Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

7 aneb 7 dní na serveru PalmKnihy

aktualizováno 
Vážení čtenáři,setkáváme se předně bych vám rád poděkoval za zvýšený zájem o naše knížky - výsledná čísla nás skutečně velice příjemně překvapila.

Již několikátý týden se na vrcholu popularity drží kniha Co ženy umějí a muži nevědí. V našem interním žebříčku se celkem pochopitelně drží vpředu článek od poslance Jiřího Payna Hrozí nám zásah balistickou raketou? - přečtete si jej, je docela aktuální...Z líhně fantasy literatury je další novinka, která si získala oblibu - a sice Čarodějnice od Tomáše Gajdaruse.

Věřím, že příští týden se vám budou líbit tato díla:

V pondělí vyjde nová povídka Jaroslava Haška Povídka o kočce a fantasy povídka od Jakuba Houdka Vlčí dar.

V úterý se můžete těšit na skvělou povídku Karla Šlajsny Jednou zadara a novou Vyhlášku o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Středeční novinka je mírně diskutabilní- od Jiřího Svrška "Dopustilo se NATO v Jugoslávii válečných zločinů?" a na uklidněnou tedy přidáváme povídku Petra Vyhlídky "A jaké je to u vás"

Čtvrteční počtení bude první díl fantasy povídky Petra Palečky Instinkt a Physics News Update.

Na konec týdne jsme pro vás přichystali vlastní životopis od Karla IV Vita Caroli a povídku Josefa Pecinovského Toč se a vrť, můj kolovrátku. T té je také následující ukázka.

Josef Pecinovský - Toč se a vrť, můj kolovrátku (ukázka z povídky)

"První stroj času je na světě, přátelé," prohlásil profesor Artur Toms. Shromážděný vědecký tým uznale sledoval svého vedoucího, slavného vynálezce, a všichni přitom marně pátrali po jakémkoli zařízení, které by alespoň částečně uvedený objekt připomínalo.

"Zde, na kosmické stanici ve vzdálenosti deseti astronomických jednotek od Země," pokračoval profesor," se teď uskuteční nejodvážnější experiment v lidských dějinách. Pohlédnete-li z okna," s dramatickým gestem roztáhl rolety a dovolil ochabujícím slunečním paprskům, aby jen zlehka osvětlily tváře přítomných, plné statečného odhodlání, "spatříte nejnovější model stroje času, který jsem původně nazval rotoid, posléze časovrat, následně kruhovrat, až jsem dospěl ke konečnému názvu nejlépe vystihujícímu způsob použití i jeho funkci: kolovrat. Kolovrat není v principu ničím jiným než dva kilometry dlouhým tubusem z absolutní hmoty, která mimochodem je rovněž mým vynálezem; na jednom konci je instalována kabina pro poutníka, na opačném pak protizávaží o přesně stejné hmotnosti. Ve vzdálenosti devíti set metrů od geometrického středu této soustavy jsou umístěny dva energomotory a naprosto stejným tahem opačného smyslu. Oba budou pochopitelně uvedeny do chodu současně: kolovrat začne rotovat. Po dvou hodinách dosáhne stroj 45 000 otáček za sekundu, což představuje 2 706 000 otáček za minutu. V tom okamžiku budou oba energomotory rotovat rychlostí světla ve vakuu, z čehož nutně plyne, že kabina s poutníkem, vzdálená od středu soustavy ještě o sto metrů dál, tuto doposud mezní rychlost překročí. Pro poutníka pak začne čas plynout zpět proti běžnému toku času.

Nuže, nyní do díla! Kdo z vás bude jako první ochoten podrobit se dosud neznámému pocitu z cesty napříč vlnami času?"

"Profesore!" vykřikl zděšeně asistent Krupička. "Co přetížení? Vždyť zrychlení bude činit přinejmenším 170 km.s-2, to je nejméně 17 000 g! A když tomu připočteme ještě odstředivou sílu, která činí..."

Přejeme hezké počtení!

Jirka Vlček a Martin Bodlák

O serveru Palmknihy

Server Palmknihy je zaměřen na bezplatnou distribuci literárních děl v elektronické podobě. Všechna díla jsou uložena ve speciálním formátu tak, aby byla čitelná na elektronických organizérech Palm Pilot, Psion a Windows CE.

Na serveru je v současné době umístněno více jak 700 románů, povídek, právních a populárně vědeckých textů. Denně přibývají nejméně dvě další díla.

Všechny texty jsou publikovány v souladu s autorským právem.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Nové superodolné sklo zachrání mobily. Vydrží až 15 pádů

Corning Gorilla Glass 6 (ilustrační obrázek)

Firma Corning představila nejnovější verzi svého tvrzeného skla Gorilla Glass, konkrétně jeho šestou generaci. Oproti...

Najdete na iDNES.cz