Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zabiják všech současných smartphonů přichází. Revoluční webOS od Palmu

aktualizováno 
Ačkoli se podíl přístrojů s PalmOS v celosvětovém měřítku stále tenčil a platformu již mnozí považovali za mrtvou, společnost v minulém týdnu na veletrhu CES ohlásila návrat. Představený přístroj Palm Pre se zbrusu novým webOS dává tušit, že půjde o návrat s velkým "N".
Palm Pre: zařízení, se kterým Palm hraje vabank

Palm Pre: zařízení, se kterým Palm hraje vabank | foto: palm.com

Nová chytrá zařízení značky Palm se již dávno na trhu neobjevují s takovou kadencí, jako tomu bylo před lety, což samozřejmě časem vyústilo ve vypjatou finanční situaci společnosti. Tu ale koncem prosince zažehnala společnost Elevation Partners injekcí rovných 100 milionů amerických dolarů.

Šéf společnosti Palm Ed Colligen tehdy uvedl, že navázaná spolupráce nového partnera umožní vdechnout navrženým projektům skutečnou podobu. Ačkoli tomu tehdy věřili jen největší optimisté a skalní příznivci značky, Palm v minulém týdnu dokázal, že pochybnosti nebyly na místě.

Na veletrhu CES v Las Vegas tak zástupci Palmu prezentovali nový telefon postavený na zcela nové platformě webOS, dříve známé pod názvem Nova. V úvodním videu, během kterého je nový Palm Pre kamerou zaostřen ze všech možných úhlů pohledu, padne řečnická otázka: "Telefony s e-mailem, přehrávačem hudby a videí a přístupem na web dnes nikoho neuchvátí. Co musí mít telefon, aby vás ohromil?"

Pravdou je, že v době, kdy se v poměrně krátkém čase setkáváme s již druhým novým mobilním OS, to bude mít jakákoli platforma zatraceně obtížné. Zástupci přesto věří, že jejich Palm Pre v kombinaci s webOS je natolik silná dvojice, že by mohla velkou část uživatelů přilákat.

Na výsledné resumé a bilancování úspěšnosti nového projektu je samozřejmě brzy, pojďme si ale udělat krátkou procházku novým systémem, která může leccos napovědět.


WebOS aneb gesta, multi-touch a internet

Parametrům nového Palm Pre jsme se podrobně věnovali v pátečním představení (více zde), a dnes tak necháme specifikace trochu stranou. Připomeňme ale hlavní atributy dotykového displeje, který je pomyslnou branou do světa nového OS.

Palm Pre

Je třeba říci, že displej Palm Pre má mnoho společných rysů se zobrazovačem použitým u telefonů Applu. V obou případech jde o kapacitní displej s rozlišením 320 x 480 obrazových bodů s podporou multi-dotykového ovládání. Úhlopříčka 3,1“ (78,8 mm) by měla k pohodlnému ovládání OS prsty stačit, i když uživatelé s většími prsty budou mít potíže.

Palm Pre Palm Pre Palm Pre

Na druhou stranu, k zadávání textu je připravena vysouvací QWERTY klávesnice, a tak ono nenáviděné trefování se do virtuální klávesnice za chůze naštěstí nehrozí. Ploška pod displejem je nazývána Gesture area a slouží k realizaci dotykových gest k přepínání mezi aplikacemi na pozadí. Ano, čtete správně, webOS konečně dovolí multitasking, který uživatelům telefonů s PalmOS tolik chyběl.

Při pohledu na základní obrazovku systému se asi každému vybaví springboard z Apple iPhonu. A ne náhodou, společných prvků není málo – graficky vyšperkované ikonky, dotyková gesta a efekty při přepínání obrazovek, to vše uživatelé iPhonu znají.

Palm Pre

Základní informační roletka zobrazuje, podobně jako u T-Mobilu G1, základní údaje (příchozí zprávy či zmeškané hovory) a nabízí i snadnou kontrolu nad hudebním přehrávačem. Spodní lišta pak obsahuje čtveřici zkratek pro rychlý přístup k textové korespondenci, kontaktům, kalendáři a telefonní aplikaci. Tahem prstu ze spodní části se vynoří matice 3 x 4 zástupců aplikací. Pokud uživatel přepne na další aplikaci, ta předchozí bude i nadále běžet, ale na pozadí.

Pro snadné přepínání mezi aplikacemi se využívá dotykových gest; každá aplikace je přitom jakási karta, kterou lze tahem prstu přesunout na kraj obrazovky a tak přepnout na jinou. K ukončení aplikace pak slouží ikonka v horní části obrazovky.

WebOS prohledá celý svět

Jakmile vysunete QWERTY klávesnici a začnete vyťukávat znaky, Palm Pre začne prohledávat celý telefon. Tedy nikoli jen záznamy v adresáři, jako v případě Windows Mobile, kde k podobnému hledání slouží nástroj search.

Pokud k hledanému heslu nebude v přístroji nalezen relevantní záznam, systém automaticky nabídne hledání na internetu (Google, mapy, Wikipedia).

V případě adresáře slibuje nový palm dokonalou integraci všech důležitých informací do jednoho přehledného záznamu. Nejedná se přitom jen o sestavu mnoha telefonních čísel, jmen a adres.

WebOS nabídne ucelený přehled všech možných kontaktních kanálů, tedy telefonního čísla a e-mailové adresy (například na GMailu či komunitním serveru Facebook). Pokud bude přiřazen i IM kontakt, pak ihned uvidíte, zda je uživatel ke konkrétnímu protokolu přihlášen.

Tato živá interakce ale samozřejmě znamená, že telefon bude neustále připojen k síti a bude stahovat data. Data, která nejsou zadarmo. Inu, ne nadarmo systém tvůrci pojmenovali jako webOS.

Obdobná filozofie je aplikována u e-mailových schránek. Zapomeňte tak na několik diskrétních vzájemně oddělených e-mailových účtů, nový palm totiž spojuje všechny do jednoho. Snadno si tak uživatel stáhne a přečte všechny nové e-maily na jednom místě a s minimem překliků.

Stejně tak snadný přístup nabízí Palm Pre v případě záznamů v kalendáři. Pokud například zadáte schůzky v účtu na Exchange serveru a jiné v GMail účtu, po synchronizaci údajů se v kalendářním náhledu zobrazí naplánované meetingy z obou zdrojů. Záznamy pak lze s ohledem na zdroj snadno filtrovat. Vše je přitom hezky animované a přitom rychlé, bez viditelných prodlev.

Unikátní je rovněž systém notifikací – telefon vás tak může upozornit na nové SMS, e-maily a relace v instant messengeru nebo blížící se schůzku. Výhodou je, že ony notifikace nijak nepřeruší právě probíhající práci. Znamená to, že například při psaní e-mailu lze i po vyskočení upozornění ve vkládání textu pokračovat, jen pracovní plocha se citelně ztenčí. Po dokončení rozpracovaného úkolu pak může uživatel v klidu na upozornění reagovat.

Nedílnou součástí systému je i odpovídající webový prohlížeč. Z dostupného videa nelze usuzovat na přítomnost či absenci pokročilých funkcí, vidět je ale svižné načítání stránek, rychlé rolování s efektem setrvačnosti a snadný zoom webového obsahu. Při natočení telefonu o devadesát stupňů se prakticky okamžitě do odpovídající polohy překreslí i obsah na displeji. Víme ještě, že prohlížeč nebude podporovat technologii Flash, ovšem se zobrazením drtivé většiny stránek nebude mít potíž.

Mimo to nabídne nový systém multimediální přehrávač s širokou paletou nastavení, podporou zobrazování přebalů desek přehrávaných interpretů a jejich přímého hledání na internetu.

Technické parametry novinky:

Název Palm Pre
 Rozměry [mm]  59,6 x 100,5 x 17
 Hmotnost [g] 135 g
 Operační systém Palm webOS
 Procesor Texas Instruments
 RAM 128 MB
 FlashROM 8 GB (7,4 GB)
 Paměťový slot microSD (SDHC)
 Sítě CDMA 800/1 900 MHz (GSM/UMTS verze později)
 Data CDMA, EV-DO
 Displej - rozlišení  320 x 480 pix
 Displej - úhlopříčka 3,1" (78 mm)
 Displej - barvy 16 milionů
 Satelitní navigace ano
 Wi-fi 802.11 b/g
 Bluetooth verze 2.1, EDR, A2DP
 Infraport ne
 Digitální fotoaparát 3 MPix
 Videotelefonie ne
 FM rádio  ne
 Další 3,5 mm jack, QWERTY klávesnice, multidotykové ovládání, kapacitní displej, akcelerometr, USB mass storage, světelný senzor, snímač vzdáleností pro vypnutí displeje během telefonování
 Baterie vyjímatelná, kapacita neznámá

Fotogalerie Palm webOS:

Kalendář, telefonní klávesnice, internetový prohlížeč

webOS webOS webOS

Prohlížeč fotografií:

webOS webOS webOS

Kalendář, možnosti, měsíční náhled:

webOS webOS webOS

Kontakty, složka SMS:

webOS webOS webOS

Navigace, launcher, systém vyhledávání:

webOS webOS webOS

Komunikace, náhled kontaktu:

webOS webOS webOS

Nový Palm Pre živě:

Palm Pre živě

Palm Pre živě

Palm Pre živě

Palm Pre živě

Palm Pre živě


WebOS aneb druhá šance pro Palm

Suma sumárum může být Palm Pre s vdechnutým webOS pro společnost novým začátkem. Přes velikou odlišnost v grafickém pojetí a filozofii ovládání se totiž opět podařilo připravit systém s velmi jednoduchým ovládáním, na které u Palmu vždy tolik dbali. U webOS tak opět kýženého úkonu dosáhnete jen s nutným minimem kliknutí nebo tahů po displeji. 

Velmi zajímavé je také unikátní propojení všech kontaktů v telefonu a důkladný systém hledání informací. Je zde ale i špatná zpráva, a sice ta, že zpětná kompatibilita aplikací s dřívějším PalmOS je bohužel nulová. Nových nástrojů, které mohou být programovány s využitím HTML, CSS či JavaScript technologií, ale bude jistojistě velmi rychle přibývat a snad časem tato nectnost ztratí na významu.

Nejčtenější

Motorola Moto X4
Toto je chystaná Moto X. Kdysi to bývala prémiovka

Řada Moto X bývala nejvyšší modelovou linií Motoroly, ale už loni tuto roli převzala kolekce Z. Nyní „xková“ řada hlásí návrat, ale model X4 nemíří na vrchol....  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Další z rubriky

Vertu Aster
Už jen dnes superluxus za hubičku. Draží se zbytky Vertu

Značka luxusních telefonů Vertu skončila kvůli dlouhodobým neuspokojivým finančním výsledkům letos v červenci v likvidaci. A že nešlo jen o akci „naoko“...  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Špičkové smartphony pro rok 2017: Honor 8 Pro, HTC U11, Huawei P10 Plus, LG G6,...
Který smartphone je nejvýkonnější? Porovnali jsme výkon těch nejlepších

Špičkové smartphony současnosti mají obrovský výpočetní výkon. Ale který je ten nejvýkonnější? Vzali jsme šest aktuálních androidích top modelů a prohnali je...  celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.