Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aktuálně: Nokia 6610 – tak tohle se opravdu povedlo (preview)

  9:00aktualizováno  9:00
Největší světový výrobce mobilů – Nokia – představil na CommunicAsia 2002 mobil, který má snad vše, co byste od mobilu mohli chtít. Pokud jste až dosud považovali za nejdokonalejší mobil světa Sony Ericsson T68I, tak si udělejte vedle něj místo ještě pro Nokii 6610 s barevným displejem, multimedii a téměř vším, co dnešní telefony zvládnou.

„More fun, more business,“ odpověděl nám vývojář Nokie, když jsme se ho zeptali na důvod, proč si pořídit žhavou novinku Nokii 6610. Tu představila Nokia na právě probíhajícím veletrhu CommunicAsia v Singapuru. Mobil vás zaujme už na první pohled. Má totiž výrazný barevný displej, velmi povedený design (alespoň podle názoru všech přihlížejících – zdaleka nejenom zaměstnanců Nokie) a množství funkci – ať už pracovních či multimediálních.

Nokia 6610 Nokia 6610

Kvalitu barevných displejů ve svých mobilech už Nokia naznačila s chytrými modely 9210 a 7650. Že to zřejmě nebyl výstřelek, ale začátek trendu, ukazuje právě 6610. Displej se tváří jako aktivně podsvícený a přestože jsme jej nemohli vyzkoušet na denním singapurském světle, v hale mezi spoustou bodových světel, zářivkami a při laserové show obstál velmi dobře – což ostatně můžete posoudit na našich fotografiích pořízené v tomto pro fotografování nepříliš vhodném prostředí.

Displej ovšem nebudete oceňovat jenom při prohlížení obrázků na pozadí či úvodní animace. Mnohem více se vám bude hodit při prohlížení a především vytváření multimediálních zpráv (MMS) a spouštění aplikací napsaných pro prostředí J2ME, případně hraní her (s dobrým ozvučením a samozřejmě v barvě; další úrovně je pochopitelně možné stáhnout z internetu – Nokia Clubu). Všechny nové telefony, které jsme zatím na CommunicAsia viděli už měly polyfonické melodie. Nejinak je tomu i u Nokie 6610. Vzhledem k tomu, že v mobilu je integrované i FM rádio se vtírá otázka, kdy se dočkáme i MP3 přehrávače. Že to jde jsme se přesvědčili například u 5510.

 Nokia 6610Nokia 6610

Protože v prezentační sekci věnované 6610 bylo i několik vývojářů Nokie, samozřejmě jsme se zeptali i na kompatibilitu MMS zpráv z Nokií se standardy MMS. Dostalo se nám ujištění, že MMS vytvořené v 6610 budou minimálně stejně kompatibilní se standardem MMS, jako u ostatních výrobců mobilů a infrastruktury. Dodržování standardů všemi výrobci je prý složitý problém (a uživatelé mobilů po celém světě se o tom každý den bohužel přesvědčují), ale prý se kompatibilitě každý producent mobilů věnuje v současnosti velmi intenzivně. Odpovědné osoby už prý totiž přišly na to, že drobné nekompatibility totiž ohrožují prodeje a u některých mobilů mohou zcela vymazat jejich tržní výhody.

Ale zpět k 6610. Samozřejmě jsme chtěli vidět, v čem je více manažerská než předchozí modely. Základem je samozřejmě kvalitní kalendář a úkolovník. Ty v 6610 nechybí a i ve velmi ranné testovací verzi mobilu byly plně funkční. Drobnou výhradu jsme měli k telefonnímu seznamu. Ne každý sice má v telefonu 500 vícepoložkových kontaktů, ale pokud si synchronizujete mobil s počítačem, potom vám může být takový seznam malý. Naopak, pokud cestujete po celém světě, jistě oceníte podporu tří frekvenčních pásem GSM – 900, 1800, 1900 MHz. Po modelu 6310i se tak jedná o další třípásmovou Nokii.

Nokia 6610Nokia 6610

Přehled nejdůležitějších funkcí:

 • MMS (příjem i vytváření)
 • J2ME (download z internetu i z počítače prostřednictvím PC Suite 5)
 • Polyfonní vyzvánění
 • FM rádio
 • GPRS
 • HSCSD
 • IrDA
 • WAP 1.2.1.
 • GSM 900/1800/1900
 • Hlasové vytáčení
 • Hlasové ovládání
 • Hlasitý odposlech
 • Diktafon
 • T9

Nokia 6610 Nokia 6610   Nokia 6610

         Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz