Fixní operátoři chtějí nabízet i mobilní služby. Dosud ale nemohou. (ilustrační foto)

Fixní operátoři chtějí nabízet i mobilní služby. Dosud ale nemohou. (ilustrační foto) | foto: Mobil.iDNES.cz

Zpřístupněte nám mobilní sítě, volají fixní operátoři před novelizací zákona

  • 16
Alternativní provozovatelé pevných sítí chtějí získat přístup k mobilním službám, které dosud nemohou využívat. Má jim k tomu posloužit novela telekomunikačního zákona. Fixním operátorům se navíc nelíbí rozdílné sazby za volání na mobilní a pevná čísla.

Uvedli to zástupci Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí na tiskové konferenci.

Novela, kterou má dnes projednat sněmovní hospodářský výbor, nově nařizuje operátorům, aby vzájemně jednali o všech variantách přístupu do svých sítí. Dosud byli povinni své sítě s konkurencí pouze propojit.

Opatření otevírá podle předsedy asociace Přemysla Klímy cestu k využívání mobilních služeb na velkoobchodním principu fixními operátory. Případné spory by pak řešil Český telekomunikační úřad.

"Chceme tak odstranit nerovnovážnou situaci, která na trhu panuje. Zatímco mobilní operátoři běžně poskytují i služby pevných sítí, fixní operátoři mobilní služby nabízet nemohou," uvedl Klíma.

Klíma upozornil také na nerovnovážnost poplatků mezi operátory za volání na pevné a mobilní sítě. Zatímco za volání na mobily se platí 2,65 koruny za minutu, na pevné linky je to zhruba osmkrát méně.

V Česku zatím neexistují takzvaní virtuální mobilní operátoři, kteří nabízejí mobilní služby bez toho, aby vlastnili mobilní síť. V západní Evropě jich přitom působí několik desítek. "O2 se s námi úplně odmítla bavit. T-Mobilu i Vodafonu jsme předložili konkrétní nabídky, ale také jsme se nedohodli na oboustranně výhodném řešení," uvedl ředitel divize komerční podpory firmy GTS Novera Miloš Mastník.

Mobilní operátoři v tuzemsku loni utržili 87,5 miliardy korun, což je o tři procenta víc než v roce 2007. Výnosy z pevných linek stagnovaly na 52 miliardách korun.

 Společné prohlášení provozovatelů pevných telekomunikačních sítí
 Odmítnutí navržené úpravy by vyvolalo nevratné negativní změny na trhu elektronických komunikací a poškodilo zájmy všech uživatelů. To by bylo v rozporu i s rámcovou směrnicí 2002/21/EC Evropské komise, která říká, že národní regulátor má povinnost snažit se o rozvoj konkurenčního prostředí a vytvářet prostor pro technologický vývoj. Naopak přijetí této úpravy by přineslo vyrovnání podmínek fixních a mobilních operátorů, otevření trhu, nárůst konkurence a tím zlepšení podmínek pro všechny spotřebitele.
 

,