Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

7 aneb 7 dní na serveru Palmknihy

  23:59aktualizováno  23:59
Další týden na serveru PalmKnihy.

V tomto týdnu jste si možá už někteří všimli nové funkce vyhledávání - v sekci Historie se objevilo několik předdefinovaných možností pro vyhledávání knih v minulosti. Zatím jsme tam dali celkem 7 variant aktuálního a minulých týdnů a měsíců. Pokud by to nestačilo, klidně tam můžeme přidat další. Jenom se ozvěte!

Kromě toho jsme přihlásili Palmknihy do Zlaté Zmije - soutěže webových stránek. Pokud se Vám Palmknihy líbí, klikněte si na zlatou zmijí ikonku na Palmknihách (vlevo úplně dole), ta vás přenese na domovskou stránku soutěže a tam nás můžete ohodnotit... Známkujte upřímně :-).

Příští týden si budete moci přečíst mimo jiné tyto knihy:

  • Milan Kunz: Vymítání Maxwellova démona
  • Robin Astro: Star Trek - Místo pro mír
  • Petr Vyhlídka: Labyrint
  • Libor Krayzel: Štafeta
  • Martin Koutný: Nikomu neotvírej

Vyjde také velmi zajímavý článek o vytvoření vesmíru - přesněji o tom, co si o vytvoření vesmíru myslíme. Autorem je Jiří Svršek a dílko nese název Inteligentní vytvoření vesmíru. Zde je ukázka:

Physics News Update: Existuje Bůh?

Kreacionisté se někdy opírají o druhý zákon termodynamiky, podle něhož chování každého termodynamického systému směřuje samovolně k termodynamické rovnováze, v níž vymizejí gradienty, které toto směřování způsobují. V každém termodynamickém systému, který je ponechán svému osudu, roste jeho neuspořádanost (tzv. entropie), aľ dosáhne nejvyšší možné hodnoty, kdy systém se nachází v termodynamické rovnováze.

Druhý termodynamický zákon je kreacionisty považován za vynikající argument pro Stvoření. Vycházejí z toho, že samovolně roste pouze neuspořádanost a nikoliv uspořádanost systému. Svět spěje nezadržitelně k zániku, k tepelné smrti. Darwinova evoluční teorie na druhé straně tvrdí, ľe život samovolně směřuje od jednodušších forem k formám složitějším, organizovanějším. Zde kreacionisté vidí zásadní důkaz, který evoluční teorii vyvrací.

Ve druhém termodynamickém zákoně je však skryta téměř magická tvořivá síla, kdy vesmír můľe termodynamiku donutit, aby působila tvořivě. Průkopníkem moderní termodynamiky 20. století byla skupina Ilyi Prigogina ze Svobodné univerzity v Bruselu (Université Libre Bruxelles). Ilya Prigogine položil základy teorie samoorganizace. Teorie svědčí o tom, že druhý zákon termodynamiky není pouze synonymem maximální entropie hmoty. Tento zákon netvrdí, že růst entropie probíhá stejnoměrně všude v časoprostoru.

Podstatným krokem k pochopení teorie samoorganizace hmoty je odlišit rovnováľnou termodynamiku, kdy veškerá schopnost změny je vyčerpána, od termodynamiky nerovnovážné. Rovnovážným stavem smísení mléka s kávou je obvyklá kapalina blátivé barvy. Během procesu míchání, tedy během nerovnovážného stavu, však vznikají vířivé obrazce a struktury bílého mléka v černé kávě.

Přejeme hezké počtení
Martin Otakar Bodlák a Jirka Vlček


O serveru Palmknihy

Server Palmknihy je zaměřen na bezplatnou distribuci literárních děl v elektronické podobě. Všechna díla jsou uložena ve speciálním formátu tak, aby byla čitelná na elektronických organizérech PalmPilot, Psion a Windows CE.
Na serveru je v současné době umístněno více než 600 románů, povídek, právních a populárně vědeckých textů. Denně přibývají nejméně dvě další díla.
Všechny texty jsou publikovány v souladu s autorským právem.
Autor:


Témata: zákon, Star Trek

Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Apple vydělává na smartphonech víc než všichni ostatní výrobci dohromady

iPhone X by mohl Applu zajistit rekordní tržby

Výrobci smartphonů hlásí rekordní příjmy. Přes pokles prodejů v předvánočním období totiž rostla jejich průměrná cena....

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři narázNajdete na iDNES.cz