Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zvyšte výdrž baterie smartphonu s Androidem na maximum

aktualizováno 
Známe několik tipů a aplikací, díky kterým baterie vašich smartphonů s Androidem vydrží podstatně déle. Kromě řízené deaktivace datových přenosů se zaměříme na snížení výkonu procesoru a jasu displeje.

Tipy pro větší výdrž vašeho smartphonu s operačním systémem Google Android | foto: gawkerassets.com

Smartphony přicházejí se stále rychlejšími procesory, větší pamětí a roste také úhlopříčka použitých displejů. Přibývá aplikací s permanentním připojením k internetu. Přitom právě výdrž je největším problémem dnešních smartphonů. Při využívání funkcí, které chytré telefony nabízejí, se totiž častokrát jen obtížně dostanete na víc než jeden den zátěže.

Připravili jsme proto několik tipů, které dokážou výdrž telefonu na jedno nabití aspoň o kousek zvýšit. To se ovšem projeví i na uživatelském komfortu. Uskrovnit se budou muset zejména aplikace, které se neobejdou bez připojení k internetu.

APNDroid

V jednoduchosti je síla, platí pro aplikaci APN Droid od českého tvůrce Martina Adámka. První verze přišla krátce po příchodu T-Mobile G1 na náš trh, kdy se ukázalo, že si Google Android žije trochu vlastním životem a k internetu se připojuje prakticky neustále. To byl tehdy problém zejména pro uživatele bez datového tarifu.
Díky této utilitě lze veškeré datové přenosy dvěma kliknutími zcela vypnout, což oceníte nejen v zahraničí bez datového tarifu, ale i při téměř vybité baterii. Placená verze za 13 Kč nabízí více možností (vypnout 3G, nechat aktivní GPRS/EDGE).

Hodnocení:Výborná a jednoduchá utilita k okamžité deaktivaci datových přenosů.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: rychle vypne datové přenosy
MÍNUSY: podrobnější nastavení jen u placené verze

SetCPU

Ačkoliv čipy často takt uzpůsobují aktuální zátěži, dnešních až 1,2 GHz je pro drtivou většinu úkonů zbytečně předimenzovaná frekvence. Jednoznačně nejlepším nástrojem k přidušení procesoru je SetCPU.
V přehledném prostředí lze nastavit minimální i maximální frekvenci. Vytvořit lze také rozličné profily, např. pokud klesne zůstatek energie baterie pod 50 %, pak snížit maximální takt na 600 nebo 300 MHz. V praxi se nám u telefonu s 1 GHz procesorem osvědčilo snížení taktu na 800 MHz, kdy snížení rychlosti prakticky není znát. Permanentní omezení na 600 MHz již znamená citelně nižší odběr a tím i větší výdrž baterie.
Nevýhodou je, že SetCPU lze provozovat pouze na telefonech s právy Root. Ono "rootnutí" je dnes velmi jednoduché, zároveň však platí, že tento zákrok provádíte na vlastní riziko a redakce Mobil.cz nenese odpovědnost za možné problémy či poškození vašich přístrojů.

Hodnocení: Výborný nástroj k omezení frekvence procesoru při plném vytížení. Chování čipu lze podrobně nastavit i pomocí několika profilů.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: 34 Kč
PLUSY: efektivní nástroj k přiškrcení maximálního taktu procesoru, zvýšení výdrže je opravdu znát, možnost tvořit profily chování CPU
MÍNUSY: vyžaduje práva Root, placené

Juice Defender

Aplikace využívá několik módů k omezení bezdrátových modulů.
V kartě "status" je nejdříve nutné aplikaci aktivovat a následně zvolit některý z profilů. Agresivní vypne veškeré datové přenosy k maximalizaci výdrže, vyvážený by měl výdrž zvýšit téměř bez snížení uživatelského komfortu.
Zajímavější je profil, kde je možné podrobněji definovat omezení mobilních dat, wi-fi modulu i aplikací, které k běhu potřebují internetové připojení. Nastavit lze také noční režim, důležitým parametrem je interval, při kterém se i při vypnutých mobilních datech naváže spojení a dojde k synchronizaci emailového účtu nebo nastavených sociálních sítí.
Placená verze (65 Kč) nabízí rozšířenou funkcionalitu a slibuje i větší stabilitu, ačkoli jsme problémy s padáním betaverze nezaznamenali.

Hodnocení: Komplexní nástroj k nastavení chování bezdrátových modulů nabízí i nastavení časového intervalu k synchronizaci aplikací na pozadí.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: podrobné nastavení chování bezdrátových modulů, aktuální nastavení signalizuje ikona ve stavové liště
MÍNUSY: propracovanější verze je placená

Screen Filter

Výrobci dnes používají hned několik typů zobrazovací panelů. Kromě nejběžnějších LCD TFT jsou na trhu AMOLED a Super AMOLED (Plus), dále Super LCD od Sony nebo IPS LCD od LG.
Zatímco některé při nastaveném minimálním jasu září až moc, u jiných je čitelnost při takovém nastavení horší i v interiéru. Řešením je jednoduchá utilita Smart filter, kde si jednoduše nastavíte požadovaný jas v rozmezí 0 - 100 % a tuto nastavenou hodnotu kdykoli aktivujete klepnutím na zkratku aplikace na ploše. Opětovným klepnutím je nastavený režim vypnut a jas se opět řídí systémovým nastavením.

Hodnocení: Jednoduchý nástroj k rychlému nastavení nižšího jasu, než nabízí samotný systém.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: možnost nastavit libovolnou hodnotu jasu, aktivace/deaktivace jedním klepnutím
MÍNUSY: chybí možnost tvorby profilů (nastavit na noční hodinu nižší jas, přes den vyšší)

Battery Dr. to save battery

Každou baterii je třeba v počátku používání formovat, tedy zajistit nejméně 3 – 5 cyklů vybití a úplného nabití. O správné dodržování takových cyklů se postará právě Battery Doctor, stačí mít tuto aplikaci spuštěnou na pozadí. V takovém případě uživatele vyzve k připojení nabíječky, pokud zůstatek energie v článku klesne pod 20 %. Plné nabití pak hlásí zvukovou signalizací.
A podle reakcí uživatelů to skutečně funguje, uživatelé hlásí nárůst výdrže až o 30 %. Kromě toho aplikace důsledně sleduje stav baterie (teplotu, zbývající energii, typ i její vytěžování voláním nebo přehráváním médií).
Vyjma této jsou ve spodní liště další tři záložky, druhá sleduje počet nabíjecích cyklů, ve třetí můžete obsluhovat nejen bezdrátové moduly, ale také měnit dobu podsvícení displeje, hlasitost zvonění nebo autorotaci displeje. Poslední záložka slouží jako správce úloh.

Hodnocení:Povedený nástroj ke zformování baterie ve vašem smartphonu. Kromě detailní statistiky akumulátoru umožňuje ovládat bezdrátové moduly a slouží i jako správce úloh.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: dbá na úplné cykly vybití – nabití, správce úloh i bezdrátových modulů, detailní statistiky baterie

Další tipy pro maximální výdrž baterie:

 • vypněte data na pozadí (Nastavení - Účty a synchronizace - Data na pozadí)
  Pokud nepotřebuje stahovat velké balíky dat, vypněte 3G a používejte GPRS/EDGE
 • synchronizaci emailových účtu nastavte na delší časové intervaly (30 minut, hodina). Okamžité doručování (push), které podporují firemní účty na Exchange serverech, ale také GMail nebo Hotmail, vysává baterii nejvíce
 • totéž platí o synchronizaci sociálních služeb, zejména oblíbeného Facebooku a Twitteru nebo widgetu pro předpověď počasí. I v tomto případě je stahování nových dat třeba každých 15 minut vcelku zbytečné
 • vypněte zjišťování polohy pomocí základnových stanic a wi-fi sítí (Nastavení - Umístění - Zaměření přes bezdrátové sítě)
 • používejte správce úloh a nepotřebné aplikace zavírejte, čímž ulehčíte operační paměti. Ideálním nástrojem je k tomu Advenced task killer, který navíc umožňuje automatické zavírání nepoužívaných aplikací po určitém časovém intervalu
 • nepotřebné aplikace z telefonu odinstalujte
 • minimalizujte počet aktivních widgetů na ploše na nezbytné minimum
 • nepoužívejte animovaná pozadí na ploše
 • vyhněte se automatické regulaci jasu. Jakkoli je to pohodlné, čidlo je většinou až příliš velkorysé a displej zbytečně září. Je to právě displej, který je největším žroutem baterie
 • K rychlé regulaci jasu, ovládání synchronizace, GPS a bezdrátových modulů používejte šikovný widget s nešikovným názvem "Ovládací prvek napájení"

Pokud často cestujete, určitě byste měli pouvažovat o zakoupení externího zdroje elektrické energie, vyhledávané jsou výrobky značky Power Traveller. Pro valnou většinu smartphonů jsou na trhu dostupné také baterie s větší kapacitou, než jsou ty dodávané výrobcem. V takových případech se ale rozhodněte vyhněte levným bateriím neznámých výrobců a dejte přednost zavedeným značkám. Velmi dobrou pověst mají baterie Mugen Power, kde si ale za kvalitu docela připlatíte, o něco levněji vyjdou akumulátory značky Seidio. 

Nejčtenější

Ještě před nedávnem se stály fronty na žhavé novinky Applu, teď se tvoří kvůli...
Nedávno se takto čekalo na iPhony, teď se stojí fronty na mobil z Číny

Mobilní fanoušky nadšení pro několikahodinové čekání na horké novinky neopouští, namísto Applu je k tomu ovšem naposledy vyburcoval nový čínský supersmartphone.  celý článek

Android bezpečnost
Mobily s prastarým Androidem jsou na vyhození, končí obchod s aplikacemi

Google se rozhodl ukončit podporu staršího aplikačního obchodu Android Market pro všechny zařízení s Androidem verze 2.1 Eclair a starší. V novějších už ho...  celý článek

Vertu Constellation X
Luxusní smartphony Vertu budou mít technologii od výrobce alcatelů

Luxusní značka smartphonů a mobilních telefonů Vertu změnila majitele a s tím přicházejí i další změny. Nově budou jedny z nejdražších chytrých telefonů...  celý článek

Lenovo Moto G5 a Lenovo Moto G5 Plus
Pátá generace střední třídy Moto se povedla. Prohlédněte si ji

Série Moto G od Lenova se letos dočkala už páté generace. Modely Moto G5 a Moto G5 Plus mají zajímavou nejen výbavu, ale i ceny.  celý článek

BlackBerry KEYone s mechanickou klávesnicí je jediným přístrojem svého druhu
BlackBerry má problém. Displej KEYone se lehce oddělí od těla přístroje

BlackBerry KEYone sklízí v zahraničních testech slova chvály, mluví se o něm jako o vydařeném smartphonu a jasné volbě pro příznivce rychlého psaní. Známý...  celý článek

Další z rubriky

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Aplikace Facebook Messenger Lite je dostupná i v Česku
Šetří místo i data. Dietní Messenger od Facebooku je i v Česku

Facebook Messenger je jedním z nejpoužívanějších kecálků, ale ne všechny telefony si s ním poradí. Loni se tak zrodila myšlenka na odlehčenou verzi určenou pro...  celý článek

Mobilní aplikace SAIP varující před hrozbou teroristického útoku
Měla občany varovat před hrozbou, po útoku v Nice však hodiny mlčela

Návštěvníky Eura 2016 udržovala v relativním klidu, avšak čtvrteční útok v Nice odhalil, že možná neoprávněně. Vládní mobilní aplikace SAIP, která měla občany...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.