Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

7 aneb 7 dní na serveru Palmknihy

aktualizováno 
Tento týden se nestalo vůbec nic nového. Na Váš podnět se chystáme v následujícím týdnu zprovoznit novou funkci. Kdykoliv si budete moci stáhnout seznam všech knih, které budeme mít právě v nabídce - a přečíst si jej třeba doma.

Za týden si více jak 60 čtenářů vytvořilo svoji knihovničku. Chápeme, že jsme zatím na začátku celé cesty k personalizaci, ale někde začít musíme. Každopádně se od vás rádi dozvíme, co novým Palmknihám říkáte a co byste chtěli změnit nebo doplnit.

Příští týden si budete moci přečíst mimo jiné tyto knihy:

  • Gerald Durrell: Moderní Noe
  • Ernest Denis: Konec samostatnosti české IV
  • Petr Vyhlídka: Vůně lesa
  • Jana Rečková: Penzion ve Ztracené Lhotě
  • Pavel a Petr Harašimovi: Polibek

Kromě těchto knih vyjde další číslo Physics News Update. Jako lahůdku a zároveň upoutávku jsme pro vás vybrali tento článeček:

Physics News Update: Existuje Bůh?

Existuje Bůh? Tato velmi stará otázka byla předmětem sympózia konaného ve Washingtonu DC v dubnu 1999, které sponzorovala Americká asociace pro rozvoj vědy AAAS (American Association for the Advancement of Science). Na sympóziu se sešla ekumenická rada vědců (většinou fyziků) a věřících myslitelů, kteří hovořili o třech základních "kosmických otázkách". Každý den se sympózium zabývalo jednou z nich. Má vesmír nějaký počátek? Co vesmír stvořilo? Jsme sami?

Sympózium dosáhlo dramatického vrcholu střetnutím mezi Johnem Polkinghornem z Cambridge a Stevenem Weinbergem z Texasu. Jejich střet v podstatě navázal na známou debatu v Oxfordu v roce 1860, kterou sponzorovala Britská asociace pro rozvoj vědy (British Association for the Advancement of Science). Tehdy se střetli biolog Thomas Huxley, zastánce deset let staré evoluční teorie Charlese Darwina, a biskup Samuela Wilberforce, který zastával názor, že vývoj člověka z opic je absurdní.

Nejméně jedna věc se za oněch 129 let změnila. Nyní většina věřících rozumí terminologii a metodám moderní kosmologie. John Polkinghorne je anglikánským knězem a podobně jako Steven Weinberg fyzikem v oboru fyziky částic.

Debata ale již nebyla vedena pouze v základní rovině rozdílů mezi ateismem a teismem. V otázce stvořeného vesmíru se Weinberg tázal na povahu stavitele. Kdo by mohl být? Jaká je jeho podstata? Proč se již neodráží v našem světě? Důkaz jeho působení ve světě je slabší než důkaz studené fúze, tvrdí Weinberg. Proti tomu Polkinghorne tvrdil, že myšlenka kosmického stvořitele je metafyzickou otázkou, kterou si věda může položit, ale nemůže nikdy zodpovědět.

Steven Weinberg dále tvrdil, že současné kosmologické modely (tj. "věčná inflace") a určité interpretace kvantové mechaniky (tj. teorie "mnoha světů ukazují, že fyzika a nikoliv metafyzika jednoho dne shrne všechny výše uvedené kosmické otázky. Naproti tomu Polkinghorne uvedl, že redukcionistická věda nikdy nemůže popsat takové věci, jako je krása, umění a etika. Uvedl, že vědomí je vnitřním znamením tvůrce. Na obranu vesmíru bez stvořitele Weinberg argumentoval možnými souvislostmi mezi lidskou dispozicí pro krásu a symetriemi přírody, jak se projevují zákonech přírody.

Přejeme hezké počtení

Martin Otakar Bodlák a Jirka Vlček

O serveru Palmknihy

Server Palmknihy je zaměřen na bezplatnou distribuci literárních děl v elektronické podobě. Všechna díla jsou uložena ve speciálním formátu tak, aby byla čitelná na elektronických organizérech PalmPilot, Psion a Windows CE.

Na serveru je v současné době umístněno více než 600 románů, povídek, právních a populárně vědeckých textů. Denně přibývají nejméně dvě další díla.

Všechny texty jsou publikovány v souladu s autorským právem.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Najdete na iDNES.cz