Většina obyvatel KLDR si kvůli cenám nemůže mobil stále dovolit

Většina obyvatel KLDR si kvůli cenám nemůže mobil stále dovolit | foto: ČTK

Zavolal kamarádovi pašovaným mobilem. KLDR ho popravila

  • 229
Dělník ze severokorejské zbrojovky dostal trest smrti za jediný telefonát. Zavolal svému příteli do Jižní Koreje a zmínil se o ceně rýže.

Muž známý pouze pod jménem Chong se příteli vedle cen potravin zmínil také o těžkých životních podmínkách v zemi. Za telefonát, který byl uskutečněn v blíže nespecifikovanou dobu, se dostal v lednu na popraviště. O případu informovala zpravodajská agentura AP s odvoláním na Otevřené rádio pro Severní Koreu, které sídlí v jihokorejském Soulu.

Popravený dělník telefon údajně získal tajným dovozem z Číny. Takto se mobily dostávají k mnoha obyvatelům KLDR žijícím v severní části země. Právě tam sahá i signál čínských operátorů, což pro uživatele představuje jedinou možnost, jak nesledovaně zavolat za hranice.

Mobilní telefony v Severní Koreji zakázané nejsou. Tamní vláda jejich používání povolila na konci roku 2008. Vlastní ho však především vládní představitelé a jiní prominenti v zemi. Běžní občané si na mobil za svůj život nenašetří. A pokud se tak stane, jsou omezováni velmi striktními pravidly. Nesmějí volat za hranice, ba dokonce ani mimo město, ve kterém žijí. Telefonáty jsou také samozřejmě důsledně monitorovány.

Mobilní síť v KLDR je provozována egyptskou společností Orascom Telecom, tedy vůbec první zahraniční telekomunikační společností, která kdy v historii směla do Severní Koreje investovat. "Vyrostla" zde poměrně moderní síť; už několik týdnů po spuštění operátor uvedl do provozu technologii 3G. Uživatelé severokorejského Orascomu se v současnosti počítají na desítky tisíc.