Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


2Convert - konverze souborů na Psionu

aktualizováno 
2Convert - nyní dostupný i v české verzi - je nástupcem původního XConverteru, aplikace, která umožňuje konvertovat mezi různými formáty souborů přímo na kapesním počítači.

Také se vám už asi někdy stalo, že jste na Psionu potřebovali otevřít soubor přenesený z počítače, stažený z internetu nebo přijatý elektronickou poštou - a ono ejhle, Psion si s cizím souborem neporadí. Typickým příkladem takového nepoddajného souboru může být např. textový dokument MS Wordu (na ten má Psion naštěstí zabudovaný alespoň primitivní převodník), RTF, tabulka MS Excelu nebo jen obyčejný zip archiv, ve kterém se kýžený soubor nachází. Jediným standardním řešením je použít PsiWin, ale to znamená propojovat Psion s PC, a PC bohužel není zrovna vždy po ruce.
Podobná situace může nastat i v opačném směru - chcete-li kolegovi poslat některý dokument přímo z Psionu tak, aby jej na stolním počítači přečetl.
Jediným řešením uvedených situací je konverze přímo na Psionu, právě to má za úkol program 2Convert.

Třebaže se vám jméno programu může zdát neznámé, vězte, že 2Covert není v konverzích žádným nováčkem - je totiž nástupcem původního programu XConverter. Nový název získal poté, když se jeho autor - česká firma X.Soft - stal součástí mezinárodního celku 2K'Systems. Nový název však není zdaleka jediným vylepšením oproti starší verzi - přibyly další užitečné funkce a především se objevila i česká jazyková verze programu. Začneme ale pěkně popořadě.

2Convert je určený pro kapesní počítače s EPOCem ER5, zkrátka tedy přijdou majitelé starších Psionů Series 5. Program je pěkný otesánek - po instalaci vám z disku zmizí něco přes megabajt volného místa, další místo si vyžádají přídavné filtry v budoucnu. Navíc je třeba vyhradit minimálně jeden megabajt, který program vyžaduje při spuštění.

Náplní programu je však konverze souborů. Pojďme se tedy podívat, co 2Convert v tomto ohledu nabízí.
Základem všeho jsou konverzní filtry, standardně se jich dodává 6 a všechny jsou obousměrné:

  • EPOC Word ~ RTF, HTML nebo prostý text a opačně
  • EPOC Sheet ~ XLS 2.1 (MS Excel), prostý text a opačně
  • EPOC Data ~ DBF (dBase III+ nebo FoxPro), prostý text a opačně
  • EPOC Data/Jotter ~ prostý text a naopak
  • EPOC Paint (alias Sketch) ~ bitmapa Windows (BMP) nebo GIF a opačně
  • archiv ZIP - komprese a dekomprese jednotlivých souborů

Třebaže konverzních filtrů není v základu mnoho, výhodou je fakt, že program je otevřený i pro přidávání dalších filtrů, které by měly být v budoucnu dostupné. Osobně bych však uvítal více standardních filtrů, postrádám například filtry pro MS Word a obrázky JPEG.

Konverze souborů je většinou bezproblémová; pokud existuje k danému typu souboru konverzní filtr, program jej automaticky použije, uživateli zbývá pouze vyplnit jméno a umístění zkonvertovaného souboru a případně několik detailů.
Zatímco texty i s formátováním se převedou bez problémů, s vloženými objekty už to tak veselé není. Obrázky se ve většině konverzí ignorují, v lepším případě se mezi textem objeví odkaz na obrázek. Podobná situace je i s tabulkami, ty lze sice převést do obyčejného textového souboru, ale bohužel odděleně od souboru zkonvertovaného, což není zrovna příliš praktické řešení.
Výhrady bych také adresoval konverzi HTML dokumentů, která má k dokonalosti ještě daleko.

2Convert však umí více než pouhé konvertování souborů. Konverzi je možné provést buď standardně (tedy převést soubor a uložit jej pod novým jménem), užitečná je ovšem i možnost pouhé konverze souboru a jeho okamžitého otevření, aniž by byl soubor ukládán. Kombinací obou možností je pak varianta "Uložit&Otevřít".
Praktická je také volba komprese konvertovaných souborů do archivů ZIP.

Velkou výhodou 2Convertu je podpora mnoha jazykových kódování. Nechybí standardní Windows Latin-2 (CP1250), Unicode, UTF-8, ale třeba i stařičké kódování bratří Kamenických. Program také nabízí tři druhy znaků používaných pro zakončení řádky (CR, LF i CRLF), takže lze bez problémů konvertovat i tak, aby byly výsledné soubory čitelné třeba i pod Linuxem.

Mezi pokročilé funkce programu patří i konvertování schránky (clipboardu), jednoduchá správa filtrů (nepoužívané filtry je možné deaktivovat) a různé předvolby konverzí v nastavení.

Suma sumárum, 2Convert je velice užitečný program, který ocení zejména ti, kdo potřebují pracovat s dokumenty pro PC přímo na Psionu. Třebaže nelze očekávat stoprocentní funkčnost i při převodu komplikovanějších dokumentů, pro základní a převážně využívané konverze postačí. Možnosti programu se také v budoucnu ještě rozšíří, až budou k dispozici další konverzní filtry.
V současnosti má 2Convert snad jen jediného přímého konkurenta - nConvert z produkce Neuonu. Ve srovnání s ním toho sice 2Convert umí méně, ale hlavní, a pro naše poměry nedocenitelnou, výhodou 2Convertu je prakticky bezproblémová konverze češtiny.
Zbývá snad jen dodat, že 2Convert je komerční program a jeho cena v distribuční síti Point.X je 1710 Kč bez DPH.

Hodnocení
+
+ čeština
+ možnost přidávat další filtry v budoucnu
+ celková užitná hodnota
-
- paměťové nároky
- málo standardně dodávaných filtrů
- občasná nestabilita testované verze
 
Inovace, nápad, užitné vlastnosti
zpracování - grafika, zvuky, GUI
rychlost a stabilita
dokumentace, nápověda, podpora
poměr Cena/Výkon
 
CELKOVÉ HODNOCENÍ
   
   


Témata: Symbian, Linux

Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...Najdete na iDNES.cz