Nová funkce pro automatické uzamčení telefonu pomáhá snížit počty krádeží mobilů

Nová funkce pro automatické uzamčení telefonu pomáhá snížit počty krádeží mobilů | foto: wsj.com

iPhony už zlodějům nevoní, funkci proti krádeži vylepší i konkurence

  • 39
Výrobci smartphonů nejspíš našli cestu, jak zamezit rapidně rostoucímu množství krádeží. Se systémem iOS 7 loni představená funkce „Kill Switch“ totiž zabrala a počet krádeží iPhonů poklesl. Od příštího léta bude tato funkce v USA povinná pro všechny výrobce, a tak se jí dočkáme ve vylepšené podobě plošně ve všech telefonech.

S rostoucí popularitou smartphonů roste i množství jejich krádeží – a to rychleji než samotná prodejní čísla chytrých telefonů. Úřady se proto snaží najít řešení, jak počty krádeží snížit, a zdá se, že funkční cesta je na světě. Aktuální data z New Yorku, San Franciska a Londýna totiž ukazují, že se po uvedení funkce kill switch v iOS 7 významně snížily počty krádeží iPhonů.

Ve zmíněných městech porovnaly úřady údaje z šesti měsíců před uvedením iOS 7 a šesti měsíců po uvedení nového systému. Výsledkem jsou až překvapivě vysoká čísla: v San Francisku poklesl počet krádeží iPhonů o 38 %, v Londýně o 34 %. V New Yorku porovnávali období za prvních pět měsíců letošního a loňského roku, i tam zaznamenali výrazné poklesy – v případě loupeží (většinou pod pohrůžkou násilí) došlo k 19% poklesu, u krádeží pak k 29% poklesu. Přitom počty krádeží přístrojů od Samsungu za stejné období vzrostly o 51 %.

Ochránci zákona vše připisují funkci, která umožní na dálku zamknout nebo vymazat telefon takovým způsobem, že je pro útočníka zcela nepoužitelný. Od července příštího roku tak bude taková výbava ve všech smartphonech v USA povinná a výrobci už hlásí tomuto nařízení podporu. V podstatě se pro ně mnoho nezmění, podobnou funkci jich totiž většina nabízí už dnes, jen není tak propagovaná a není tolik vidět. A chybí jí jeden důležitý detail.

U systémů Windows Phone a Android totiž možnost zamčení přístroje na dálku a jeho případné nalezení záleží na tom, zda uživatel vůbec o takové funkci ví. Na portálech Windows Phone nebo Android Device Manager totiž mohou po přihlášení zjistit polohu telefonu (v případě, že v něm jsou zapnuté lokalizační služby), telefon na dálku prozvonit (hodí se třeba, když jej někam založíte), na dálku uzamknout heslem nebo zcela vymazat. U některých starších androidích telefonů taková funkce chybí nebo ji sami na svých portálech poskytovali výrobci, u Windows Phone je toto řešení vestavěno od počátku existence systému.

U iPhonu existují stejné možnosti od roku 2009, k nim se však od iOS7 přidává jedna důležitá novinka. Funkce Activation Lock myslí na ochranu telefonu a dat v něm sama. Kdykoli se někdo pokusí v menu zrušit možnost nalezení telefonu na dálku nebo jej dokonce resetuje do továrního nastavení, přístroj se sám uzamkne. Pro jeho odemčení je potřeba zadat Apple ID a heslo původního uživatele, což jsou pochopitelně údaje, které většinou zloděj nezná a nemůže je zjistit. Telefon je tak nepoužitelný.

Právě tento detail by teď v rámci nařízení měly převzít i ostatní operační systémy, tedy především Android a Windows Phone. Na existenci funkce budou muset uživatelé myslet třeba při prodeji svého telefonu – nejprve bude nutné přístroj vymazat, pak zadat přihlašovací údaje a teprve poté jej bude moci začít využívat nový majitel (účet původního majitele se neuloží, poslouží jen k odemčení telefonu). To mimochodem pomůže ochránit soukromí původního uživatele, nezřídka se stává, že telefon jeho předchozí majitel prodá i s množstvím fotografií a dalšími vlastními daty.

Jak zabezpečit telefon

Heslo jako základ

Základní bezpečnostní poučkou je samozřejmě chránit telefon heslem. Postačí i obyčejný čtyřmístný PIN, toto zabezpečení používají všechny platformy. Další možnosti jsou tahy po obrazci na displeji, nově u některých telefonů třeba i otisky prstů, LG přišlo se zaheslováním telefonu pomocí série ťuknutí na displej.

Android

Pro možnost vzdáleného nalezení a vymazání telefonu je potřeba správně funkce aktivovat v menu telefonů. U Androidu je vhodné mít aktivní lokalizační služby (Nastavení – Umístění – Režim – Vysoká přesnost), samozřejmostí je aktivní datové připojení (mobilní či wi-fi). Na portálu google.com/android/devicemanager se pak uživatel může přihlásit svým účtem, kromě polohy zařízení jsou tu právě i možnosti k jeho prozvonění, uzamčení či vymazání. Pokud nemáte aktivní lokalizační služby, lze využít některou ze tří nabízených možností – pochopitelně pokud je telefon připojen k internetu.

Windows Phone

U Windows Phone funguje vše obdobně. Základní možnosti – tedy vymazání, zamknutí či prozvonění jsou aktivní vždy, v menu (Nastavení – Najít můj telefon) lze jen nastavit, že telefon bude polohu odesílat periodicky a že se k posílání příkazů mají používat push-notifikace. Puštěná data jsou opět samozřejmostí, aktivní služby zjišťování polohy pak opět umožní najít umístění telefonu na mapě. Pro využití některé z funkcí se stačí Microsoft ID (použitým v telefonu) přihlásit na portálu windowsphone.com.

BlackBerry

Zabezpečení na dálku nemůže chybět ani u telefonů BlackBerry. Ty kromě obvyklých možností nalezení telefonu na mapě, prozvonění, uzamčení či vymazání umožňuji ještě zobrazit na displeji telefonu zprávu – můžete tak třeba usnadnit vrácení telefonu případnému nálezci. Stačí se opět svým BlackBerry ID přihlásit na portále protect.blackberry.com. Funkce hlášení polohy se aktivuje v aplikaci BlackBerry Protect přímo v telefonu. Funkce funguje i na starších telefonech BlackBerry, ne jenom na těch s novým OS 10.

iOS (iPhone)

Apple pojmenoval svoji službu pro lokaci a deaktivaci iPhonů Find My iPhone.

Od verze systému iOS 7 je součástí Find My iPhone funkce Activation Lock. Ta je automaticky aktivována po spuštění služby Find My iPhone. Activation Lock zlodějům velmi znesnadňuje používání či prodání ukradeného iPhonu.

Activation Lock totiž požaduje pro vypnutí služby Find My iPhone odhlášení ze služby iCloud, vymazání telefonu a jeho novou aktivaci Apple ID, tedy uživatelské jméno a heslo. Pro spuštění služby Find My iPhone je nutné se přihlásit do služby iCloud pomocí Apple ID a mít zapnutou položku Hledat iPhone v menu telefonu Nastavení/iCloud/Hledat iPhone. Na stránce iCloud.com potom můžete sledovat svůj iPhone (nebo i více přístrojů s iOS nebo počítačů Mac) na mapě nebo nechat na ztraceném iPhonu zobrazit telefonní číslo, na kterém jste k zastižení, nebo zprávu a na dálku telefon zamknout.

Také lze na dálku smazat všechna data uložená v telefonu a nechybí ani možnost přehrání zvuku – tedy prozvonění, který pomůže najít iPhone ztracený v blízkosti uživatele. Nechybí ani zobrazení stavu baterie ztraceného iPhonu.

Díky bezplatné aplikaci Find My iPhone lze ztracený či ukradený iPhone stejně lokalizovat, zamknout nebo smazat na kterémkoliv dalším iPhonu či jiném přístroji se systémem iOS.