Touha po neobvyklém selfie si vyžádala již řadu životů. Na určitých místech je proto začínají zakazovat. Ilustrační snímek

Touha po neobvyklém selfie si vyžádala již řadu životů. Na určitých místech je proto začínají zakazovat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé umírali při pořizování selfie, tak jim to indické úřady zakázaly

  • 10
V indickém městě Bombaj bylo vyhlášeno celkem 16 zón, v nichž je v zájmu bezpečnosti zakázáno pořizování autoportrétů. Místní policii totiž po sérii smrtelných nehod, za které může právě touha po selfie, došla již trpělivost. Místa se nacházejí v turisticky vyhledávaných lokalitách, zejména u moře.

Autoportrétům pořizovaným z ruky propadla celá země, včetně premiéra Nárendry Módího, jenž na internetu zveřejňuje snímky s různými světovými lídry. Honba za co nejpodařenějším obrázkem však může mít fatální následky. Indie je zemí, kde podle americké společnosti Priceonomics při pořizování selfie zemřelo od roku 2014 nejvíce lidí na světě, a to 19 z celosvětové bilance 49.

Tato smutná statistika může být podle AP částečně dána také lidnatostí Indie, která má 1,36 miliardy obyvatel, a také vzkvétajícím trhem se smartphony. K řešení situace donutila policii lednová tragická událost, kdy utonula osmnáctiletá dívka. Ta se totiž při fotografování sebe samé v turisticky oblíbené bombajské pevnosti zřítila do moře.

Avšak ani vytipování riskantních míst, kterým chtěla bombajská policie předejít dalším úmrtím, nezabránila dalšímu neštěstí. To se stalo v únoru ve městě Násik. Student, který se během školního výletu fotil na skále poblíž vodní nádrže, totiž při pořizování dramatického autoportrétu ztratil rovnováhu a zřítil se do vody. Jeden ze spolužáků mu skočil na pomoc, oba se však utopili.

Mezi místa, kde policie rozmístí zákazové značky, patří například pobřežní promenády Marine Drive a Bandra Bandstanda, pláž Girgaum Chowpatty či turisticky zajímavá místa jako pevnost Sion Fort či tvrz Worli Fort. Za porušení zákazu bude hrozit pokuta ve výši 1 200 rupií, v přepočtu tedy asi 430 korun. Policie navíc plánuje zahájit také informační kampaň.

Důvodem, proč se ze selfie stal takový fenomén, je podle bombajského psychologa Keertiho Sachdeva touha po uznání od vrstevníků. Tato touha je nejsilnější právě u mládeže, dospívající lidé totiž touží slyšet, že jsou chytří či krásní. A právě selfie zveřejněná na některé ze sociálních sítí jim takové uznání zprostředkuje.

Selfie neohrožuje jen lidi, ale i zvířata

A nemusí přitom jít pouze o snímek sebe samého, na kterém se smrtelnému riziku vystavuje sám uživatel. Touha po neobvyklém snímku totiž některým jedincům patrně zatemňuje mysl natolik, že netradiční selfie je pro ně vším. Názorným příkladem je nedávné uhynutí mláděte ohroženého delfínovce laplatského.

To začátkem února zanesl příliv až k plážím argentinského města Santa Teresita. Ještě ve vodě se kolem kytovce žijícího zejména v ústí jihoamerické řeky Río de la Plata utvořil hlouček zvědavců. Ti jej pak jen o chvíli později z těžko pochopitelných důvodů vynesli přímo na rozpálenou písečnou pláž, kde se s ním fotili. Mládě delfína však kvůli dehydrataci uhynulo (více zde).

Video vyvolalo silné rozhořčení nad počínáním návštěvníků pláže. Vypadalo to, že je velkým ponaučením do budoucna. Avšak jen o pár dnů později se na sociálních sítích objevilo video, které zachycuje další těžko pochopitelné jednání skupinky návštěvníků pláže u floridského města Palm Beach.

Jednomu z mladíků se totiž podařilo na nahozenou návnadu ulovit malého žraloka, kterého následně prutem přitáhl na mělčinu. Další z přítomných pak žraloka vytáhl mimo vodu a nechal se s ním fotit. Původní video končící snahou mladého muže o návrat žraloka zpět do moře bylo ze sociálních sítí staženo.

Lidé si často navíc neuvědomují rizika spojená se setkáním s takto nebezpečným zvířetem. Vyprávět by o tom mohl Todd Fassler. Při toulkách okolím kalifornského San Diega ho totiž nenapadlo nic lepšího než se pokusit o selfie s chřestýšem, na kterého narazil. Jedovatý had ho však uštknul a léčba pak vyšla v přepočtu na téměř čtyři miliony korun (více zde).

,