Rychlý internet pro statisíce domácností. O2 je připojí přes 5G technologii

  0:08aktualizováno  0:08
Od poloviny listopadu je pro zákazníky O2 dostupný nový způsob připojení k internetu. Domácnosti, v nichž v současnosti chybí rychlé připojení, operátor připojí bezdrátově pomocí 5G technologie. Přenosová rychlost v pásmu 3,7 GHz bude dosahovat až 250 Mb/s.

O2 připojí k internetu statisíce domácností pomocí 5G technologie | foto: O2

Rychlý 5G internet na doma nabídne O2 zákazníkům bydlícím mimo dosah rychlého připojení přes kabel, tedy v oblastech, v nichž se uživatelé musí dosud spokojit jen s pomalými či nestabilními sítěmi místních poskytovatelů. Během prvních třech měsíců má být připojení přes 5G technologii dostupné pro celkem 340 tisíc domácností.

Nová služba je dostupná v oblastech napříč celou republikou, a to i mimo velká města. Rychlého bezdrátového internetu mohou využít domácnosti například z Olomoucka, Pardubicka, Budějovicka či Kutnohorska. Nová technologie je vhodná i pro novostavby bez telefonních přípojek.

Oblasti, v nichž chce operátor bezdrátové připojení prostřednictvím 5G technologie prodávat jako alternativu pevné sítě, se budou nadále rozšiřovat. Postupně by mělo být dostupné pro čtvrtinu českých domácností, které mají v současnosti internetové připojení s maximální rychlostí nižší než 50 Mb/s. Navyšovat se bude postupně i přenosová rychlost 5G internetu na doma, a to z až 100 Mb/s na 250 Mb/s během příštího roku.

Nový způsob bezdrátového připojení je v současnosti dostupný pro téměř celé portfolio služby Internet na doma, a to bez vlivu na cenu. Za tarif Internet Optimal HD si operátor i při připojení pomocí 5G technologie naúčtuje standardně 499 korun, za Internet Aktiv HD pak 549 korun. U v současnosti nejvyššího dostupného tarifu pro 5G technologii, tedy u Internetu Premium HD (100/10 Mb/s) za 649 korun měsíčně nicméně operátor na prvních šest měsíců poskytne stokorunovou slevu, vyjde tedy na stejnou částku jako nižší Aktiv HD (50/5 Mb/s). Nejvyšší tarif Internet Ultra HD s rychlostí až 250/25 Mb/s se tedy nové možnosti připojení, jak již bylo výše naznačeno, dočká až příští rok.

Pro využívání služby 5G internet na doma je nutné pořídit vnitřní modem nebo venkovní anténu v místech se slabším signálem. O konkrétním řešení rozhodne technik. V případě modemu je nutné počítat ještě s investicí ve výši 1 499 Kč, venkovní anténa je o další dva tisíce dražší. Začátkem příštího roku nicméně operátor uvede i možnost jejich pořízení na splátky bez navýšení.

Bezdrátový pevný internet není novinkou, připojuje se přes 4G

Pevné internetové připojení „vzduchem“ poskytují všichni tuzemští operátoři už delší dobu, domácnosti ovšem dosud připojovali jen přes 4G sítě. Výše měsíčních paušálů se od standardních tarifů s připojením přes kabel neliší, avšak nabídka je většinou omezenější.

Operátor O2 pro bezdrátové připojení domácnosti nabízel dosud pouze tarif Internet Optimal HD (20/2 Mb/s) za 499 Kč měsíčně, od 15. listopadu se výčet tarifů rozšířil o Internet Aktiv HD (50/5 Mb/s) za 549 Kč. T-Mobile  připojení „vzduchem“ umožňuje u třech standardních tarifů, od nichž se Pevný internet vzduchem liší vyššími rychlostmi uploadu. Pevný internet vzduchem S (20/5 Mb/s) vyjde na 399 Kč, Pevný internet vzduchem M (50/15 Mb/s) na 499 Kč a Pevný internet vzduchem L (100/25 Mb/s) na 599 Kč měsíčně.

Připojení přes LTE (4G síť) poskytuje i Vodafone u Neomezeného internetu na doma. Omezuje se ovšem pouze na přenosovou rychlost 30/5 Mb/s (449 Kč/měsíc), ostatní operátorem nabízené rychlosti jsou dosažitelné pouze přes kabel či optiku. Nejvhodnější způsob pevného připojení (4G LTE, ADSL, VDSL nebo optika) vybere operátor až na základě adresy koncového zákazníka, a to podle dostupnosti jednotlivých technologií a technologických možností. Toto pravidlo platí i u konkurenčních operátorů.

Autor:

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Vyhraje Mobil roku opět Samsung? Rozhodněte a hlasujte

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený...

Další z rubriky

T-Mobile přidává dárky. Datově štědrý je ovšem jen u Twistu

V letošní vánoční nabídce se T-Mobile zaměřuje na cenové zvýhodnění vybraného...

Ani o letošních Vánocích T-Mobile nezapomněl na zákazníky s Twist kartou. Bonusový kredit a limitovanou edici...

Snížení cen mobilních dat není prioritou, naznačil náměstek Pilný

Ivan Pilný - ANO (Praha 12)

Nižších cen za mobilní data se v Česku v nejbližší době nedočkáme. Nový náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu...

Bezejmenní z davu jsou tvářemi svobody. O2 připomíná výročí 17. listopadu

O2 připomíná události 17. listopadu kampaní Tváře svobody

Studentská manifestace připomínající nacistické represe v roce 1939 přerostla před 29 lety v masivní studentskou...

Najdete na iDNES.cz