Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ADSL připojení v Česku dramaticky zlevňuje. O slevu si ale musíte říct

aktualizováno 
Dnešní den znamená doslova revoluci v nabídkách ADSL připojení k internetu; rychlosti narůstají, ceny naopak dramaticky klesají. Automaticky ale novou a výrazně výhodnější nabídku nedostanete.
Nové nabídky ADSL internetu vám mohou ušetřit nemalé peníze.

Nové nabídky ADSL internetu vám mohou ušetřit nemalé peníze. | foto: Profimedia.cz

Operátoři sice oznámili zavedení rychlostí 8 a 16 Mbit/s na 1. září, toto datum je však pevné pouze pro nově zaváděné linky, jinými slovy nové zákazníky. Stávající klientela si o změnu služby musí sama zažádat.

Pokud tak neučiní, zůstane jí připojení, které využívá dnes. A to až do chvíle, než se operátor rozhodne zavést nové rychlosti všem klientům plošně.

Například u Telefóniky O2, dominantního poskytovatele ADSL v Česku, musí stávající klienti služby Internet ADSL o novou nabídku sami zažádat na infolince operátora. Automaticky ji pak získají pouze při přechodu na jeden z balíčků O2 Trio, O2 Duo či O2 Duo Mobil.

Ani tak však nemohou mít jistotu, že jim operátor vyhoví. Pro zavedení nové nabídky je totiž nutné disponovat linkou s vyhovujícími technickými parametry. Mezi ně patří například vzdálenost od ústředny, kvalita a délka domácího rozvodu nebo používaný modem.

Zda daná linka těmto podmínkám vyhovuje, si mohou zákazníci snadno ověřit po zadání svého telefonního čísla na stránkách zrychlujeme.cz, které nabídnou i jednoduchý přehled vyhovujících modemů. V případě, že budou nutné technické změny, na nové rychlosti si počkají minimálně do 1. února příštího roku.

Shodné podmínky platí i pro klienty ostatních operátorů, kteří nabídku Telefóniky O2 přeprodávají. Jde o Volný, GTS Noveru, České Radiokomunikace, SkyNet, Netway a další. Poslední dvě firmy navýšení rychlostí ještě neoznámily, lze ale očekávat, že tak brzy učiní.

Jedinou výjimkou jsou služby, které alternativní operátoři nabízejí na vlastních platformách. Například Volný na těchto linkách nabídl nové rychlosti již 18. srpna, České Radiokomunikace nabízející ADSL s rychlostí až 20 Mbit/s novou nabídku spustily 25. srpna.

Dostupnost těchto služeb je ale omezená. Využít je lze pouze ve vybraných městech a jejich okolí. Například u Volného jde o 40 procent České republiky. Přesnou dostupnost prozradí webové prezentace operátorů.

ADSL v současnosti v tuzemsku využívá více než 600 tisíc zákazníků. Konkurenční internet přes kabelovou televizi má kolem 300 tisíc uživatelů. Společnost UPC, která je dominantním poskytovatelem kabelového připojení, již naznačila, že na novou nabídku ADSL bude reagovat. - čtěte UPC naznačilo, že na nové rychlosti ADSL internetu brzy zareaguje

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Další z rubriky

Nejbohatší Čech by mohl vytvořit operátorské impérium

Španělská Telefónica působila v Česku osm let, mobilní operátor pod značkou O2...

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera měla podat nabídku na odkup čtyř operátorů ve střední a jihovýchodní...

LTE síť pro Internet v letadlech už funguje. Stanice jsou i v Česku

Mobilní LTE síť pro letadla EAN

V prvním pololetí letošního roku začne v celé Evropě fungovat mobilní síť pro letadla. Kombinuje pozemní stanice se...

Český Vodafone má nového ředitele

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Novým generálním ředitelem české pobočky Vodafonu se stal Petr Dvořák, který byl od poloviny ledna pověřený řízením...

Najdete na iDNES.cz