Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Znáte trunkové sítě?

  0:10
Chystáme pro vás nový a věru zajímavý seriál. Abychom však všichni věděli o čem se v něm bude psát, začínáme trochou osvěty. Rozhodně doporučujeme dnešní článek nepřeskakovat, protože v následujících dílech se na něj budeme odvolávat.
V době, kdy jsme si o mobilních telefonech mohli nechat jenom zdát, pokud jsme si je vůbec dovedli představit, se mobilně komunikovalo pouze pomocí radiostanic. Radiostanice však mají podstatnou nevýhodu, protože každý provozovatel potřebuje pro svůj provoz vymezenou rádiovou frekvenci. Čím více bylo nutné mobilně komunikovat, tím více bylo potřeba přidělovat rádiové frekvence. Ani volných frekvencí není nekonečné množství, a tak jeden stát za druhým začal mít potíže, jak uspokojit další a další požadavky na jejich přidělení. Zbývalo jediné řešení - přidělovat více žadatelům jednu frekvenci, což samozřejmě způsobovalo řadu komunikačních problémů.

V době propukající kmitočtové krize se objevil vynález, česky zvaný hromadná radiotelefonní síť. Používá se však častěji název trunková sít', což je počeštěný anglický název Trunked Network.

Vynález umožnil velmi efektivně využívat existující množství rádiových frekvencí tím, že více uživatelů používá (sdílí) stejnou frekvenci, ale zároveň mají zaručenu naprostou diskrétnost hovorů. Je to umožněno činností centrálního počítače, který v rámci přidělené frekvence poskytuje jednotlivým volajícím volné komunikační kanály. S radiostanicemi pro trunkovou síť můžeme potkat strážníky, pracovníky kurýrních služeb, dispečery přepravních firem i dělníky v rozlehlých podnikových areálech. Je pravda, že dnes přibývají uživatelé trunkových sítí již jen zvolna, protože většina firem sáhla po mobilních telefonech.

HROMADNÁ RADIOTELEFONNÍ SÍŤ

Hromadná radiotelefonní síť je jednou z forem buňkové (celulární) sítě. Přenos v jejím rámci je řešen jako dusimplexní, proto používá pro přenos oběma směry dvojici kmitočtů. Radiostanice tedy může v daný okamžik signál bud' vysílat, nebo přijímat, nemůže provádět obě činnosti současné.

V dnešní době se používají v trunkových sítích dva signalizační protokoly - otevřený protokol MPT 1327/1343, který je volné k dispozici výrobcům zařízení a v současnosti je téměř evropským standardem, a protokol SMARTNET firmy Motorola, jenž je uzavřený a používá se pouze v zařízeních této firmy. Další trunkové verze představují systémy Tetra a Tetrapol.

Tvůrci trunkového systému vycházeli z oprávněného předpokladu, že nikdy nebudou potřebovat ho-vořit najednou všichni účastníci sítě. Díky centrálnímu počítači a tzv řídícímu kanálu (obdoba mikrovln-ných spojů v síti GSM) přiděluje provozovatel automaticky volné kanály volajícím. Ve chvíli, kdy je kanál přidělen, nemůže jej žádným způsobem použít další účastník sítě. Tím je zaručena potřebná diskrétnost systému. Po skončení hovoru je kanál okamžitě uvolněn a následně přidělen dalšímu volajícímu. V praxi to pak znamená, že prostřednictvím deseti komunikačních kanálů je možné obsloužit až tisíc účastníků sítě. Ve špičkách provozu se nelze, přece jen, vyhnout současnému většímu množství požadavků na hovor, než síť umožňuje. Centrum pak okamžité vytváří jakousi "čekací řadu", v níž se doba čekání pohy-buje v řádu sekund.

Pro trunkovou síť jsou určeny dva typy mobilních stanic. První, pravděpodobně známější, je ruční stanice, která vlastně vypadá jako obyčejná vysílačka. Její dosah je samozřejmé menší než u radiostanice ur-čené pro vozidla. Operátoři trunků proto udávají pokrytí ve dvou formátech - pro ruční stanice a pro vozidlové.

Většina z nás má pravděpodobné zažitou představu, že hovor vysílačkou slyší všichni, kteří mají vyladěnou stejnou frekvenci. Trunkový systém samozřejmě funguje stejně a umožňuje tento tzv. dispečerský hovor. V mnoha případech je samozřejmé výhodné, aby všichni účastníci slyšeli vše, co se říká. Ovšem je to možné jen v rámci jednoho komunikačního kanálu. Účastník z firmy A tedy při dispečerském hovoru nehovoří i se zaměstnanci firem B a C. Nicméně existuje řada situací, kdy je potřeba, aby hovor byl diskrétní a slyšeli jej pouze dva lidé. Tato možnost se v trunku nazývá privátní hovor a systém ji samozřejmé poskytuje také. Oba typy komunikace lze libovolné volit.

Trunkový systém je svou podstatou určen pro firemní komunikaci, a tak se nikdy nestane konkurentem mobilních telefonů. Zákazníky trunkových sítí stávají především společnosti, u nichž dominuje potřeba interního spojení ve vymezené lokalitě.

Důležitější je také délka uskutečňovaných hovorů, která se pohybuje řádově v desítkách sekund. Je to způsobeno přísné pracovním charakterem uskutečňovaných hovorů. Provozovatelé vycházejí tomuto trendu vstříc a používají účtování hovorů po vteřinách a ne po půlminutách, jako je tomu u mobilů. Rovněž nezanedbatelnou výhodou je možnost průběžného informování dispečera o pozici vozidel vybavených trunkovou radiostanicí. Při použití této aplikace se na počítači firemního dispečera v nastavených intervalech objevují aktuální polohy jednotlivých držitelů radiostanic.

Jak již bylo řečeno výše, trunkové sítě nebudou konkurovat mobilním telefonům. Přesto však budou stále představovat možnost mobilní komunikace, která má své opodstatnění.

Témata: mobilní
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...