Značková bondovka se vyplatí

Téměř dvojnásobná cena značkových bondovek oproti neznačkovým se sice může zdát přemrštěná, ale ve skutečnosti je oprávněná. Po dlouhodobých testech dvou bondovek pro mobily Ericsson můžeme prohlásit, že značková bondovka svoji neznačkovou kolegyni s přehledem poráží.

Při koupi bondovky (přenosné/osobní hands-free) se neřiďte pouze cenou, ale především kvalitou. Dlouhodobé zkušenosti uživatelů mobilních telefonů a bondovek totiž ukazují, že dražší značkové bondovky jim většinou vydrží mnohem déle a s jejich kvalitou jsou také více spokojeni. Zkušenosti s levnými neznačkovými bondovkami jsou většinou opačné – příliš dlouho nevydrží a kvalita zvuku je otřesná.

Srovnáním několika bondovek už jsme se zabývali v , nyní vás seznámíme s dlouhodobými zkušenostmi se dvěmi bondovkami pro mobilní telefony Ericsson R320/R310/T28/T20/A2618 – HPB-10 (Ericsson) a 32826/37840 (Hama).

Obě bondovky na první pohled nabízí stejnou funkčnost – obě umožňují přijímat či odmítat hovory tlačítkem na mikrofonu, obě mají svorku na uchycení na oděvu a s oběma je možné používat funkci hlasové vytáčení.

Cena neznačkové bondovky Hama je 350 Kč, značkovou HPB-10 můžete koupit za 760 Kč. Rozdíl v ceně je tedy více než dvojnásobný – je však tento rozdíl oprávněný? Po více než měsíci používání obou bondovek můžeme říci, že ano. Značková bondovka Ericsson má totiž výrazně lepší kvalitu sluchátka i mikrofonu, což potvrzuje i naše měření. Tato bondovka je také lépe mechanicky provedena. Ale hlavně vydrží mnohem déle.

Největší problém neznačkových bondovek totiž ani není v kvalitě zprostředkovávaného zvuku, ale spíše ve výdrži a v použitém materiálu. Výrobci neznačkového příslušenství totiž musí zákazníky zaujmout především cenou. A proto musí použít levnější mikrofon a sluchátko, levnější vodiče (dráty) a levnější konektor. Bohužel, u těchto součástek je slovo levnější synonymem pro méně kvalitní.

Horší mikrofon a sluchátko se pak přímo podepisuje na nižší kvalitě hovoru. Nekvalitní vodič má větší šum a ještě více tak zkresluje signál přenášený z mikrofonu či do sluchátka. Neznačkové bondovky se většinou vyrábějí v továrnách v jižní Asii – s levnou, ale nekvalifikovanou pracovní silou. Potom se může snadno stát, že vodiče nejsou dostatečně kvalitně připájeny. Častým používáním bondovky se pak poškozují kontakty v konektoru, v mikrofonu i ve sluchátku – výsledkem jsou různé zvuky (klepání, rachtání) přidávané do hovoru. Majitelé neznačkových bondovek (u značkových je tento jev výjimečný) si možná všimnou ještě něčeho – když hovor uskuteční sami, je zvuk relativně čistý. Ale když přijmou hovor tlačítkem na bondovce, je hovor velmi zašuměný a nekvalitní. Tento jev vzniká právě u těch bondovek, kde je spínač tlačítka nekvalitní, případně nekvalitně napájený do pouzdra mikrofonu.

A jak jsou na tom konkrétně dvě zmiňované bondovky pro mobily Ericsson? Začněme od konce – od konektoru. Obě bondovky mají vodič z bondovky vyvedený do strany. Konektor bondovky Hama je výrazně větší. Při nošení telefonu v kapse nebo i v pouzdře stačí velmi malý tlak, aby se tento konektor odpojil. Konektor na bondovce Ericssonu je oproti tomu malý a pro jeho odpojení je potřeba vyvinout větší tlak. Konektor na značkové bondovce má ještě jednu – velmi podstatnou – výhodu. Můžete mít současně připojenou bondovku HPB-10 a dobíječku. Konektor bondovky Hama přesahuje do prostoru určeného pro dobíječku – při dobíjení telefonu tedy bondovku používat nemůžete.

Samotný drátek vypadá u obou bondovek podobně, byť se někomu může zdát, že u HPB-10 je tenčí a lépe se ohýbá. Svorky pro uchycení na oblečení jsou u obou bondovek pod mikrofonem. Jejich vzdálenost od mikrofonu lze libovolně posunováním svorky po drátku měnit. Svorka u bondovky Hama má sice menší plochu, ale silnější pružinu – drží tedy lépe. U bondovky Ericsson má sice svorka větší plochu, ale slabší pružinu. Navíc má na sobě držák na sluchátko a při uchycení např. za okraj trička se velmi převažuje a má tendenci povolit uchycení. Je ale naprosto ideální pro uchycení na límci košile.

Samotný držák sluchátka u bondovky HPB-10 je velmi zajímavý – na svorce je malé kolečko, ve kterém jsou rýhy. Do nich přesně zapadne část sluchátka. S kolečkem je možné otáčet do stran a nastavit si tak, v jaké poloze bude sluchátko. Toto řešení má jednu velkou výhodu – sluchátko bondovky nevisí nikde u krku směrem dolů a nemusíte se tedy složitě osahávat, abyste našli sluchátko a mohli přijmout hovor. Stačí jen sáhnout na krk, vytáhnout sluchátko, vložit jej do ucha a stiskem tlačítka přijmout hovor. Celý proces přijmutí hovoru lze provést jednou rukou, což ocení především řidiči.

Mikrofon u bondovky Ericsson je umístěn v podobné vzdálenosti (asi 10 cm) od sluchátka, jako jsou daleko mikrofony od sluchátek na mobilu. Mikrofon tedy máte vedle tváře. Bondovka Hama má mikrofon ve vzdálenosti přibližně 18 cm od sluchátka. Sice vám může přijít vhod možnost přiložit mikrofon přímo před ústa, jenže ve skutečnosti tato větší vzdálenost mikrofonu od sluchátka způsobí, že při chůzi bude mikrofon narážet do límce, do krku, nebo do šály – tyto zvuky druhé straně hovoru připadají dost hrozné.

Přijímací tlačítka u obou bondovek se dají nalézt po hmatu libovolným prstem a pro přijmutí hovoru je stačí lehce stisknout. Horší to bylo se stiskem pro vyvolání funkce hlasové vytáčení. U značkové bondovky to nebyl problém, u neznačkové Hamy musíte tisknout tlačítko poměrně dlouhou dobu a do větší hloubky než při příjmu hovoru. Přitom by to mělo být stejné. O samotných sluchátkách toho není příliš co psát – obě jsou kryta molitanem a zvuk z nich slyšíte i v jedoucím metru či tramvaji.

Pokud vyzkoušíte obě bondovky, asi se rozhodnete pro Ericsson HPB-10. Její mechanické provedení a hlavně ovládání je skutečně propracovanější. Zaplatíte za ni sice bezmála 800 Kč, ale ani po intenzivnějším používání na ní nebudou žádné známky opotřebení (což se o bondovce Hama říct nedá). Ale kromě několika drobných výhod, které ale dělají bondovku užitečnou (jako je konektor nebránící dobíjení nebo držák na sluchátko), můžete o HPB-10 říct, že je elegantní. A k mobilu Ericsson R320s se tato bondovka vyloženě hodí.

Výrobce Ericsson Hama
Typ HPB-10 32826/37840
Podporované telefony Ericsson T2x, R3xx, A2618s
Hmotnost 16 g 22 g
Citlivost mikrofonu 8,5 dB 3,1 dB
Citlivost sluchátka 7,6 dB 9,4 dB
Zkreslení mikrofonu - 31,5 dB - 29,2 dB
Zkreslení sluchátka - 27,4 dB - 23,2 dB
Tlačítko pro příjem hovorů ano
Cena 760 Kč

Větší citlivost je lepší. Naopak nižší zkreslení (tzn. větší záporná hodnota) znamená lepší kvalitu a věrnost přenášeného zvuku.

  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Nová cenově dostupná stylovka vás může dostat na fotbalové Euro

29. března 2024

Vivo má nový smartphone střední třídy, který má velké ambice. Za rozumnou cenu nabídne nejen dobrou...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...