Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

7 aneb 7 dní na serveru PalmKnihy

aktualizováno 
Dalších 7 dní na serveru PalmKnihy ...

Na začátek pravidelné rekapitulace týdne bych rád poděkoval všem čtenářům, kteří nám dali své hlasy ve hlasování o Zlatou zmiji. Nakonec jsme skončili třetí, což nám umožnilo postoupit do velkého kola, kde nás bude hodnotit odborná porota. Pak jsme také vyfasovali ikonku "Vítěz zářijového kola"- takže to, že jsme skončili třetí za webem pro chovatele strašilek ani tak nevadí :-)

Z knih uveřejněných minulý týden doporučuji (a zdá se, že si získaly i přízeň čtenářů) tyto knihy:

 • Luděk Chovanec - Gufta
 • Karel Šlajsna - Putování za Velkým Kniplem
 • Jana Rečková - Sekáč

Příští týden vyjde opět 10 knih (a tím také začneme osmou stovku děl na našem serveru). Dá se čekat, že vás uchvátí tyto tituly:

  Pondělí:
 • Bakalář - Co ženy umějí a muži nevědí
 • Štěpánek - Chiméra
  Úterý:
 • Denis - Konec samostatnosti české
 • Vyhlídka - Noc
  Středa:
 • Ruské byliny
 • Svršek- Choroba požírající lidské maso
  Čtvrtek:
 • Holý, Jerk - Sběratelé z Keronu
 • Rous - Štěstí
  Pátek:
 • Physics News Update XIX
 • Žamboch - Zásadní příspěvek k bezpohlavnosti andělů

Následující ukázka je z pátečního článku Physics News Update:

Obrácení šipky času

Lawrence S. Schulman {[M1]} z Clarksonovy univerzity zjistil, že v určitých oblastech časoprostoru může být šipka času obrácená. Toto obrácení času nesouvisí s kvantovými fluktuacemi ani s jevy zakřivení prostoročasu v černé díře.

Většina fyzikálních procesů se podřizuje časově symetrickým zákonům fyziky. Asymetrie spočívá ve statistice. Pokud jsou zákony fyziky časově symetrické, proč nikdy nepozorujeme, jak se rozbitá sklenice ze střepů znovu složí? Šipka času souvisí s druhým zákonem termodynamiky a s rostoucí entropií uzavřeného termodynamického systému, tedy s rostoucím nepořádkem systému a s poklesem množství informace. Tento vývoj systému je statistický a neprojevuje se na mikroskopické úrovni, kde pohyb dvou atomů, které se vzájemně srazí, proběhne stejně nezávisle na směru času. Sklenice se skládá s mnoha miliard atomů. Příčina, proč nikdy nepozorujeme zpětné složení rozbité sklenice, tkví v tom, že toto opětovné složení je jen jedna s mnoha miliard možností.

Statistické vysvětlení vede ale ke dvěma záhadám. Za prvé, proč šipka ukazuje tím směrem, kterým ukazuje? Proč neukazuje jiným směrem? Za druhé, proč ukazuje tímto směrem všude?

Schulman tvrdí, že "termodynamická" šipka času je důsledkem "kosmologické" šipky času, která odráží jednosměrné rozpínání vesmíru. Tuto teorii rozpracoval před několika roky Thomas Gold z Cornellovy univerzity.

Schulmanovy výsledky mají význam zejména pro druhou otázku. Podle dosavadní představy pokud se systémy s opačnými šipkami času dostanou do sebemenšího kontaktu, uspořádání nejméně jednoho systému se poruší. Schulman vytvořil počítačové modely vesmíru, které obsahují nikoliv jednu okrajovou podmínku v času (velký třesk), ale dvě okrajové podmínky. Druhou okrajovou podmínkou je "velký krach", ke kterému dojde při smršťování vesmíru (nebo k rozpínání vesmíru v oblastech s opačnou šipkou času). V tomto modelu vesmíru mohou být oblasti s opačnými šipkami času v jistém kontaktu (viz obrázek v Physics News Graphics {[X1]}). V obou oblastech budou probíhat fyzikální jevy ve směru času s rostoucí entropií tak, jak je známe. Sklenice se rozbijí na střepy, déšť bude padat na zem. Pozorovatel v jedné oblasti ale bude moci z velké vzdálenosti sledovat opačný tok času ve druhé oblasti. Přitom budou pozorovány některé další fyzikální zvláštnosti.

Podle vlastních hodin může být daná oblast velmi stará a již nemusí obsahovat zářící hmotu, ale tato hmota se bude projevovat svojí gravitací. Přesně tímto způsobem se chová temná hmota ve vesmíru. Mohou existovat černé díry s opačným směrem času, které předávají hmotu do svého akrečního disku. Mohli bychom díky tomu pozorovat zdánlivě vznikající hvězdy. Schulman tvrdí, že na základě současných pozorování nelze rozhodnout, zda vesmír svoji existenci skončí velkým krachem, a že dosud plně nerozumíme termodynamické šipce času.

Přejeme hezké počtení

Martin O. Bodlák a Jirka M. Vlček

O serveru Palmknihy

Server Palmknihy je zaměřen na bezplatnou distribuci literárních děl v elektronické podobě. Všechna díla jsou uložena ve speciálním formátu tak, aby byla čitelná na elektronických organizérech Palm Pilot, Psion a Windows CE.

Na serveru je v současné době umístněno více jak 700 románů, povídek, právních a populárně vědeckých textů. Denně přibývají nejméně dvě další díla.

Všechny texty jsou publikovány v souladu s autorským právem.

Autor:


Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Najdete na iDNES.cz