Použité mobily se stávají hitem ve třetím světě

Použité mobily se stávají hitem ve třetím světě | foto: Profimedia.cz

Zachraňte třetí svět – zbavte se svého starého mobilu

  • 47
Napadlo vás, že byste mohli pomoci zachránit život nebo naučit aspoň nějaké malé dítě telefonovat? Je to docela snadné, stačí svůj vyřazený mobil místo do koše přenechat firmě ReCellular Inc. Tedy alespoň Američané se takhle snadno mohou stát filantropem.

Jak uvedla tisková agentura Associated Press, v současnosti se na světě používá více než 2,5 miliardy mobilů a jejich počet stále roste. Současně s tím roste i množství použitých mobilů, které jsou nepotřebné a často končí v koši nebo na smetišti. Přitom mohou výrazně přispět k rozvoji mobilní komunikace v zemích, kde jsou nové mobily nedostupné nebo příliš drahé.

A tak stále více použitých mobilů směřuje do zemí jako jsou Bolívie, Jamajka, Jemen, Keňa nebo i Ukrajina. Za více než polovinou z nich stojí malá michiganská firma ReCellular Inc.

Více než 75 tisíc použitých telefonů každý týden projde sklady této společnosti, většina z nich pochází z charitativních sbírek. Z těch, které nejdou opravit, jsou alespoň předány k dalšímu zpracování cenné kovy.

 Mobile 3rd world

Pro charitativní organizace je navíc sbírání použitých mobilů způsobem, jak zvýšit finanční přínos svých sbírek – ReCellular je totiž od nich odkupuje. Více prezident ReCellular Inc. Mike Newman k tomu říká: „Šance spojit byznys – dokonce velmi profitabilní byznys – s dobrou věcí, a ještě k tomu udělat něco pro charitu je prostě jedinečná věc.“

Firmu ReCellular založil Mike Newman se svým otcem v roce 1991, v době, kdy na světě bylo zhruba 16 milionů uživatelů mobilů. Dnes je jich už více než 2,14 miliardy. Většina z nich je v Evropě, severní Asii a USA, ale analytici předpokládají, že další fáze rozvoje mobilní komunikace zasáhne právě rozvíjející se trhy – v Africe vzrostl podle statistik ITU počet uživatelů mobilů za posledních 5 let z 3,58 milionu na 76 milionů.


Nepřehlédněte: Recyklace mobilů

Když firma začínala, dokázala shromáždit 300 až 400 mobilů měsíčně. Jenže Američané svůj mobil – ostatně podobně jako Evropané – mění průměrně jednou za 18 měsíců, často se tak zbavují zachovalých a plně funkčních přístrojů. Často nevědí, co s nimi a tak funkční mobil končí bez užitku mezi odpadky.

Přitom by řada lidí takovýto mobil ráda darovala, kdyby o této možnosti věděla, dodává Mike Newman ze své zkušenosti. Myšlenka se líbí i samotným výrobcům, které děsí stále rostoucí poplatky za elektroodpad, jak potvrzuje Peter R. Muscanelli, prezident Mezinárodní asociace zpracovatelů elektroodpadu.


Výrobci svádí boj o třetí svět


ReCellular ovládá asi 53 % trhu s použitými mobily, o zbytek se dělí společnosti jako jako RMS Communication, Fla nebo PaceButler Corp., přitom obrat firmy ReCellular roste o 67 % ročně a v minulém roce činil 40 milionu dolarů. Použité mobily se do firmy dostávají různě, prostřednictvím charitativních organizací, ty za každý mobil od firmy obdrží mezi 2 a 10 dolary, od individuálních dárků, ale často také dorazí velké balíky přímo od amerických mobilních operátorů jako jsou Sprint, Verizon nebo T-Mobile.

Všechny telefony jsou otestovány, opraveny a zabaleny pro další prodej. V současnosti si ReCellular poradí s více než pětistovkou modelů. Ze šedesáti procent jsou nadále použitelné, zbytek poslouží jako zdroj náhradních dílů. Firma pak nová balení prodává za 17 nebo 18 dolarů, koncovým zákazníkům je tak mohou prodejci nabídnout pod 40 dolarů. Více než 55 % těchto telefonů pak končí mimo území USA, často právě v zemích třetího světa. Přitom právě v těchto zemích operátoři nenabízí většinou dotované telefony a uživatelé si musí kupovat přístroje za plnou cenu.

Podle odhadů agentury Bloomberg mohou použité telefony tvořit zhruba 3 až 4 % trhu, ale i když ceny nových telefonů klesají, stále se pohybují kolem 50 dolarů, a tak levnější použité mobily mohou zpřístupnit telefonování právě těm, pro něž je i 10 dolarů suma, která rozhoduje o tom, jestli si nový telefon koupí nebo ne.