Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zasvěcenci o síti SÚS - bude ředitelství opět mlčet?

aktualizováno 
Dnes vám přinášíme názory těch, kteří jsou s problematikou zamýšlené celoplošné sítě podrobněji obeznámeni. Zajímavé je, že ani oni neshledávají postup Správy a údržby silnic správným...
Články o problematice zamýšlené sítě SÚS nenechaly klidnými celou řadu zasvěcených lidí. Již dříve jsme uváděli, že některé jejich dopisy si přímo koledují o zveřejnění. Dnes je přinášíme jako věcný příspěvek do diskuse. Nepodařilo se nám bohužel včas získat souhlas všech dopisovatelů se zveřejněním jejich názorů a proto zatím neuvádíme autory jednotlivých výroků. Zaručujeme však zároveň, že všichni reagující jsou s problematikou obeznámeni velmi dobře, což bychom při případných právních sporech mohli velmi snadno doložit. Doufáme, že náš krok pochopíte a že neznalost jmen autorů vám tentokrát nezkazí potěšení ze čtení. Ještě podotýkáme, že žádný z otištěných výroků nepatří Sdružení provozovatelů hromadných radiových sítí. Jak je v této cause již obvyklé, následujíc řádky stojí za to.

 • o neexistující radiostanici
  a)"... jedinou v současné době vyráběnou a homologovanou trunkovou ruční stanici pro pásmo 80 MHz dodává firma SIMOCO (dřive PHILIPS private mobile radio) ... Docela nás naštval přístup firmy GES - neexistující stanice v nabídce, a zejména přístup úřadu pro hospodářskou soutěž, který ve svém nálezu na nejen naše protesty vůči výsledku výběrového řizení uvádí to, že když není uvedena stanice Motorola vyráběna a homologována, ještě neznamená že výrobce není schopen ji vyrobit. Tento názor je docela poučny: nejlepši způsob jak vyhrát vyběrové řízeni je vymyslet si libovolnou radiostanici, která má nejlepe s nulovym výkonem neomezený dosah..."
 • b)"Na celém případu je ještě jeden zajímavý moment: firma GES vyhrála výběrové řízení na pilotní projekt trunkové sítě s nabídkou ručních trunkových radiostanic Motorola, které pro pásmo 80 MHz neexistují a nedá se předpokládat, že by projekt tak nepatrného významu mohl výrobce přimět k tomu, aby zmíněné stanice vyvinul a vyráběl."

 • o zvoleném frekvenčním pásmu
  a)"Zcela se ale zapomělo na skutečnost, že toto pásmo není celistvé a je děleno do dvou pásem s rozličným kanálovým odstupem 20 a 25 kHz. Další představa byla o celostátním pokrytí z vysokých lokalit i v pohraničí. Je známo že třeba v Německu se toto pásmo používá pro potřeby tzv. bezpečnostních služeb a určitě zde dojde k rušení pokud tyto žádosti vůbec projdou mezinárodní koordinací."
 • b)"každá síť má vlastní kmitočet (resp. Ředitelství silnic a dálnic má několik kmitočtů které se v rámci ČR používají tak, aby se jednotlivé sítě vzájemně nerušily). V rámci tohoto kmitočtu a způsobu komunikace, kdy pracovníci jednoho střediska slyší vzájemnou komunikaci všech ostatních, je kapacita sítě více než dostatečná."

 • o kapacitě sítě
  "K odstavci čtvrtému - dle výše uvedeného, na realizované síti nebude dostatek kapacity, aby ji mohly sdílet jiné organizace jako jsou České dráhy. Tento argument je spíš podobný, jako byl argument Ministerstva vnitra při schvalování Matry - budou na tom komunikovat i ostatní bezpečnostní složky a složky státní správy."
 • o údržbě
  "Nesmí se též zapomenout, že taková rozsáhlá sít potřebuje rychlou a dobrou údržbu - nedovedu si představit, jak toto ministerstvo dopravy chce ze svých sil organizovat. Na straně druhé existují národní operátoři, které tyto služby mohou v rámci svých stávajících sítí provádět."
 • o metodě komunikace
  "stávající sítě jsou klasické konvenční dispečerského typu, s možností komunikace všech prostředků mezi sebou. Lhostejno zda uživatel používá selektivní volbu nebo klasickou osvědčenou metodu "uchop mikrofon a promluv". Potřebou zákazníka je, aby dispečer řídil provoz prostředků na území své působnosti. Radiostanice jsou vybaveny možností komunikovat na kmitočtu sousední oblasti pro případ nutnosti spolupráce. V 99.9% případů se komunikace odehrává právě zmíněnou metodou, typu "Franto bacha, stojí tady auto na krajnici...". Pro převážnou část pracovníků je docela problém manipulovat s radiostanicí, která má víc než jeden až dva ovládací prvky."
 • o řízení činnosti
  "každé středisko je natolik samostatné, že vedení rozhoduje kdy, kam, kolik tun posypu se vysype atd. Řízení svých lidí z jiných středisek nebo nedej bože z Prahy je za současného stavu nežádoucí, pro součinnost mezi středisky mají vedoucí pracovníci k dispozici telefon."
 • o návrhu sítě
  "Trunková síť tak jak je navržena pro SUS má kapacitu cca 3 kanály na základnu, tj. současně mohou probíhat tři spojení přes jednu základnu. Požadavky stanic na spojení se v případě obsazení všech kanálů řadí do fronty a jsou vybavovány až se kanál uvolní. Při navrhovaném pokrytí z několika málo základnových stanic na plochu celé ČR si docela živě dovedu představit co se stane, když začne na větší části území padat sníh a v rámci dejme tomu kraje se bude o jednu základnu prát několik středisek údržby silnice a dálničáři k tomu. V takovýhle případech špičkového zatížení je navrhovaná kapacita trunkové sítě nedostatečná."
 • o ředitelském dopise
  "K prvnímu odstavci - Systém MPT 1327 umožňuje datovou komunikaci prostřednictvím kontrolního kanálu s přenosovou rychlostí 1200 - 2400 bitů za sec. Přenosová kapacita kontrolního kanálu je omezena. V případě, kdy na systému bude provozováno 333 účastnických stanic (vypočítáno z požadavku SUS - 15 systémů, 5000 účastnických stanic) je kontrolní kanál dostatečně zatížen řídící komunikací a neumožní datový přenos. Přenos dat na hlasovém kanále je možný stejnou přenosovou rychlostí, ale stejně tak je možný na jakékoliv konvenční radiostanici, ale i trankové radiostanici. Meteorologické údaje se většinou snímají na pevném stanovišti, potom je nejspíš vhodnější pevné spojení s podstatně vyšší přenosovou rychlostí, případně GSM. Údaje o poloze vozidla (GPS) jsou potřeba na dispečinku příslušné SUS, nikoliv na MD. Nouzové tlačítko je zařízení radiostanice, které umožní, aby radiostanice byla v případě obsazeného systému zařazena v čekací frontě na komunikaci na první místo, proto jsem nepochopil proč o něm pan Tunkr mluví. Přenos telemetrických údajů na MD je určitě rychlejší a levnější prostřednictvím GSM a levnější z dispečinku SUS přes Internet. Veškeré údaje telemetrické i další datové půjdou určitě nejdřív na dispečink příslušné SUS."
 • o vstupu do JTS
  "Při zamýšleném trunkovém systému a hustotě provozu, na pětikanálovém systému ude možno, při zátěži 80 radiostanic na kanál, povolit vstup do JTS maximálně 5-ti procentům uživatelů, tj. max. 17 radiostanic na jednom systému."

Pokud jste si někdo dosud nestačili udělat vlastní názor na celý problém, doufáme, že jsme vám dnes poskytli materiál, který by vám mohl pomoci.

Nejčtenější

Samsung GearFit2 Pro
Náramek dovolí plavání i potápění. Přinese i podporu Spotify

Ačkoli bude hlavní hvězdou blížící se tiskové konference Samsungu v New Yorku již sedmá generace phabletu Note, jedinou odhalenou novinkou nebude. Spolu s ním...  celý článek

Počet objednávek na Galaxy S8 předčil dosavadní rekord předchůdce o 30 procent
Hlasový asistent Bixby vám poslouží i v Česku. Pokud mluvíte anglicky

Samsung uvolnil svého hlasového asistenta i na český trh, stále však umí jen anglicky a korejsky.  celý článek

Samsung Galaxy S8
Samsung S8+ v prodeji i ve verzi pro dvě SIM. Jeden slot je kombinovaný

Samsung začal na českém trhu oficiálně prodávat dvousimkovou verzi svého top modelu Galaxy S8+. Ovšem řešení neumožní používat dvě SIM a paměťovou kartu...  celý článek

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus
Apple vyprodává iPhony. Už stačí necelých 10 tisíc i na velký model

Apple v nejbližší době představí nové iPhony. Aby vyprázdnil sklady, vyprodává starší modely. V Česku tak tento týden klesla cena modelu 6 pod 10 tisíc korun.   celý článek

Ilustrační snímek
Chtěl se vyfotit na záchodě. Omylem vystřelil a dostal šest let

Striptýzové kluby slibují nevšední zážitky, střelba mezi ně ovšem nepatří. O takový netradiční zážitek se loni 17. prosince návštěvníkům klubu Lust ve...  celý článek

Další z rubriky

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.