Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

3G už je mezi námi. Kupte si ho také!

aktualizováno 
Aktuálně z Cannes. Videotelefonie, stahování dat rychlostí až 384 kbps a jejich posílání 64 kbps, barevné obrázky a hudba, to vše na kapesním mobilním telefonu. Donedávna šlo o pohádku, která však umožnila několika vládám převážně evropských zemí vytáhnout z operátorů miliardy, a to dokonce v měnách silnějších, než je česká koruna.

(Od našeho zpravodaje) Zatímco v Evropě se stále hovoří o pilotních projektech, v Japonsku mají za sebou první měsíce komerčního provozu sítě UMTS, jak se také síť třetí generace (zkráceně 3G) využívající technologii WCDMA nazývá. NTT DoCoMo, největší japonský mobilní operátor s téměř 40 miliony zákazníků používajících mobilní telefony systému PDC, spustil služby FOMA (Freedom of Multimedia Access - svoboda multimediálního přístupu) už v květnu loňského roku, avšak komerční provoz zahájil až v říjnu.

NTT Cannes NTT Cannes NTT Cannes

Na konci ledna letošního roku se však už mohl pochlubit 40 tisíci uživateli FOMY a to i přesto, že síť zatím pokrývá v podstatě pouze Tokio s nejbližším okolím a klienti zpočátku mohli koupit pouze jediný telefon. V prosinci už ale měli na výběr ze tří: jeden v podstatně standardní telefon, avšak schopný pracovat v síti FOMA a využívat některých jejích výhod, jako je stahování videa; přístroj se zabudovanou kamerou pro videotelefonii; PC kartu umožňující zapojit do sítě FOMA přenosný počítač. Na jaře letošního roku by služby měly být dostupné i v dalších velkých japonských městech a v roce 2004 mají být dosažitelné pro 97 procent japonské populace. Ostatně úspěchu NTT si povšimla i GSM Asociace a firma si odnáší hned dvě ceny GSM Awards. Jednu v kategorii nejlepší mobilní telefon za přístroj FOMA a druhou je speciální cena předsedy asociace za přínos NTT DoCoMo k rozvoji systému třetí generace a zpřístupnění služeb 3G zákazníkům.

NTT Cannes NTT Cannes NTT Cannes NTT Cannes

Dnes už NTT nabízí novou verzi aparátu a chystá se k útoku na Evropu. Zatím však nikoliv se systémem třetí generace, ale se službou i-mode. Má tak učinit prostřednictvím nizozemského operátora KPN, ve kterém má patnáctiprocentní podíl. Právě díky službě i-mode se na japonský trh začali dívat operátoři z celého světa. Zatímco totiž WAP přinesl do řad operátorů velké rozčarování a mezi klienty se příliš nechytil, i-mode využívá přes 30 milionů klientů NTT DoCoMo (tedy přes 75 procent) a další stále přibývají. A to byla tato technologie představena v únoru roku 1999 a první milion klientů si získala za necelý rok. Podobně narůstala i nabídka služeb dostupných prostřednictvím i-mode. Na začátku jich bylo 65, o rok později 341 a za další dva roky, tedy v únoru 2002, už přes dva tisíce. To jsou ale pouze stránky podporované přímo operátorem, nezávislých je přes 50 tisíc a určitě budou přibývat další. Bouřlivý rozvoj a popularita i-mode se projevila i u výrobců telefonů. Naprostá většina už má velký barevný displej, umístěný v horní polovině těla rozevíracího telefonu, který je v Japonsku velmi populární.

NTT Cannes NTTCannes NTTCannes

Bude zajímavé sledovat, jak se službám i-mode povede v Evropě. Pomalu totiž dostanou přímou konkurenci, kterou jim bude dělat WAP, avšak nyní konečně podporovaný technologií GPRS. Zvláště WAP verze 1.2.1 bude již barevnému a grafickému i-mode hodně podobný. Možná by stálo za to takové služby pojmenovat nějakým novým jménem, protože WAP už je dnes v Evropě značně zdiskreditován. Rozhodně u těch, kteří ho vyzkoušeli. Naneštěstí se stále ještě objevují nové telefony, které sice umí WAP, ale už ne GPRS. Nové přístroje však opět přijdou a možná již budou vypadat velmi podobně jako koncepty telefonů, které představuje v Cannes NTT. Na to si však budeme muset ještě několik měsíců až let počkat. V tomto ohledu to mají v Japonsku jednodušší - tamní uživatelé totiž mění telefon poměrně často (výjimkou prý není ani změna každého půl roku) a nevadí jim, že aparát není dotovaný.

NTT Cannes NTT Cannes NTTCannes

Autoři:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz