Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

7 aneb 7 dni na serveru PalmKnihy

aktualizováno 
Shrnutí dalšího týdne na PalmKnihách.

Vážení čtenáři Palmknih,

minulý týden vás Martin Bodlák informoval o několika novinkách na našem serveru Palmknihy. Zapomněl se však ze skromnosti zmínit o tom, že on je jediným autorem všech změn a o tom, že se mu to skutečně povedlo.

V uplynulém týdnu jste si nejvíce oblíbili hlavně článek o sovětských archívech Kongresu USA a SF povídku Josefa Pecinovského O užitečnosti časové smyčky. Lze-li tak nazvat knihy, které se rozdávají zdarma, tak bestsellery zůstávají knihy Jerome Klapky Jeroma a povídky Ondřeje Neffa. Snad bude pro vás také zajímavé, že od 10. ledna jsme rozdali více jak 140.000 knih- to je poměrně slušný výsledek, který nám dělá radost.

Příští týden vydáme například tyto knihy:

Humoristickou povídku Jaroslava Haška Zrádce národa,

fantasy povídku Dušana Hrazdíry Grémium,

SF povídku Petra Vyhlídky Kontakt,

povídku Arco C. Delfa Minulost je dobrá jen jako barva kůže

povídku Romana Rouse Odvaha,

článek Buddhismus, dalajláma a tragédie Tibetu od Petra Vrány,

dílo Lydie Junkové Ubohý Petříček,

či článek Izraelská Palestina do babylonské anexe od Pavla Černého.

Následující ukázka je právě z díla Izraelská Palestina do babylonské anexe- možná je to dílo dnes aktuální...

Říše Izraelců, která se konstituovala v 11.století a prožívala své vrcholné období za doby královské se po smrti krále Šalomouna roku 926 př.Kr. rozpadla na dvě království na severu Izraelské a na jihu Judské.

Důvodem této události bylo to, že Šalomounův syn Rechábeám (926-910 př.Kr.) chtěl Izraelcům na sněmu v Šekemu uložit ještě větší povinnosti než jeho otec a nedokázal se s nimi dohodnout.

Období, které potom následovalo v Palestině, bylo plné válečných střetnutí a sporů mezi Izraelem a Judeou, které se střídaly vždy po určité době s obdobími relativního klidu. Do událostí v Palestině často zasahovaly okolní státy - Egypt, Aramejské království v Sýrii, Asýrie a poté Babylónie.

Právě za vlády tohoto judského krále Rechabeáma egyptský faraón Šešonk vykonal válečné tažení do Palestiny, které mu přineslo značnou kořist a respekt. Zajímavostí je to, že podle bible byl Jeruzalém Šešonkem vypleněn, ale v Šešonkově stéle jméno Jeruzalém není uvedeno. Pravděpodobně se judský král vyplatil za mír, kdežto proti Izraelskému království zaútočili vojenské oddíly ze všech stran a pustošily je.

Jen o pár desítek let později se stal novým nepřítelem Izraele mocný aramejský král Ben-hadadad z Damašku. Ten byl za finanční odměnu od judského krále Ásosa ochoten k útoku na Izrael, kde vládl Baeša. Nakonec se Baeša z Judska stáhnul.

Jaká byla situace v Izraeli? Naopak od Judee, kde nadále zůstával Jeruzalém hlavním městem a střediskem a vládnul zde Davidův rod, tak situace Izraele byla zcela jiná. Každý nový izraelský vládce měl většinou nové sídlo. Například izraelský král Jarobeám I. (926-907 př.Kr.) sídlil v Šekemu, Baeša (906-883 př.Kr.) svrhl Jarobeámův dům a svým hlavním městem učinil Tirsu. Až za vlády mocného Omrího (882-871 př.Kr.) bylo hlavním a trvalým městem izraelské říše učiněno Samaří. Za jeho doby byl Izraelský stát v asyrských nápisech zmiňován jako "dům Omrího" a jeho nástupci jako "synové Omrího", i když dávno z Omrího rodu nepocházeli. Také odpadlé Moábce, kteří usilovali o připojení k moábskému státu, Omrí zavázal k odvádění poplatků. Avšak Méša z Moábu (pramen Méšova stéla), současník Omrího syna Achaba (871-852 př.Kr.), vypověděl Izraeli válku a osvobodil Moábce z izraelského svazku a říši zvětšil na účet Izraele až k severnímu okraji Mrtvého moře. O dalších bojích nic nevíme.

Přejeme hezké počtení

Martin Otakar Bodlák a Jirka Vlček, Palmknihy

O serveru Palmknihy

Server Palmknihy je zaměřen na bezplatnou distribuci literárních děl v elektronické podobě. Všechna díla jsou uložena ve speciálním formátu tak, aby byla čitelná na elektronických organizérech Palm Pilot, Psion a Windows CE.

Na serveru je v současné době umístněno skoro 700 románů, povídek, právních a populárně vědeckých textů. Denně přibývají nejméně dvě další díla.

Všechny texty jsou publikovány v souladu s autorským právem.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Majitelé iPhonů mají vysoký příjem, patří mezi nejmajetnější

Vlastnictví íPhonu v 69,1 procentech případů znamená, že má vlastník „vysoký...

Studie univerzity v Chicagu potvrdila, že vlastníci iPhonu či iPadu patří k bohatší vrstvě společnosti. To však...

Najdete na iDNES.cz