Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Acer n310 - test výkonu a výdrže (dokončení recenze)

aktualizováno 
Přinášíme vám druhou část recenze kapesního počítače Acer n310. Ten je na trhu poměrně čerstvě a díky jeho kvalitnímu displeji, malým rozměrům a ceně se jedná o bestseller. Zařízení má však také svá omezení, o kterých by měl případný zájemce vědět.

Přinášíme vám druhou část recenze kapesního počítače Acer n310. V předchozím dílu jsme se zaměřili na zhodnocení designu a zpracování zařízení. Nyní vám nabízíme výsledky testu výkonu a výdrže, popis programů a závěřečné zhodnocení PDA.

Práce s Bluetooth

Jak již bylo napsáno v první části naší recenze zařízení Acer n310, umí tento model komunikaci pouze skrze Bluetooth, Wi-Fi je nutné hledat u dražší a výkonnější verze n311.

V PDA byl pro Bluetooth použit ovladač Broadcomm. Ten je považován za to nejlepší ve své oblasti a umožňuje velkou škálu nastavení, které nebude činit problémy ani laikům a to díky propracovaným průvodcům. Bluetooth se spouští buď přes ikonu v pravém dolním rohu v Today, nebo přes systémové nastavení.

Acer n310

Při práci s modrým zubem jsme narazili na první větší chybu zařízení - pokud je používáno delší dobu (kterou se v tomto případě rozumí třeba jen hodina), vlivem nedostatku paměti nelze Bluetooth spustit. To řeší až reset zařízení.

Když už jsme u resetu - kapesní počítač po něm nabíhá poměrně dlouho. Zprovozuschopnění po softresetu trvalo v případě modelu n310 třičtvrtěminutu.

Výkon PDA

Již podle papírových parametrů nelze kapesní počítač Acer n310 řadit do třídy výkonných pracantů ani multimediálních PDA. Procesor Samsung o taktu 300MHz dává síly tak akorát na slušně rychlé spouštění běžných aplikací či poslech MP3 hudby na pozadí; pokud se však necháte svést VGA displejem k tomu, abyste se pokusili v tomto rozlišení přehrávat i video, těžce narazíte.

V benchmarku programu TCPMP jsme při pokusu přehrávat VGA video naměřili pouhých 37.31% průměrné rychlosti, což je ukrutně málo. Video se značně sekalo a nedalo se na něj koukat. Na vině je kromě procesoru také absence grafického akcelerátoru.

Při přehrávání videa o rozlišení 320 x 240 bodů jsme již naměřili lepších výsledků - rychlost dosáhla 93.54% průměru. Na koukání to sice je, abyste však mohli sledovat na PDA video v tomto rozlišení, nepotřebujete VGA displej...

Podobných výsledků jsme dosáhli i při dalších měřeních.

Co se týče 3D her, tak s jejich spouštěním nemá Acer n310 žádný problém. Ten přijde až se hraním - většina gamesek fungovala sice bez problému, avšak graficky náročnější hry dávaly jasně najevo, že málo paměti, nízký procesorový výkon a absence kvalitní grafiky nejsou pro plynulý chod to pravé ořechové.

Nicméně kromě nevalného grafického výkonu je testovaný kapesní počítač použitelný bez dalších kompromisů - běžnou práci zvládá výborně, odezva programů je rychlá, jen je občas nutné počítat s resetem. PDA zkrátka není určeno hráčům ani náruživým divákům, ale jako nástroj pro běžného uživatele, který kvalit displeje využije kromě práce s běžnými programy také například při surfování po internetu, ke kterému obrazovka doslova svádí. Kapesnímu počítači nečinilo problém ani rychlé načtení zhruba stovky cca megabajtových fotografií z paměťové karty. Následná práce s nimi byla rychlá a bez jakýchkoliv prostojů.

Kvalita zvuku

Co se týče zvukové kvality, tak schopnosti zařízení jsou na slušné úrovni. Repráček je samozřejmě omezen svojí výkonností, přesto překvapil maximální hlasitostí zvuku, který se z něj dokázal vyloudit.

Jack o velikosti 3,5mm dobře poslouží k využití PDA jakožto hudebního kapesního přehrávače. Zvukové podání je v tomto případě vcelku věrné - hodně však záleží na použitých sluchátkách. Pecky hrály samozřejmě jinak než Koss Sporta Pro.

Mikrofon umožňuje buď manuální nebo automatické nastavení a kvalita nahrávky je rovněž slušná, avšak závislá na vzdálenosti nahrávaného zvuku. Jako diktafon tedy PDA poslouží například studentům pouze tehdy, když bude PDA v dostatečné blízkosti profesora a nebude jej příliš ovlivňovat okolní ruch.

Softwarová výbava

Kromě tradičních programů, které jsou součástí použitého operačního systému Windows Mobile 5 Premium se v kapesním počítači nachází jen minimum dalších předinstalovaných aplikací. Jednou z nich je program Backup Restore, který pomůže se zálohou dat. Tato utilitka se objevuje snad ve všech kapesních počítačích Acer.
Dalším programem je přehrávač PocketTV Pro, který však v našem případě rychle nahradil povedený TCPMP. Toť konečný výčet - více dohraných programů nehledejte, budete si je muset obstarat sami.

Výdrž akumulátoru

Výdrž dodávané 1200mAh baterie je u tohoto PDA poměrně diskutovaným tématem. Výkonnější varianta kapesního počítače je označována za žravce, v případě 300MHz verze je na tom výdrž přeci jen nepatrně lepší. Kapacita baterie ubývala při testu standardního používání a nastavení jasu zhruba v první čtvrtině škály jen pozvolna, přesto byla po cca 5 hodinách používání na minimu. V praxi byl pak tento výsledek ještě o hodinu až dvě vyšší.
Při maximálním podsvícení i vytížení kapesního počítače jsme naměřili výdrž necelé tři hodiny - v tomto režimu však bude po celou dobu kapesní počítač používat jen málokdo.
Při synchronizaci s PC je kapesní počítač nabíjen z USB portu.

Nicméně je třeba napsat, že předchozí modely společnosti na tom s výdrží byly o něco lépe a to i přes vyšší procesorový výkon. Druhá baterie tak bude v mnoha případech nezbytnou nutností, pokud však kapesní počítač používáte spíše na spouštění PIM aplikací, může vám několik dní v klidu vydržet i standardní akumulátor.

Zhodnocení a závěr

Nic není dokonalé a platí to i v případě Aceru n310. Body nahnané výborným displejem trochu shazuje výkon zařízení, což však není jeho nedostatek, ale vlastnost. Trochu mrzí nutnost častého resetu PDA a někomu může vadit nižší výdrž na akumulátor. Jako celek je však Acer n310 vyvážený kapesní počítač, který za málo peněz nabízí docela dost muziky.

Zařízení se prodává za cenu okolo 9 tisíc včetně daně, k testu jej zapůjčila společnost Sunnysoft.
Nejčtenější

Vybitý telefon připojila kvůli hovoru k nabíječce. Stálo ji to život

Vybuchlá Nokia 5233

Osmnáctiletá indická dívka zemřela poté, co svůj telefon kvůli vybité baterii připojila k nabíječce, aby mohla zavolat...

Je čas smazat Facebook, vyzývá zakladatel WhatsAppu

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Ve světle poslední kontroverze Facebooku se zneužitím dat více než 50 milionů účtů se do této sociální sítě opřel i...Na český trh dorazil supersmartphone Honor View 10. Za bezkonkurenční cenu

Honor View10 na premiéře v Londýně

Příznivci značky Honor měli až doposud výběr ze spousty zajímavých modelů, ale pro ten nejzajímavější, Honor View 10,...

Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Další z rubriky

První android s vykrojeným displejem míří do předprodeje. Už jej testujeme

Huawei P20 lite

Huawei P20 lite je první androidí smartphone s vykrojením displeje od velkého výrobce, který se dostává na trh. Na tom...

iPhone X jako inspirace. Nový top huawei odhalen ve všech verzích

Huawei P20 Pro

Huawei má 27. března představit nové modely klíčové řady P. Podobu novinek se ovšem tradičně nepodařilo uhlídat, a tak...

Rok poté: mobily BlackBerry se novému majiteli stále nedaří prodávat

BlackBerry KeyOne

Je tomu rok od uvedení prvního smartphonu se značkou BlackBerry od nového vlastníka práv na ikonické jméno. Prodeje...Najdete na iDNES.cz