Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

7 aneb 7 dní na serveru Palmknihy

aktualizováno 
Tento týden se nestalo vůbec nic nového. Na Váš podnět se chystáme v následujícím týdnu zprovoznit novou funkci. Kdykoliv si budete moci stáhnout seznam všech knih, které budeme mít právě v nabídce - a přečíst si jej třeba doma.

Za týden si více jak 60 čtenářů vytvořilo svoji knihovničku. Chápeme, že jsme zatím na začátku celé cesty k personalizaci, ale někde začít musíme. Každopádně se od vás rádi dozvíme, co novým Palmknihám říkáte a co byste chtěli změnit nebo doplnit.

Příští týden si budete moci přečíst mimo jiné tyto knihy:

  • Gerald Durrell: Moderní Noe
  • Ernest Denis: Konec samostatnosti české IV
  • Petr Vyhlídka: Vůně lesa
  • Jana Rečková: Penzion ve Ztracené Lhotě
  • Pavel a Petr Harašimovi: Polibek

Kromě těchto knih vyjde další číslo Physics News Update. Jako lahůdku a zároveň upoutávku jsme pro vás vybrali tento článeček:

Physics News Update: Existuje Bůh?

Existuje Bůh? Tato velmi stará otázka byla předmětem sympózia konaného ve Washingtonu DC v dubnu 1999, které sponzorovala Americká asociace pro rozvoj vědy AAAS (American Association for the Advancement of Science). Na sympóziu se sešla ekumenická rada vědců (většinou fyziků) a věřících myslitelů, kteří hovořili o třech základních "kosmických otázkách". Každý den se sympózium zabývalo jednou z nich. Má vesmír nějaký počátek? Co vesmír stvořilo? Jsme sami?

Sympózium dosáhlo dramatického vrcholu střetnutím mezi Johnem Polkinghornem z Cambridge a Stevenem Weinbergem z Texasu. Jejich střet v podstatě navázal na známou debatu v Oxfordu v roce 1860, kterou sponzorovala Britská asociace pro rozvoj vědy (British Association for the Advancement of Science). Tehdy se střetli biolog Thomas Huxley, zastánce deset let staré evoluční teorie Charlese Darwina, a biskup Samuela Wilberforce, který zastával názor, že vývoj člověka z opic je absurdní.

Nejméně jedna věc se za oněch 129 let změnila. Nyní většina věřících rozumí terminologii a metodám moderní kosmologie. John Polkinghorne je anglikánským knězem a podobně jako Steven Weinberg fyzikem v oboru fyziky částic.

Debata ale již nebyla vedena pouze v základní rovině rozdílů mezi ateismem a teismem. V otázce stvořeného vesmíru se Weinberg tázal na povahu stavitele. Kdo by mohl být? Jaká je jeho podstata? Proč se již neodráží v našem světě? Důkaz jeho působení ve světě je slabší než důkaz studené fúze, tvrdí Weinberg. Proti tomu Polkinghorne tvrdil, že myšlenka kosmického stvořitele je metafyzickou otázkou, kterou si věda může položit, ale nemůže nikdy zodpovědět.

Steven Weinberg dále tvrdil, že současné kosmologické modely (tj. "věčná inflace") a určité interpretace kvantové mechaniky (tj. teorie "mnoha světů ukazují, že fyzika a nikoliv metafyzika jednoho dne shrne všechny výše uvedené kosmické otázky. Naproti tomu Polkinghorne uvedl, že redukcionistická věda nikdy nemůže popsat takové věci, jako je krása, umění a etika. Uvedl, že vědomí je vnitřním znamením tvůrce. Na obranu vesmíru bez stvořitele Weinberg argumentoval možnými souvislostmi mezi lidskou dispozicí pro krásu a symetriemi přírody, jak se projevují zákonech přírody.

Přejeme hezké počtení

Martin Otakar Bodlák a Jirka Vlček

O serveru Palmknihy

Server Palmknihy je zaměřen na bezplatnou distribuci literárních děl v elektronické podobě. Všechna díla jsou uložena ve speciálním formátu tak, aby byla čitelná na elektronických organizérech PalmPilot, Psion a Windows CE.

Na serveru je v současné době umístněno více než 600 románů, povídek, právních a populárně vědeckých textů. Denně přibývají nejméně dvě další díla.

Všechny texty jsou publikovány v souladu s autorským právem.

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...Najdete na iDNES.cz