Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adobe Acrobat PDF - už i na Palmech !

aktualizováno 
Firma Adobe pokračuje ve své expanzi na další platformy - tentokrát byly na mušce populární PDA s PalmOS. Betaverze je zdarma - užívejme si soubojů o vítěze formátů elektronického publikování!

O formátu PDF

Formát PDF byl odpovědí firmy Adobe na nástup HTML formátu a rozmach elektronického publikování. PDF je poněkud méně úsporný formát, který však má vynikající schopnost zachovat formátování textu, rozvržení, formátování a layout textu na stránce, včetně vložených objektů (obrázků či grafů).

PDF se stal jedním ze standardů elektronického textu. Je přijatelný pro tisk i pro čtení na obrazovce počítače. Stále víc organizací standardizuje dokumenty do PDF formátu. Uplatňují se jako přiložené návody k programům i pro nejrůznější jiné účely.

PDF a Palmy - dosavadní řešení

Vydání betaverze Adobe Acrobat Readeru není prvním pokusem dostat na displeje Palmů dokumenty v PDF formátu. Existovala celá řada jiných řešení, které určitě stojí za naši zmínku :

MicrobatMicrobat Reader

Komerční program firmy GreenBat za $14,99. Obsahuje Microbat Bookmobile - conduit, který synchronizuje dokumenty s Palmem při HotSyncu, a Microbat Reader - PalmOS aplikaci pro čtení PDF dokumentů v handheldu.

Program není příliš úspěšný. Má mnoho omezení (neumí bitmapovou grafiku a má velmi nepříjemné omezení dokumentů na 64kB, což je u PDF dokumentů nespornou katastrofou. Uživatelé si rovněž stěžují na nestabilitu aplikace.

PrimerAnsyr Primer PDF Viewer for Palm

Program za $49,95 od firmy Ansyr. Desktop klient zpracuje PDF soubor a odešle do Palmu, kde program zajistí jeho prohlížení a čtení, a to včetně grafiky.

Největší překážkou většího rozšíření tohoto programu je jeho cena, která je vysoká nejen pro českého uživatele.

AportisAportisDOC PDF Converter - Windows

Produkt firmy Aportis za $14,95. Desktopový program zpracuje PDF soubor na textový soubor v AportisDOC formátu (jedno písmo, bez grafiky a obrázků). Výsledkem je velmi úsporný dokument (například 1MB manuál k DateBk4 mi "stlačil" na 107kB), který však ztratí výhody PDF formátu.

RichReaderRichReader

Za "standardní" cenu $14,95 obdržíte velmi zajímavý produkt, jehož součástí je konverzní utilita PDFtoRR.exe na konverzi PDF souborů na úsporný AportisDoc™ formát.

PDF2DOC

Konverzní freewarový plug-in na převod PDF do DOC formátu. Vyžaduje ovšem plnou verzi Adobe Acrobat (nejen freeware viewer).

 

Adobe Acrobat for Palm beta - nové řešení od Adobe

Program je zatím beta, plná verze se předpokládá v druhé polovně roku 2001. Otázka ceny ještě není vyjasněna - zda program zůstane free, či nikoliv.

Desktop část

Práce s desktop aplikací je velmi jednoduchá. Po spuštění v dialogovém okně vyberete PDF soubor ke konverzi.

Program vám nabídne možnost konverze bez obrázků (Remove Images) - pro významnou úsporu místa a přizpůsobení obrázků velikosti displeje Palmu (podobně jako v iSilo či po konverzi do AvantGo). Adobe jinak uloží obrázek celý, v textu se zobrazí jen jakési jeho preview a po kliknutí na něj pak obrázek celý s posuvnými lištami. Program zatím neumí barvu, ale obrázek převede do stupňů šedi.

Ještě k oné úspoře místa - je velmi významná, neboť je třeba si uvědomit, že konvertor již nemá velký prostor pro optimalizaci velikosti souboru pro Palm. Velikost konvertovaného souboru je někdy mírně menší než originál, někdy je tomu naopak - zde hodně záleží právě na vaší volbě konverze obrázků a na tom, zda původní grafika byla bitmapová, či úsporná vektorová (program nahradí vektorový obrázek bitmapovým).

Po poněkud delší konverzi můžete přidat další dokument.

Desktop

Pokud není konvertovaný dokument vytvořen v Adobe Acrobat 5.0, je průběh konverze doprovázen několika varovnými hláškami o tom, že se nejedná o strukturovaný PDF dokument, který neobsahuje veškeré informace k optimálnímu zobrazení PDF dokumentu v Palmu.

Firma každopádně silně doporučuje, aby konvertované dokumenty byly "tagged" - vytvořeny v Adobe Acrobat 5.0. Je to dáno i tím, že na Palmu (vzhledem k velikosti displeje) více než kde jinde záleží na dobrém strukturování a záložkách (obsahu). Starší dokumenty se konvertor snaží rovněž převést, ne vždy se to však podaří korektně.

Při příštím HotSyncu se obsah "transfer listu" přenese do vašeho Palmu.

WelcomePalmOS program

PalmOS část programu začíná hezkým logem Adobe a poté vás program již přepne do seznamu nainstalovaných souborů.

Správce souborů vám umožní otevřít jeden z dokumentů, či vymazat jeden či několik z nich. Dokumenty zde lze seřadit podle velikosti i podle jména.

PrefsPreference

Preference jsou důležitou částí programu. Vzhledem k charakteru aplikace, která je určena na prohlížení a čtení, je dobré na základní obrazovce vyřadit většinu rušivých ovládacích prvků a k dobrému ovládání používat možnosti, které lze nastavit právě v preferencích.

AdobeProhlížení souborů

Vzhledem k tomu, že tato část je výborně popsána v přiložené PDF příručce Tipy a Triky, budu jen heslovitý:

Navigace v programu je možná pomocí ovládací lišty dole (zleva doprava - menu souborů, menu obsahu/komentářů, navigační lišta, ukazatel počtu stránek i aktuální stránky) a posuvníku vpravo.

Vše lze ale skrýt a řídit navigaci pomocí klikání na obrazovku a zkratek - povelů (přímo dostupných bez Graffiti "command").

Kopírování je možné - prostě označíte text a uložíte do schránky. Program podporuje i účinné vyhledávání - slov i celých frází.

Program zná obsah i komentáře. Obé významně usnadňuje práci, vynikna na malém displeji! Ze souborů se, bohužel, ztratí vnitřní linky/odkazy.

Fonty se zobrazují se všemi "schopnostmi" Palmů. Tato betaverze nemá češtinu (podporu diakritiky), jsou však signály o tom, že do ostré verze by měla být k dispozici.

Rychlost je daná schopnostmi Palmů a jejich procesorů. Program je při hojné grafice trošku pomalejší, ale ještě se to dá snést.

 

Hodnocení a závěr

Betaverze Adobe pro Palmy je rozhodně softwarovou událostí minulého týdne. Firma Adobe se nedávno vrhla na nově se rodící trh elektronického publikování (produktem Acrobat eBook Reader) a Palmy jsou zatím velmi významnou komponentou tohoto trhu (jako nejrozšířenější počítače do kapsy).

Proto si myslím, že tato beta není rozhodně posledním slovem Adobe a že se v této oblasti záhy nadějeme dalších významných událostí spojených se snahou Adobe "protlačit" formát PDF do elektronického publikačního businessu. Z toho vyplývá i můj odhad, že i ostrá verze Adobe Readeru by mohla být free ...

Hodnocení
+
+ vynikající strukturování - obsah, komentář
+ dobré konfigurační schopnosti
+ navigace a ovládání, zkratky
+ kopírování, hledání
+ cena
-
- zatím neumí češtinu a barvu
- ztratí se hyperlinky
 
Inovace, nápad, užitné vlastnosti
zpracování - grafika, zvuky, GUI
rychlost a stabilita
dokumentace, nápověda, podpora
poměr Cena/Výkon
 
CELKOVÉ HODNOCENÍ
   
   

 

 

Autor:


Nejčtenější

Na Instagram dáváte všichni to samé, ukazuje profil. Fotografové se vztekají

Všichni fotí to samé, poukazuje na Instagramu účet insta_repeat

Čím více se Instagram plní uživateli, tím více je patrný trend, na který upozornil účet „Insta Repeat“. Ukazuje, že...

Nevídané. Nejlevnější letošní iPhone bude dvousimkový, ale má to háček

iPhone 8 Plus dodnes patří k nejvýkonnějším smartphonům. Dvě SIM najednou ale...

O příchodu iPhonu se sekundárním slotem pro SIM se spekuluje několik měsíců. Nejnovější zprávy tchajwanského deníku...Apple slibuje, Samsung prodává. A má další bezdrátovou multinabíječku

Samsung Wireless Charger Duo

Samsung plánuje spolu s uvedením chystaného supersmartphonu Galaxy Note 9 prodávat novou bezdrátovou nabíjecí podložku....

Nejlepší samsung letošního roku má extrémní paměť a nahradí počítač

Samsung Note 9 na premiéře v New Yorku

Nástupce „zápisníkové“ řady Note od Samsungu je opět tím nejlepším, co si od korejského výrobce letos můžete pořídit....

Samsung naučil chytré hodinky tikat a ručičky mají jako ty opravdické

Samsung Galaxy Watch

Spolu se špičkovým smartphonem Note 9 představil Samsung v New Yorku i nové hodinky. Ty se jmenují jednoduše Galaxy...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Najdete na iDNES.cz