokia 9000i na tom byla v praxi ještě o něco hůře.

Některé funkce ovšem byly skutečně moderní. Telefon měl vestavěný například e-mailový klient, a mohl tak přijímat i odesílat e-maily, zajímavá byla funkce pro automatické naplánování telefonního hovoru v kalendáři. Jednoduše si uživatel zadal poznámku, v kolik má komu zavolat a telefon ho pak v daný čas k hovoru vybídl. Dotykový displej se samozřejmě ovládal perem, vyťukávala se jím i čísla a písmena na virtuální klávesnici.

Zajímavou novinkou byl flip s průhledným sklem, který displej v běžném pohotovostním režimu kryl, takže přes něj bylo vidět telefonní číslo příchozího hovoru. Ten šel přijmout tlačítky umístěnými trochu netradičně nad displejem. Dalším ovládacím prvkem bylo kolečko podobné tomu nazývanému jog-dial u Sony. Byl tu infračervený port pro propojení a synchronizaci s počítačem.

Funkčně pak byly Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1 shodnými přístroji, lišily se jen detaily v designu. Sharp měl mírně jinou barvu a trochu jiný tvar flipu i části s tlačítky nad displejem. Malinko se liší i provedení antény.

Dvacet let staré dotykové telefony tehdy i přes neobvyklou kombinaci funkcí a výbavy příliš neuspěly. Prodejní čísla známa nejsou, ale vzhledem k tomu málu informací, které jsou dnes o obou modelech k nalezení, to opravdu nebyly příliš velké hity. Už možná třeba i proto, že Alcatel byl tehdy kvůli své řadě modelů One Touch Max, Club a Easy vnímán spíš jako výrobce levných přístrojů a drahý komunikátor prostě zákazníci nepřijali. A u Sharpu šlo o jeho vůbec první mobilní telefon, což také nemuselo budit důvěru.

Mimochodem, i když jsou Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1 v mnohém právoplatnými předchůdci dnešních chytrých telefonů, o chytré mobily v pravém slova smyslu nešlo. Systém byl vlastní a dodatečná instalace aplikací nepřicházela v úvahu. Možná i to bylo určitou nevýhodou v souboji s komunikátory od Nokie. Na rozdíl od nich se na Alcatel a Sharp tak trochu zapomnělo. Ale ono prvenství v podobě prvního dotykového mobilu pro evropské zákazníky jim už nikdo nevezme.

  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou má vítěze

3. května 2024

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou je u konce a my vám s radostí představujeme trojici...

S předchůdcem ušetříte, novinka je ovšem o něco praktičtější

3. května 2024  7:02

S modelem Magic5 Pro loni Honor příjemně překvapil, když nabídl skutečně nadupaný smartphone bez...

Jak jsme hledali ztracený iPhone bez dat. Vyzkoušejte tyto finty

3. května 2024

Premium Ztracený mobilní telefon je vždy nepříjemnost, nicméně výrobci a autoři operačních systémů dnes...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...