Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Operátoři virtuálům přeprodávají předražené LTE a chtějí tučné poplatky

  • 20
Zákazníkům virtuálních operátorů dychtícím po LTE se blýská na lepší časy. Český telekomunikační úřad bude totiž kvůli podezření z vysokých velkoobchodních cen služeb v sítích LTE zkoumat velkoobchodní nabídky mobilních operátorů. Následně bude vyžadovat případné úpravy vedoucí ke zlevnění LTE pro virtuály.

Poskytování vysokorychlostního internetu přes LTE se totiž virtuálním operátorům kvůli vysokým velkoobchodním cenám nevyplatí. Týká se to drtivé většiny z přibližně 70 aktivních virtuálních operátorů, kteří na tuzemském trhu působí. Po technické stránce jsou přitom připraveni tyto služby poskytovat.

Podle informací portálu Lidovky.cz požaduje například T-Mobile podle zveřejněné nabídky od virtuálních operátorů 70 haléřů za 1 MB dat, Vodafone pak 51 haléřů. V neveřejných cenících se přitom velkoobchodní ceny pohybují kolem 40 haléřů. Avšak v takové výši je na českém trhu průměrná cena včetně DPH a marže. Na ni tak virtuálním operátorům nezbývá prostor. Ten není ani na případné snižování cen, tedy na jejich hlavní konkurenční výhodu oproti mobilním operátorům.

MOBIL.CZ a LTE

Prvním virtuálním operátorem, který přinesl technologii LTE, je MOBIL.CZ. Zákazníci mohou vysokorychlostní internet využívat v rámci aktuálního rychlostního profilu, a to bez nutnosti výměny SIM.

Standardní rychlost připojení (až 10 Mbps) mají k dispozici po aktivaci karty a po každém dobití kreditu. Po vyčerpání 200MB balíčku či uplynutí 30 dní od aktivace/dobití se rychlost stahování sníží na 32 kbps.

Nejvyšší rychlost připojení (až 20 Mbps) nabízí balíček Rychlý giga, s nímž má uživatel za 300 korun k dispozici FUP 1 GB. Po uplynutí 30 dnů či po vyčerpání datového limitu dává MOBIL.CZ bonusových 200 MB dat pro připojení standardní rychlostí.

Virtuální operátoři se musejí vypořádat i s poplatky, které operátoři za přístup do LTE vyžadují. U Vodafonu činí tento jednorázový poplatek 33 milionů korun, o šest milionů méně požaduje O2 a T-Mobile pak „jen“ devět milionů korun.

Mimo to jsou s možností využívat LTE spojeny i měsíční platby, výjimkou nejsou ani závazky minimálního plnění. „Operátoři se vstupu virtuálů do LTE brání zuby nehty,“ uvedl pro Lidovky.cz předseda Asociace českých virtuálních operátorů Pavel Humpolík.

Například v případě branded resellerů T-Mobilu, kterými jsou virtuální operátoři MOBIL.CZ, Kaktus či RWE Mobil, je pak patrné i další omezení ze strany mobilních operátorů , s nímž se musejí virtuálové vypořádat. Týká se výrazného snížení přenosové rychlosti. Zatímco T-Mobile, v jehož sítí hostuje, komunikuje v sítích LTE rychlost až 225 Mbps, musejí se zákazníci alternativního poskytovatele služeb spokojit s rychlostí maximálně 20 Mbps.

Úřad chce zjednat nápravu

„Operátoři vydražením kmitočtů pro mobilní broadband (širokopásmové připojení) v loňské aukci na sebe převzali mimo jiné závazky velkoobchodní nabídky. ČTÚ zkoumá tyto nabídky a vede operátory k jejich úpravě tak, aby tím splnili podmínky z aukce, nabídky mohli využít virtuální operátoři, a mohl tak fungovat velkoobchodní trh,“ uvedl předseda ČTÚ Jaromír Novák.

„V tuto chvíli vedeme s ČTÚ diskusi o výpočtu naší ceny, k němuž jsme dodali dodatečné podklady,“ uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Přímou zpětnou vazbu od úřadu však operátor zatím nemá. „Pro tuto chvíli platí, že nám nebylo sděleno, že naše ceny jsou nepřiměřeně vysoké a nebyla uložena jejich změna,“ dodala.

Vodafone svou nabídku přístupu do sítí čtvrté generace považuje za férovou a nediskriminační. „Referenční nabídku přístupu k 4G službám jsme zveřejnili v souladu s licencí. S ČTÚ pravidelně komunikujeme a jsme připraveni zodpovědět dotazy týkající se této nabídky,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová s tím, že referenční nabídku operátor zpracoval a zveřejnil dle požadavků licence.

Úřad rovněž prověřuje dopad loňské dohody O2 a T-Mobilu o sdílení sítí LTE (více zde). Kvůli tomu zvažuje, že ustanoví nový relevantní trh, v rámci kterého by mohl začít LTE regulovat.

Před rokem a půl se museli virtuální operátoři vyrovnávat s nabídkou neomezených tarifů, které firmy O2, T-Mobile a Vodafone rychle po sobě spustily. Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny se v závěru minulého týdne obrátil na ČTÚ, aby prostřednictvím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže prověřil, zda stanovením podobných cen za neomezené mobilní volání operátoři neporušili hospodářskou soutěž.

Úřad letos chystá další aukce kmitočtů v pásmech 1800 a 2600 MHz a 3,6 až 3,8 MHz pro vysokorychlostní mobilní internet (více čtěte zde). Aby jejich nabídku zatraktivnil, navrhl vládě snížení ročních poplatků za využívání frekvencí. Návrh ale stále leží na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Aktualizováno o vyjádření Vodafonu.

,