Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

  0:18
Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s dotykovým displejem a prvním takovým pro evropské GSM sítě. Moc úspěchů nezaznamenal a brzy upadl v zapomnění. I proto je to dnes rarita. A co teprve jeho dvojče se značkou Sharp.
Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Je to jen těžko k uvěření, jak ten čas letí. Prvnímu iPhonu už je dnes jedenáct let a mnozí ho považují za přístroj, který definoval dnešní éru dotykových telefonů. Ale první pokusy s dotykovými displeji jsou mnohem starší, i když vzhledem k věku prvního iPhonu už vlastně ne o tolik.

Úplně prvním mobilním telefonem s dotykovým displejem byl IBM Simon, uvedený na trh před 25 lety, ale pak nastala menší pauza. Až v roce 1996 začal v Japonsku s dotykovými mobily experimentovat Pioneer a vznikly tři generace dotykových modelů DP-211, DP-211SW a DP-212.

Pak už přišla řada na „evropskou stopu“. V průběhu roku 1997 oznámily společnosti Alcatel a Sharp, že pracují na zařízení, které v sobě spojí funkce mobilního telefonu a PDA. Alcatel se postaral o telefonní část, Sharp měl zase zkušenosti s onou PDA funkčností. Na veletrhu CeBIT ještě téhož roku se pak ukázal koncept tohoto zařízení, tehdy už označený jako Alcatel One Touch Com. Světovou premiéru pak zařízení mělo na konci srpna roku 1997 a ukázaly se dvě verze: Alcatel One Touch Com a také Sharp MC-G1.

Na trh se novinky dostaly až v průběhu roku 1998, od jejich uvedení do prodeje tedy uplynulo dvacet let. Ve své době to byly hodně neobvyklé mobilní telefony, navíc s dost vysokou cenou. Třeba v domovské Francii stál Alcatel 4 700 franků a Sharp 4 990 franků (v té době asi 25 tisíc korun), což znamenalo, že po Nokii 9000i Communicator to byly nejdražší mobily na tamním trhu.

Za tuto cenu dostal zákazník přístroj s velkým černobílým dotykovým displejem o rozlišení 239 x 160 pixelů a podporou GSM sítí na frekvenci 900 MHz. To znamená, že si s těmito telefony můžete ještě dnes zavolat. Ale bude to trochu divoký úkol. Ovládání s dotykovým displejem je na dnešní dobu trochu nesrozumitelné a i ve své době bylo docela zvláštní.

Třeba vyhledávání v telefonním seznamu, který se řadil podle doby uložení kontaktů a nikoli abecedně, bylo dost komplikované. Špatně fungovala upozornění na zmeškané hovory a o nedokonalém propojení PDA a telefonních funkcí svědčí třeba to, že při vyzvánění telefon neuměl ukázat jméno volajícího uložené v seznamu. Zobrazilo se jen jeho číslo.

Dnes už jakékoli choutky k většímu zkoušení obou dotykových modelů krotí baterie, která už je většinou „po smrti“. Bez nabíječky vydrží oba kousky maximálně pár minut, někdy ani to ne. Velká sláva to nebyla ani v době uvedení: pohotovostní doba 45 hodin (podle některých údajů až 60) patřila k tomu nejkratšímu v dané době a v praxi byla ještě kratší. A hovor mohl trvat maximálně dvě hodiny. Ale Nokia 9000i na tom byla v praxi ještě o něco hůře.

Některé funkce ovšem byly skutečně moderní. Telefon měl vestavěný například e-mailový klient, a mohl tak přijímat i odesílat e-maily, zajímavá byla funkce pro automatické naplánování telefonního hovoru v kalendáři. Jednoduše si uživatel zadal poznámku, v kolik má komu zavolat a telefon ho pak v daný čas k hovoru vybídl. Dotykový displej se samozřejmě ovládal perem, vyťukávala se jím i čísla a písmena na virtuální klávesnici.

Zajímavou novinkou byl flip s průhledným sklem, který displej v běžném pohotovostním režimu kryl, takže přes něj bylo vidět telefonní číslo příchozího hovoru. Ten šel přijmout tlačítky umístěnými trochu netradičně nad displejem. Dalším ovládacím prvkem bylo kolečko podobné tomu nazývanému jog-dial u Sony. Byl tu infračervený port pro propojení a synchronizaci s počítačem.

Funkčně pak byly Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1 shodnými přístroji, lišily se jen detaily v designu. Sharp měl mírně jinou barvu a trochu jiný tvar flipu i části s tlačítky nad displejem. Malinko se liší i provedení antény.

Dvacet let staré dotykové telefony tehdy i přes neobvyklou kombinaci funkcí a výbavy příliš neuspěly. Prodejní čísla známa nejsou, ale vzhledem k tomu málu informací, které jsou dnes o obou modelech k nalezení, to opravdu nebyly příliš velké hity. Už možná třeba i proto, že Alcatel byl tehdy kvůli své řadě modelů One Touch Max, Club a Easy vnímán spíš jako výrobce levných přístrojů a drahý komunikátor prostě zákazníci nepřijali. A u Sharpu šlo o jeho vůbec první mobilní telefon, což také nemuselo budit důvěru.

Mimochodem, i když jsou Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1 v mnohém právoplatnými předchůdci dnešních chytrých telefonů, o chytré mobily v pravém slova smyslu nešlo. Systém byl vlastní a dodatečná instalace aplikací nepřicházela v úvahu. Možná i to bylo určitou nevýhodou v souboji s komunikátory od Nokie. Na rozdíl od nich se na Alcatel a Sharp tak trochu zapomnělo. Ale ono prvenství v podobě prvního dotykového mobilu pro evropské zákazníky jim už nikdo nevezme.

  • Nejčtenější

Podívejte se na fotografie vylepšené umělou inteligencí. Nadchla i Google

12. března 2024  7:02

I nejlepší fotomobil může trpět řadou nedokonalostí, které se projeví na výsledných fotografiích....

O2 dává neomezená data s příjemnou slevou. Avšak pouze dočasně

14. března 2024  7:02

Neomezená data s přenosovou rychlostí 10 Mbit/s představují až na jednu výjimkou základ nabídky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Za pár let budeme rozvojovým zemím závidět jejich mobilní sítě

16. března 2024

Premium Je dost možné, že za pár let budou mít v rozvojových zemích lepší mobilní sítě, než jaké budou...

Ultrasamsung možná přiměje zastánce klasiky přejít ke skládačce

15. března 2024  6:57

Samsung podle dostupných informací chystá hned dva modely řady Galaxy Z Fold, kterých bychom se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opravdu nadupaný smartphone za dobrou cenu. Test OnePlusu 12

17. března 2024

Aktuální top model od OnePlusu představuje docela atraktivní nabídku. OnePlus 12 je skvěle...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chytrému prstenu Samsung hodně věří. Na start bude mít připravené zásoby

19. března 2024

Samsung by měl chytrý prsten Galaxy Ring představit 10. července spolu s novými skládačkami. Prodej...

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

VIDEO: Apple zfilmoval kultovní komiks. Zamířil kvůli tomu do Japonska

18. března 2024  6:57

Děj nového krátkometrážního snímku, jehož prostřednictvím Apple tradičně demonstruje přednosti...

Chytré, nebo klasika? Mrkněte na hodinky Casio inspirované Apple Watch

18. března 2024

Značka Casio letos oslavuje 50 let výroby svých náramkových hodinek a patří na tomto poli k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...