Zaostávající roaming GPRS brání používání služeb

  • 17
Většina mobilních operátorů z vyspělých zemí má uzavřeny desítky smluv na roaming GPRS. Podle analytiků je to málo a je to také důvod, proč málo zákazníků používá v roamingu služby, které využívají právě GPRS. Přitom uživatelé by o služby měli zájem.

Pokud máte mobil s wapovým prohlížečem a podporou GPRS, zřejmě jste se již několikrát na wapové stránky podívali a možná se na ně i občas vracíte. Jestliže máte mobil s foťákem, potom jste zcela určitě již poslali multimediální zprávu (MMS). Jistě se tak chováte doma, v zahraničí s použitím těchto služeb váháte.

Používání služeb založených na GPRS (WAP, MMS) v zahraničí přitom není vůbec drahé. Jenže pro běžného uživatele je to problematické. Zatímco hlasové služby v zahraničí používáte naprosto přirozeně (vytočíte číslo a voláte, nebo jednoduše pošlete textovou zprávu), u připojení k internetu a posílání MMS musíte vědět, v jaké síti tyto služby můžete používat.

Proč se GPRS v roamingu nepoužívá a proč by mělo?

Při diskusi v Cannes na toto téma se analytici shodli, že operátoři musejí uzavřít více roamingových smluv týkajících se GPRS. Jejich zákazníci totiž podvědomě nepoužívají GPRS v zahraničí právě proto, že vědí, že ne v každé síti roaming GPRS funguje. Vzhledem k tomu, že v roamingu se platí téměř za všechno, nechce se nikomu nic zkoušet a na použití služby rezignuje.

Přitom existuje spousta aplikací, které jsou ideální pro návštěvníky ze zahraničí. Pokud se budeme bavit o obyčejných turistech a ne obchodních cestujících, tak jde především o informační služby (restaurace, hotely, lékárny, bankomaty), nejlépe v kombinaci s navigací (ta už pro "roamery" nefunguje téměř vůbec).

A samozřejmě jde také o multimediální zprávy, které stále více uživatelů pošle raději než klasický pohled. Jenže pohlednice koupíte v turisticky atraktivních centrech na každém kroku a odeslání je bezproblémové, MMS zato budete možná posílat několikrát, a to i tehdy, když budete vědět, ze které sítě ji máte poslat.

U roamingových služeb velmi záleží na souhře vašeho vlastního a roamingového operátora. Pokud je roamingový operátor letargický a nesnaží se vám nic nabídnout, potom budete opravdu jen volat. Bohužel, je to typický přístup evropských operátorů. Při návštěvě kongresu Asociace GSM jsme si nemohli nevzpomenout na jiný veletrh, CommunicAsia v Singapuru, kde se místní operátoři předháněli v nabídkách služeb pro roamující návštěvníky Singapuru.

Právě zástupci singapurských operátorů si v Cannes stěžovali na malé pokroky v uzavírání roamingových smluv týkajících se GPRS. Není divu, Singapur je v Asii roamingovým centrem, místní operátoři se sami snaží iniciovat vznik různých roamingových aliancí a podněcují ostatní k podpoře roamingu. Je ale pochopitelné, že roaming tlačí více operátory ostrovního státu se čtyřmi miliony obyvatel zvyklých cestovat než třeba francouzské operátory, jejichž zákazníci se spokojí s cestami po své zemi a navíc si nestěžují, když něco nefunguje.

Na roamingové smlouvy nebyl čas nebo chuť

Podle analytiků i zástupců operátorů zatím existuje málo roamingových smluv, protože nebylo dost času na jejich uzavírání. Průměrný operátor má podle firmy EMC uzavřeno přibližně 300 roamingových smluv pokrývajících alespoň 100 států. U GPRS má ale běžný operátor jen 40 až 50 roamingových smluv, což je málo. Dva naše operátory je možné považovat za čestnou výjimku, Eurotel umožňuje roamovat v 76 sítích, T-Mobile má v seznamu na webu 72 sítí. Oskar pro změnu nemá roaming GPRS vůbec nikde.

Přitom u roamingu pro GPRS nejsou složité technické problémy, většinou se řeší jen spolupráce a kompatibilita řešení od různých dodavatelů. Roamingových smluv pro hlasové služby je více také proto, že se uzavírají od poloviny devadesátých let, zatímco o GPRS se jedná teprve v posledních dvou letech. Asociace GSM chce více tlačit na operátory, aby jejich roamingové smlouvy pokrývaly plné spektrum služeb, ne jen hlas. Snad se tedy dočkáme toho, že všude, kde bude fungovat GSM nebo UMTS, budeme moci používat stejné služby jako doma.

Jaké máte zkušenosti s GPRS v roamingu? Které služby používáte a které byste rádi používali, kdyby to bylo možné nebo kdyby nebyly drahé? Své zkušenosti a názory můžete sdělit dalším čtenářům do diskuse pod článkem.

,