Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

7 aneb 7 dní na serveru PalmKnihy

aktualizováno 
Dalších 7 dní na serveru PalmKnihy ...

Na začátek pravidelné rekapitulace týdne bych rád poděkoval všem čtenářům, kteří nám dali své hlasy ve hlasování o Zlatou zmiji. Nakonec jsme skončili třetí, což nám umožnilo postoupit do velkého kola, kde nás bude hodnotit odborná porota. Pak jsme také vyfasovali ikonku "Vítěz zářijového kola"- takže to, že jsme skončili třetí za webem pro chovatele strašilek ani tak nevadí :-)

Z knih uveřejněných minulý týden doporučuji (a zdá se, že si získaly i přízeň čtenářů) tyto knihy:

 • Luděk Chovanec - Gufta
 • Karel Šlajsna - Putování za Velkým Kniplem
 • Jana Rečková - Sekáč

Příští týden vyjde opět 10 knih (a tím také začneme osmou stovku děl na našem serveru). Dá se čekat, že vás uchvátí tyto tituly:

  Pondělí:
 • Bakalář - Co ženy umějí a muži nevědí
 • Štěpánek - Chiméra
  Úterý:
 • Denis - Konec samostatnosti české
 • Vyhlídka - Noc
  Středa:
 • Ruské byliny
 • Svršek- Choroba požírající lidské maso
  Čtvrtek:
 • Holý, Jerk - Sběratelé z Keronu
 • Rous - Štěstí
  Pátek:
 • Physics News Update XIX
 • Žamboch - Zásadní příspěvek k bezpohlavnosti andělů

Následující ukázka je z pátečního článku Physics News Update:

Obrácení šipky času

Lawrence S. Schulman {[M1]} z Clarksonovy univerzity zjistil, že v určitých oblastech časoprostoru může být šipka času obrácená. Toto obrácení času nesouvisí s kvantovými fluktuacemi ani s jevy zakřivení prostoročasu v černé díře.

Většina fyzikálních procesů se podřizuje časově symetrickým zákonům fyziky. Asymetrie spočívá ve statistice. Pokud jsou zákony fyziky časově symetrické, proč nikdy nepozorujeme, jak se rozbitá sklenice ze střepů znovu složí? Šipka času souvisí s druhým zákonem termodynamiky a s rostoucí entropií uzavřeného termodynamického systému, tedy s rostoucím nepořádkem systému a s poklesem množství informace. Tento vývoj systému je statistický a neprojevuje se na mikroskopické úrovni, kde pohyb dvou atomů, které se vzájemně srazí, proběhne stejně nezávisle na směru času. Sklenice se skládá s mnoha miliard atomů. Příčina, proč nikdy nepozorujeme zpětné složení rozbité sklenice, tkví v tom, že toto opětovné složení je jen jedna s mnoha miliard možností.

Statistické vysvětlení vede ale ke dvěma záhadám. Za prvé, proč šipka ukazuje tím směrem, kterým ukazuje? Proč neukazuje jiným směrem? Za druhé, proč ukazuje tímto směrem všude?

Schulman tvrdí, že "termodynamická" šipka času je důsledkem "kosmologické" šipky času, která odráží jednosměrné rozpínání vesmíru. Tuto teorii rozpracoval před několika roky Thomas Gold z Cornellovy univerzity.

Schulmanovy výsledky mají význam zejména pro druhou otázku. Podle dosavadní představy pokud se systémy s opačnými šipkami času dostanou do sebemenšího kontaktu, uspořádání nejméně jednoho systému se poruší. Schulman vytvořil počítačové modely vesmíru, které obsahují nikoliv jednu okrajovou podmínku v času (velký třesk), ale dvě okrajové podmínky. Druhou okrajovou podmínkou je "velký krach", ke kterému dojde při smršťování vesmíru (nebo k rozpínání vesmíru v oblastech s opačnou šipkou času). V tomto modelu vesmíru mohou být oblasti s opačnými šipkami času v jistém kontaktu (viz obrázek v Physics News Graphics {[X1]}). V obou oblastech budou probíhat fyzikální jevy ve směru času s rostoucí entropií tak, jak je známe. Sklenice se rozbijí na střepy, déšť bude padat na zem. Pozorovatel v jedné oblasti ale bude moci z velké vzdálenosti sledovat opačný tok času ve druhé oblasti. Přitom budou pozorovány některé další fyzikální zvláštnosti.

Podle vlastních hodin může být daná oblast velmi stará a již nemusí obsahovat zářící hmotu, ale tato hmota se bude projevovat svojí gravitací. Přesně tímto způsobem se chová temná hmota ve vesmíru. Mohou existovat černé díry s opačným směrem času, které předávají hmotu do svého akrečního disku. Mohli bychom díky tomu pozorovat zdánlivě vznikající hvězdy. Schulman tvrdí, že na základě současných pozorování nelze rozhodnout, zda vesmír svoji existenci skončí velkým krachem, a že dosud plně nerozumíme termodynamické šipce času.

Přejeme hezké počtení

Martin O. Bodlák a Jirka M. Vlček

O serveru Palmknihy

Server Palmknihy je zaměřen na bezplatnou distribuci literárních děl v elektronické podobě. Všechna díla jsou uložena ve speciálním formátu tak, aby byla čitelná na elektronických organizérech Palm Pilot, Psion a Windows CE.

Na serveru je v současné době umístněno více jak 700 románů, povídek, právních a populárně vědeckých textů. Denně přibývají nejméně dvě další díla.

Všechny texty jsou publikovány v souladu s autorským právem.

Autor:


Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Najdete na iDNES.cz