Smartphone Vivo se čtečkou otisků prstů v displeji

Smartphone Vivo se čtečkou otisků prstů v displeji | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Příští rok už budete odemykat smartphony otiskem prstu přes displej

  • 6
Analýza společnosti IHS Markit předpovídá, že příští rok masivně stoupne počet zařízení, které budou disponovat čtečkou otisků prstů v displeji. Zatímco dnes jde stále o rarity, příští rok budou takové mobily celkem běžnou záležitostí.

O čtečkách otisků prstů se mluvilo hodně už loni, tehdy byla tato technologie stále záležitostí spekulací a designérských fantazií. Teprve letos se na trhu objevily první modely, které umí číst otisky přes displej a zatím jde o poměrně nedostupné kousky: Vivo X20 Plus UD se prodává primárně v Číně a Porsche Design Huawei Mate RS, který je ovšem limitovaným luxusním modelem s cenou přesahující 40 tisíc korun.

Ještě letos se však podle odhadů dočkáme celé řady dalších, dostupnějších telefonů s touto technologií. Do konce roku by se totiž podle předpovědi společnosti mělo na globálním trhu prodat cca 9 milionů telefonů se čtečkou otisků v displeji. Opravdový boom však nastane příští rok, kdy se tento objem více než zdesetinásobí, tvrdí v prohlášení analytici z IHS Markit.

Čtečka otisků prstů pod displejem dovolí tuto funkci „zneviditelnit“, aby výrobci nemuseli dělat ústupky s umisťováním samostatné čtečky jinde po těle. Výhodou je to zejména pro ty výrobce, kteří tradičně umisťovali čtečku na přední stranu těla (Apple, Samsung), ale kvůli zmenšujícím se rámečkům ji musel odsunout jinam či zcela vypustit.

Je to nejlepší smartphone na světě, Huawei RS má i čtečku v displeji

Porsche Design Huawei Mate RS na premiéře v Paříži

Technologii jsme si mohli už i na vlastní kůži vyzkoušet na veletrhu CES začátkem letošního roku. Čtečka otisků prstů u (tehdy) prototypového smartphonu Vivo fungovala úplně stejně jako čtečka u dnešních běžných špičkových smartphonů. Na displeji telefonu je rozsvícené místo, kam uživatel musí pro jeho odemčení prst přiložit. Pozice je hezky přirozená: zatímco u řady dnešních smartphonů se čtečkou vepředu je tato hodně nízko a prst je potřeba při odemykání docela „zalomit“, tady je čtečka v ideální pozici pro položení palce při uchopení telefonu do ruky (více v článku Zkusili jsme čtečku otisků prstů v displeji. Funguje přesně tak, jak má).

Je možné, že společnost IHS Markit je v této předpovědi až příliš optimistická. Ze současného stavu dvou (pro běžné zákazníky značně nedostupných) telefonů na desítky milionů prodaných kusů příští rok je to poměrně velký skok a stále se čeká na model, který tento trend odstartuje v masovém měřítku. Pozornost se obrací zejména k příští generaci špičkových smartphonů značek Apple, Samsung a Huawei.