Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zkušenosti s mobilním provozem z Litevské republiky

Jak fungují GSM síťe v Litvě? Dobře. Více v tomto článku.
Letos v létě došla po dvouleté přestávce opět řada na to, podívat se do rodné země mé drahé manželky Lenky, Litvy. Jelikož to bylo poprvé, co jsme měli s sebou mobilní telefon, byl jsem velmi zvědav, jaké výhody mi jeho použití přinese. Byla to moje vůbec první cesta s mobilem do zahraničí.
Jsem zákazníkem Eurotelu a poplatky platím řádně, takže za aktivaci roamingu jsem nemusel platit nic - stačilo nafaxovat požadavek, což jsem učinil den před odjezdem. Vymyslel jsem to tak, že jsem si spolu s tím nechal zapnout blokování a Call Waiting, takže jsem pak jen zkoušel, zda to začne chodit a doufal jsem, že když pustí jedno, pustí všechno. Dočkal jsem se za 2 hodiny po odeslání faxu. Slušné, ne ? Kdyby takhle fungoval telecom...
Do Litvy jsme se dopravovali letadlem. Ač velmi nerad, poslechl jsem příkazu a mobila před startem poctivě vypnul. O to větší napětí bylo po přistání. Zapnout, zadat PIN ... a již asi za 5 sekund hlásilo trojí pípnutí, že přístroj je ochoten telefonovat. Za další 3 sekundy došla SMS, že mám vzkaz hlasové pošty. To bylo překvapení, neboť jak Eurotel, tak GSMOnline (nyní MobileWorld) tvrdili, že v Litvě SMS nechodí.

V Litvě pracují 3 operátoři: Comliet (síť NMT), Omnitel (GSM) a Bite (GSM - nad e má být tečka, vyslovuje se to Bitě a znamená to "včelka" - mé asociace s něčím kousavým mne však po celou dobu neopustily). Poslední jmenovaná má roamingovou dohodu s Eurotelem, takže ona to byla, která mi po dobu naší návštěvy zprostředkovávala mobilní komunikabilitu.

Začal bych asi nejdiskutovanější otázkou - pokrytím. Je všude tam, kde ho můžete potřebovat - podél silnic, ve větších městech, na pobřeží (celá Kuršská kosa). Přímo v Nidě, městečku na konci litevské části Kuršské kosy, kde jsme část doby přebývali, byla buňka na stařičkém majáku. Na téže kótě byla však i buňka konkurenčního Omnitelu.
Litva je velmi rovinatá země, takže signál má poměrně daleký dosah. Operátoři toho v plné míře využívají - přetížení sítě se zatím díky malému počtu uživatelů bát nemusí. Permanentně zapnuté zobrazování kanálu odhalilo zajímavé věci - např. podél dálnice jsou buňky rozmístěny až v 50kilometrových vzdálenostech a přesto to bohatě postačí. Vzdálenostní rekord představovala hodnota TA (Timing Advance) rovná 58, což činí dobrých 32 kilometrů k buňce. I při jízdě se dalo komunikovat z vozidla jen na základní "špunt" - tedy bez vnější vozidlové antény. Výpadky byly minimální. Ve velkých městech je koncentrace buněk srovnatelná s našimi podmínkami. Byl jsem příjemně překvapen výdrží baterií, měl jsem neodbytný pocit, že vydrží podstatně déle než u nás, ačkoliv zejména v prvních dnech jsem mobila "žhavil" ostošest. Dobíjel jsem své light accu (základní výbava GH388) vždy ráno a to byla baterie obvykle jen zpoloviny vybitá, zatímco když zapomenu dát nabíjet večer v Praze, ráno bývá přístroj již mrtvý hladem.

Provoz sítě byl uspokojivý. Oproti zemi české byl vyšší výskyt stavu "Net fail", ale prorazit se dalo. Oproti ET mají lepší signalizaci. Mnohem více se mi líbí, když při volbě neexistujícího čísla mi telefon ukáže na displeji ve mnou zvoleném jazyce zprávu, že číslo neexistuje, doprovodí to krásným halali generovaným přímo v aparátu, bez úniků a škrkání, a ještě nabídne retry, může to přeci být chyba sítě. U nás je jen slyšet zašuměná hláska z ústředny a na displeji tupě svítí Connecting... To samé platí o jiných situacích - přístroj byl mnohem lépe infor- mován o stavu věcí než u nás. Zřejmě to také výrazně šetří baterii, neboť přístroj přestane vysílat ihned, jakmile se dozví o neprůchodnosti, zatímco u nás vysílá, dokud s tím sami nepraštíte.

Roaming fungoval dobře, jak jsem se již zmínil, oproti předpokladu fungovaly i SMS, a to i do Čech, s dodací dobou do 5 sekund. Pouze SMS předávané z Inetu přes sms.eurotel.cz docházely i s třídenním zpožděním (!!!!) Jsem zvědav, co si za to ET naúčtuje, na dotaz mi bylo sděleno, že jde o zkušební provoz a cena nebyla dosud určena. Mám tisíc chutí požádat o jednorázový detailní výpis ! Naproti tomu mne mrzelo, že u příchozích hovorů (ani od nás, ani z Litvy) se nikdy nezobrazilo číslo volajícího. Musel jsem tak odpovídat na všechny, zatímco v opačném případě bych dost ušetřil odkopnutím různých omylů a otravů. Do Bite se dostanete volbou přístupového kódu 99 (např. od nás +370 99 XXXXX), mají pětimístná čísla. Účastníci se nevzájem volají přes prefix 99 (proč ??) a do světa se dostanete prefixem 8 (pak kód města a účastníka, nebo 10 pro mezinárodní provoz, + samozřejmě funguje také). Zkoušel jsem, co je na zbytku čísel, a našel jsem na 232 cosi jako naše *11. Záhadou mi bylo 699, po němž mi milý ženský hlas řekl "Děkujeme vám za zavolání" a zavěsil.

Bite se považuje za dražšího operátora s vyšší kvalitou poskytovaných služeb. Má také nejvyšší cenu při volání z pevné sítě. Používá technologii Ericsson (že by to byl důvod, proč si tam moje GH388 tak lebedila ?)

S Omnitelem a jeho sítí jsem neměl žádné zkušenosti. Pouze mohu konstatovat, že kde byla Bite, byl i on. Třeba podél dálnice - nalevo stožáry jednoho operátora, napravo druhého. Je levnější než Bite a tvrdí se, že kvalita je nižší. Přístupový kód je 98, účastníci se vnitřně volají bez prefixu. Číslo pětimístné. Když jsem cvičně navolil nuceně tuto síť a zkusil 112, bylo spojení okamžité a vedlo tam, kam mělo. Ústředny má německé (EWSD), o dodavateli radiové části nevím nic.

Nejstarší síť Comlietu NMT nese jasné stopy vývoje. Zajímavá je tím, že část účastníků má pětimístná čísla (Ti jsou z jiných sítí i z pevné sítě přístupní volbou směrového kódu 90) a druhá část (vývojově starší) má čísla šestimístná, která jsou zařazena do číslovacího plánu Vilniusu (začínají 29) a volí se tedy z jiných sítí s předvolbou 2 (Vilnius). Přímo z pevné sítě Vilniusu jsou volatelní bez jakéhokoli prefixu a tedy i bez poplatku (v Litvě jsou místní hovory dosud placeny paušálně). Vnitřně se účastníci volají bez prefixu bez ohledu na typ čísla. Technologie stojí na Nokii.

"Mobilizace" je v Litvě na nižší úrovni než u nás - Bite má asi 25000 účastníků, Omnitel asi 40000 a Comliet pár tisíc k tomu. Celkově má ale Litva jen asi 4 milióny obyvatel.

Na závěr uvádím přehlednou tabulku způsobů volání v jednotlivých sítích.

 Druh 
volání   Bite               Omnitel            Comliet
------   ---------------    ---------------    -----------------
M -> M   99 MSN5            MSN5               MSN5 nebo MSN6
M -> P   8 AC SN            8 AC SN            8 AC SN
M -> I   8 10 CC AC SN      8 10 CC AC SN      99 CC AC SN
         nebo + CC AC SN    nebo + CC AC SN
P -> M   8 299 MSN          8 298 MSN          8 290 MSN5 nebo
                                               8 22 MSN6 nebo
                                               z Vilniusu MSN6
I -> M   +370 99 MSN        +370 98 MSN        +370 90 MSN5 nebo
                                               +370 2 MSN6


Vysvětlivky:
M - mobilní účastník
P - pevný účastník
I - mezinárodní účastník
MSN - číslo mobilního účastníka 
      (MSN5 - pětimístné, MSN6 šestimístné)
SN - číslo pevného účastníka       
CC - kód země (Country Code)
AC - kód města (Area Code)
Poznámka: Účastníci jedné mobilní sítě volají účastníky jiné mobilní sítě stejně jako do pevné sítě, tedy 8 2 kód sítě MSN.
Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...