Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

2Convert - konverze souborů na Psionu

aktualizováno 
2Convert - nyní dostupný i v české verzi - je nástupcem původního XConverteru, aplikace, která umožňuje konvertovat mezi různými formáty souborů přímo na kapesním počítači.

Také se vám už asi někdy stalo, že jste na Psionu potřebovali otevřít soubor přenesený z počítače, stažený z internetu nebo přijatý elektronickou poštou - a ono ejhle, Psion si s cizím souborem neporadí. Typickým příkladem takového nepoddajného souboru může být např. textový dokument MS Wordu (na ten má Psion naštěstí zabudovaný alespoň primitivní převodník), RTF, tabulka MS Excelu nebo jen obyčejný zip archiv, ve kterém se kýžený soubor nachází. Jediným standardním řešením je použít PsiWin, ale to znamená propojovat Psion s PC, a PC bohužel není zrovna vždy po ruce.
Podobná situace může nastat i v opačném směru - chcete-li kolegovi poslat některý dokument přímo z Psionu tak, aby jej na stolním počítači přečetl.
Jediným řešením uvedených situací je konverze přímo na Psionu, právě to má za úkol program 2Convert.

Třebaže se vám jméno programu může zdát neznámé, vězte, že 2Covert není v konverzích žádným nováčkem - je totiž nástupcem původního programu XConverter. Nový název získal poté, když se jeho autor - česká firma X.Soft - stal součástí mezinárodního celku 2K'Systems. Nový název však není zdaleka jediným vylepšením oproti starší verzi - přibyly další užitečné funkce a především se objevila i česká jazyková verze programu. Začneme ale pěkně popořadě.

2Convert je určený pro kapesní počítače s EPOCem ER5, zkrátka tedy přijdou majitelé starších Psionů Series 5. Program je pěkný otesánek - po instalaci vám z disku zmizí něco přes megabajt volného místa, další místo si vyžádají přídavné filtry v budoucnu. Navíc je třeba vyhradit minimálně jeden megabajt, který program vyžaduje při spuštění.

Náplní programu je však konverze souborů. Pojďme se tedy podívat, co 2Convert v tomto ohledu nabízí.
Základem všeho jsou konverzní filtry, standardně se jich dodává 6 a všechny jsou obousměrné:

  • EPOC Word ~ RTF, HTML nebo prostý text a opačně
  • EPOC Sheet ~ XLS 2.1 (MS Excel), prostý text a opačně
  • EPOC Data ~ DBF (dBase III+ nebo FoxPro), prostý text a opačně
  • EPOC Data/Jotter ~ prostý text a naopak
  • EPOC Paint (alias Sketch) ~ bitmapa Windows (BMP) nebo GIF a opačně
  • archiv ZIP - komprese a dekomprese jednotlivých souborů

Třebaže konverzních filtrů není v základu mnoho, výhodou je fakt, že program je otevřený i pro přidávání dalších filtrů, které by měly být v budoucnu dostupné. Osobně bych však uvítal více standardních filtrů, postrádám například filtry pro MS Word a obrázky JPEG.

Konverze souborů je většinou bezproblémová; pokud existuje k danému typu souboru konverzní filtr, program jej automaticky použije, uživateli zbývá pouze vyplnit jméno a umístění zkonvertovaného souboru a případně několik detailů.
Zatímco texty i s formátováním se převedou bez problémů, s vloženými objekty už to tak veselé není. Obrázky se ve většině konverzí ignorují, v lepším případě se mezi textem objeví odkaz na obrázek. Podobná situace je i s tabulkami, ty lze sice převést do obyčejného textového souboru, ale bohužel odděleně od souboru zkonvertovaného, což není zrovna příliš praktické řešení.
Výhrady bych také adresoval konverzi HTML dokumentů, která má k dokonalosti ještě daleko.

2Convert však umí více než pouhé konvertování souborů. Konverzi je možné provést buď standardně (tedy převést soubor a uložit jej pod novým jménem), užitečná je ovšem i možnost pouhé konverze souboru a jeho okamžitého otevření, aniž by byl soubor ukládán. Kombinací obou možností je pak varianta "Uložit&Otevřít".
Praktická je také volba komprese konvertovaných souborů do archivů ZIP.

Velkou výhodou 2Convertu je podpora mnoha jazykových kódování. Nechybí standardní Windows Latin-2 (CP1250), Unicode, UTF-8, ale třeba i stařičké kódování bratří Kamenických. Program také nabízí tři druhy znaků používaných pro zakončení řádky (CR, LF i CRLF), takže lze bez problémů konvertovat i tak, aby byly výsledné soubory čitelné třeba i pod Linuxem.

Mezi pokročilé funkce programu patří i konvertování schránky (clipboardu), jednoduchá správa filtrů (nepoužívané filtry je možné deaktivovat) a různé předvolby konverzí v nastavení.

Suma sumárum, 2Convert je velice užitečný program, který ocení zejména ti, kdo potřebují pracovat s dokumenty pro PC přímo na Psionu. Třebaže nelze očekávat stoprocentní funkčnost i při převodu komplikovanějších dokumentů, pro základní a převážně využívané konverze postačí. Možnosti programu se také v budoucnu ještě rozšíří, až budou k dispozici další konverzní filtry.
V současnosti má 2Convert snad jen jediného přímého konkurenta - nConvert z produkce Neuonu. Ve srovnání s ním toho sice 2Convert umí méně, ale hlavní, a pro naše poměry nedocenitelnou, výhodou 2Convertu je prakticky bezproblémová konverze češtiny.
Zbývá snad jen dodat, že 2Convert je komerční program a jeho cena v distribuční síti Point.X je 1710 Kč bez DPH.

Hodnocení
+
+ čeština
+ možnost přidávat další filtry v budoucnu
+ celková užitná hodnota
-
- paměťové nároky
- málo standardně dodávaných filtrů
- občasná nestabilita testované verze
 
Inovace, nápad, užitné vlastnosti
zpracování - grafika, zvuky, GUI
rychlost a stabilita
dokumentace, nápověda, podpora
poměr Cena/Výkon
 
CELKOVÉ HODNOCENÍ
   
   


Témata: Linux

Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz