Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Adresáře na Palm/Piloty

aktualizováno 
Uchovávání kontaktů a adres u Pilota.

"Podejte mi, Watsone, támhle z poličky můj index."
Sherlock Holmes pohodlně opřený v křesle obracel pomalu stránky a vyfukoval z doutníku obláčky kouře.
"Pod písmenem M jsou samé kapacity", řekl. "Moriarty by sám stačil k tomu, aby tomu písmenu dodal patřičný lesk. Kromě něho tu mám ještě traviče Morgana, neblaze proslulého Meridewa a Methewse, který mi v čekárně nádraží Charing Cross vyrazil levý špičák."

A.C.Doyle : Prázdný dům

Uchovávání kontaktů a adres (a to nejen travičů a jiných desperátů) a jejich následné snadné vyhledání patří mezi základní vymoženosti všech diářů - papírových i digitálních. Nejinak je tomu u Pilota.

Vestavěná aplikace AdressBook, která je vyčerpávajícím způsobem popsána v knize Klásek/Mikšíček: PalmIII. pro fanoušky a manažery, vyhoví mnoha běžným uživatelům, nicméně má rovněž několik omezení a zjednodušení, které vytváří onu pověstnou mezeru na trhu, kterou se snaží rychle vyplnit sharewarové firmy. Je to mimochodem jedno z kouzel Pilotů, že jejich programy se stále zdokonalují a takové pocity (Mám nový diář!, nebo Mám nový adresář!) nikdy nezažije majitel digitálního diáře.

Z bohatého trhu programů, které se nějakým způsobem (byť okrajově) zabývají úpravou adres jsem vybral tři, které (dle mého názoru i počtu stažení na PilotGear) nejlépe naplňují požadavky uživatelů : TealPhone, SuperNames, AddressPro.a Address+

Na rozdíl od dost podrobného popisu diářů se soustředím pouze na největší přednosti a slabiny popisovaných programů.

 

SuperNames

Historicky nejstarší mladík v dané kategorii, který má taky největší velikost. Testoval jsem betaverzi 1.40.

Používá systém kartotéka (viz obrázek), kde kliknutím na ouško zvolíte požadovanou kategorii, což je velmi praktické, lze však nastavit pouze pět oušek. Lištu s písmenky lze umístit nahoru, dolů, vpravo i vlevo. Ve verzi 1.40 umí poslat datovanou položku do DateBook - máte-li u svých známých vyplněno pole Narozeniny, vytvoří vám příslušnou položku ve vašem diáři. Umožní přejmenovat jednopísmenné zkratky typu telefonního čísla (W-work, H-home atd.). V základním zobrazení seznamu telefonních čísel umožní nastavit políčko check-box k snadnému označování kontaktů pro operace typu výmaz, či duplikování.

Vkládání a editace jednotlivých položek je rovněž řešeno systémem karet s oušky Name, Phones, Addres, Web+Cust.. Lze vložit 8 telefonních čísel (což by mělo opravdu stačit) a v kartě adresy lze zadat alternativní Address2 (např. přechodné bydliště apod.). Karta Web+Cust obsahuje dvě políška na zadání webové stránky a dvě datová pole (B-Day, Anniversary) s podporou exportu do DateBook.

Výraznou předností SuperNames je možnost vytvoření spojení (linku) na konkrétní položku v DateBook, ToDo, či AddressBook. Takto lze asociovat k dané osobě jinou osobu (např. zástupce), úkoly, či schůzky, jejichž přehledný seznam se rozbalí kliknutím na tlačítko linku nahoře.

Lze doinstalovat funkce SN find, která primárně hledá v SuperNames. Find automaticky umazává znaky, jež nemohou odpovídat žádné položce v adresáři a má dvě podoby - po kliknutí na trojúhelník před slovem Find nechá zobrazit vyhledávanou položu ve vizitkovém formátu v dolní části obrazovky, což je velmi přehledné.

Závěrem musím uvést, že mi během testování aplikace hodně často padala (zejména při používání funkce Find), ale to je asi problémem betaverze.

 

TealPhone

TealPhone je typickou aplikací firmy TealPoint - dokazuje, že věci lze dělat i jinak, je nápaditá a je menší a levnější, než ostatní srovnatelné produkty.

Základní list obrazovka se velmi liší od ostatních adresářů. Je rozdělena do oken - vlevo je okno s písmennou lištou (to lze ovšem skrýt), vpravo největší okno se seznamem adres a vpravo nahoře malé vizitkové okno, které tvoří jednou z kouzel TealPhone. Máte-li vybráno v list okně nějaké jméno, zobrazí vám přehledové okno všechny vložené údaje o dané osobě - ikony telefonku, počítače a domečku slouží k přepínání zobrazení telefonů, e-mailu a adresy a v těchto jednotlivých zobrazeních klikáním na obrazovku lze přepínat mezi jednotlivými položkami v těchto kategoriích (například u telefonních čísel se vám přepínají domácí, pracovní, mobilní apod. telefon). V okně se velikost fontu automaticky roztáhne přes celé okno, což je velmi přehledné a většinou již nepotřebujete příslušný kontakt zobrazovat.

Ve spodní části základního okna jsou ikonky k rychlému přepínání řazení, rozšířená funkce hledání (lze hledat ve všech položkách, a to začátek i konec, popř. řetězec znaků uprostřed slova). Lze i rychle přepnout fonty ikonou f.

Vybranou položku lze otevřít do zvláštního přehledového okna, ve kterém se zobrazí všechny údaje, které jsou v dané adresářové položce vyplněny. Teprve dalším kliknutím (přejete-li si to - lze nastavit) se dostanete do editační obrazovky, které je obdobná interní adresářové aplikaci, ale má několik vylepšení - rozbalovací menu v polích Město a Země, která si pamatují deset posledně vložených údajů, menu v položce Stát (zkratky 50 států USA) a rozbalovací menu u custom položek, obsahující množství nabídek, které můžete v těchto polích upotřebit.

 

Address Pro

Zejména v poslední době mohutně se rozvíjející (alespoň co do počtu verzí) produkt, který si teprve získává své místo na slunci.

Jeho hlavní předností je schopnost různého řazení v list zobrazení. Má velmi propracované pop menu s dvanácti možnostmi nastavení primárního a sekundárního řazení, v preferences lze však nastavit libovolnou kombinaci pro libovolná pole (dokonce včetně custom) adresáře. V základním list zobrazení umožní taktéž zobrazit libovolné pole adresáře.

Funkce find rovněž automaticky umazává znaky, jež nemohou odpovídat žádné položce v adresáři.

 

 

 

Address +

Pro úplnost ještě zmiňuji tento free produkt v betaverzi. Umí několik typů řazení položek.

 

 

Přednosti a slabiny :

 

Výhody

Slabiny

Teal Phone
 •  
 • Velikost programu
 •  
 • Grafický design
 •  
 • Rozšířená funkce vyhledávání
 •  
 • Nabídky pop-menu v editační obrazovce
Nemá linky
Super Names
 •  
 • Linky
 •  
 • Bohaté možnosti nastavení
Velikost programu

Není tak přehledný, jako TealPhone

Address Pro
 •  
 • Lze definovat libovolné řazení
Nemá mnohá vylepšení svých konkurentů
Address +
 •  
 • Několik typů řazení
 •  
 • Je zdarma
Nemá další vylepšení

Údaje :

 

Address Book

Address

+

Teal Phone

Super Names

Address Pro

Verze  

beta 0.3C

1,62

1,4beta

2,5

Velikost kB

--

 

51

165

71

Cena $

--

free

18

20

20

Výrobce

3com

Paul Taylor

TealPoint

StandAlone

Jacob Zinger

           
Linky

--

--

--

ano

--

Find umazává znaky

ano

ano

--

ano

ano

Rozšířená funkce Find

--

--

ano

--

--

Check-box

--

--

--

ano

--

Lze definovat zkratky  

--

--

ano

--

Funkce beam

ano

--

--

ano

ano

Řazení Firstname, Last

--

ano

ano

ano

ano

Řazení Company, Last

ano

ano

ano

ano

ano

Řazení lze libovolně definovat

--

--

--

--

ano

Lze zadat zobrazení na základní list obrazovce

--

--

řeší jinak

--

ano

Lišta s písmeny

--

--

ano

ano

ano

           

 

Závěr a doporučení :

Doporučení typu - každý uživatel si musí odzkoušet a pak se rozhodnout, vypadají alibisticky ale mají velmi racionální jádro. Schopnosti i design konkrétních produktů jsou opravdu šity na míru konkrétním skupinám uživatelů a účelem obdobných článků není jeden produkt vyzvednout a ostatní shodit se stolu.

Nicméně několik obecných (nemusí platit vždy) doporučení závěrem mohu učinit :

TealPhone bych doporučil průměrnému uživateli, který využívá svůj adresář pravidelně a chtěl by něco lepšího a přehlednějšího, než je vestavěný AddressBook. Velmi rychle si na TealPhone zvyknete a obtížně se vám bude vracet zpátky.

SuperNames ocení uživatelé, jejichž seznam adres je jejich největším bohatstvím (a obživou), kteří mají adresář svojí nejpoužívanější aplikací a jejichž AddressDB se povážlivě blíží tříciferné hodnotě v kB. Efektivní využití schopnost linků provázat si kontakty s ostatními diářovými položkami by měly být rovněž vodítkem při zvažování o nákupu tohoto software.

AddressPro je ve stálém vývoji. Zhodnotit by jej měli uživatelé, kteří potřebují schopnost účinného třídění podle nejrůznějších hledisek (např. obchodní cestující, kteří potřebují třídit svoje zákaznické skupiny atd.).

Autor:
Nejčtenější

Xiaomi Mi A1
Raketové Xiaomi. Superlevné mobily útočí i na Česko

Čínské Xiaomi po loňském oslabení letos očekává rekordní prodeje. Podle odhadů vedení by celkový objem vyexpedovaných smartphonů měl dosáhnout 90 milionů kusů....  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Koncept iPhone 5X
Líbil by se vám malý bezrámečkový iPhone?

Kdyby se Apple nikdy nerozhodl pro velké iPhony a dál vyráběl kompaktní modely, možná právě takto by vypadala letošní speciální edice. Jeho podobu navrhlo...  celý článek

Další z rubriky

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5
Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel telemarketingu. Druhá aplikace, oficiálně...  celý článek

Find Wifi funkce na Facebooku
Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi síti.  celý článek

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...
Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené reklamy. Zobrazovat se budou na domovské...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.