IBM Simon - první smartphone na světě

IBM Simon - první smartphone na světě | foto: Wikipedia

Byla to cihla. První smartphone se začal prodávat před dvaceti lety

  • 14
V sobotu to bylo přesně dvacet let, co do prodeje zamířil úplně první chytrý mobil - smartphone. Tehdy se tak ještě nejmenoval, říkalo se mu osobní komunikátor. A nevyrobila ho žádná známá mobilní značka, ale počítačový gigant IBM. Jmenoval se Simon.

Z dnešního pohledu byl Simon opravdu velký. Hmotnost přes půl kilogramu (510 gramů) odpovídá dnes třem až čtyřem smartphonům a skoro to samé platí o rozměrech 200 × 64 × 38 mm. Především výška a tloušťka jsou ohromné.

Simon byl představen již v roce 1992, respektive tehdy ještě jako jinak pojmenovaný prototyp. Jméno Simon dostal o rok později a 16. srpna 1994 se začal prodávat v USA. Přístroj prodával operátor BellSouth a na pultech jeho prodejen vydržel jen rok. Prodalo se asi 50 tisíc kusů, což na svou dobu nebylo úplně špatné číslo.

Tehdejší cena přístroje byla vysoká, bez dotací stál 1 100 dolarů. V tehdejším kurzu to bylo okolo 30 tisíc korun a přístroj stál zhruba jako průměrný osobní počítač. A vlastně i dnes stojí průměrný smartphone jako průměrné PC. Jenže díky rozvoji trhu lze dnes ty nejlevnější smartphony pořídit za zlomek částky a místo klasických stolních PC dnes trh opanovaly notebooky.

Zajímavé je, že dnes se funkční Simony, které se občas objeví na aukčních portálech, prodávají za zhruba stejnou sumu jako tehdy, pokud cenu přepočítáme na koruny. Aktuálně je na portálu Ebay k mání jeden kus za 1 500 dolarů, což je aktuálně přes 31 tisíc korun.

Smartphonům je 20 let. Projděte si jejich historii

Ericsson GS88

Za dvacet let se trh smartphonů změnil k nepoznání. Dnešní nejlepší modely parametry a výkonem mnohonásobně překonávají tehdejší nejlepší počítače a proti Simonovi jsou jako z vesmírné sci-fi.

Simon toho z dnešního pohledu moc neuměl. Měl monochromatický dotykový displej s rozlišením 160 × 293 pixelů, alespoň úhlopříčka byla i na dnešní dobu solidní, měla 4,6 palce. Přístroj uměl faxovat, posílat e-maily a vedle volání fungoval i jako pager, což byla v té době populární služba. Možná ji budete pamatovat ze starších seriálů s lékařskou tématikou.

Přístroj zvládal i základní kancelářské funkce, měl kalendář, plánovač, rozsáhlý adresář, kalkulačku, světový čas, poznámky nebo rozpoznávání ručně psaného písma. Mimo USA byl nepoužitelný, podporoval analogovou mobilní síť AMPS. Rychlost datových přenosů byla  2 400 bit/s.

Operační systém nebyl žádný Android, iOS nebo mobilní Windows, ale ROM-DOS, který byl kompatibilní s tehdy rozšířeným MS-DOSem. Simona poháněl 16bitový procesor Vadem 16 MHz, x86 kompatibilní. Operační i uživatelská paměť měly kapacitu 1 MB.

Zajímavostí je, že pro přístroj vznikla jediná aplikace, která uměla řídit pracovníky v terénu. Ti mohli přes Simona přistupovat do firemní databáze. Ale samotná aplikace byla dražší než Simon. Dnes tak populární hry by tehdy do mobilního přístroje nikdo nedal, byl to pracovní nástroj.