univerzal hodinky

univerzal hodinky | foto: Profimedia.cz

Zvoní vám mobil? Možná jste na volajícího právě mysleli

  • 46
Znáte to. Bavíte se s přáteli v přítmí vaší oblíbené hospůdky a narazíte na téma, jak jste toho či onoho již dlouho neviděli. V tu chvíli vám zazvoní mobil a naplní se rčení "my o vlku a vlk za dveřmi". Právě jste se setkali s mobilní telepatií.

Asi každý z nás již zažil situaci, kdy přijal hovor od osoby, na níž chvíli předtím myslel či se o ni jen bavil s přáteli. Tento fenomén se ve světě zažil pod označením mobilní telepatie.

Právě na ni se zaměřil britský vědec Rupert Sheldrake a za podpory Cambridgeské univerzity se pustil do výzkumu takového jevu. Zveřejněné výsledky jsou přitom více než překvapující.

"Účinek telepatie byl potvrzen v celých 46 procentech případů, což je 25 procent nad má očekávání," uvedl Sheldrake na půdě Britské společnosti pro rozvoj vědy, kde byly výsledky odhaleny.

Pochybná metodika

Výzkum založil Sheldrake na 63 náhodně vybraných účastnících. Ti měli za úkol uvést kontakty na čtyři své příbuzné. Výzkumný tým pak na jedno náhodně vybrané číslo zavolal a vyzval osobu na druhé straně, aby kontaktoval účastníka experimentu.

Ten měl pak za úkol bez nahlédnutí na displej telefonu identifikovat jméno volajícího před tím, než hovor přijme. Správně odpovědělo celých 29 účastníků. Podobně postupoval Sheldrake i u zkoumaní telepatie přes e-mail.

Výzkum není směrodatný

"Pravděpodobnost, že uhodnete jméno volajícího, je až jedna miliarda ku jedné," uvedl Sheldrake ve své prezentaci. V řeči procent by pak šlo o jednu desetimilióntinu procenta, zatímco výzkum přichází s výsledkem 46 procent.

Za překvapujícími výsledky výzkumu stojí především malý vzorek, na kterém byl jev zkoumán. V případě telefonické telepatie se výzkumu účastnilo 63 osob, u e-mailové komunikace pak jen osob padesát.

Zároveň se na výsledcích podepisuje fakt, že účastníci sami věděli, od koho mohou hovor očekávat. Pouhé čtyři možnosti jsou skutečně velmi málo pro objektivní posouzení platnosti jevu. Pravděpodobnost, že se účastník výzkumu trefí, se tak velice zvýšila.

Výzkumy pokračují

Sheldrake, který je přesvědčen o propojení všech myslí v rámci blíže nespecifikovaného společenství lidí, plánuje svůj výzkum rozšířit i na mobilní komunikaci prostřednictvím SMS zpráv. S telepatií přitom již dříve kolaborovala americká NASA.

Ta představila subvokální komunikační systém, který umožňuje realizovat telefonní hovor bez jediného otevření pusy. Zatímco psychologové tomu říkají telepatie, NASA si našla zvláštní termín subvokální komunikace.

Nejde však o žádný paranormální jev jako v případě Sheldrakova výzkumu, ale o dobře propracovaný systém malých senzorů, které jsou schopny snímat nervové signály z oblasti hlasivek. - více zde


Témata: Psycholog, SMS