Telefonní účty máme čtvrté nejdražší v rámci třiceti zemí OECD (ilustrační foto).

Telefonní účty máme čtvrté nejdražší v rámci třiceti zemí OECD (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Za mobil platí Češi čtvrté nejvyšší účty, ročně zaplatí v průměru 9 tisíc korun

  • 54
Ceny mobilního telefonování v České republice jsou čtvrté nejvyšší v rámci třiceti zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyplývá to z údajů za loňský rok, které OECD zveřejnila na svých internetových stránkách.

Čtvrtou pozici obsadila Česká republika ve srovnání průměrných uživatelů mobilních služeb, kteří dle OECD ročně uskuteční 780 volání a pošlou 600 SMS zpráv. V Česku se za takový objem služeb platí zhruba 40 dolarů (asi 730 Kč), nejhůře dopadlo USA s 53 dolary měsíčně.

Volejte levně klikniavolej.cz

* Levnější volání až o 90 %
* Levné SMS, zobrazené tel. číslo
* Neměníte své tel. číslo
* Bez sluchátek a mikrofonu
* Neinstalujete žádný software
* Funguje i bez internetu
* Bez paušálu

Ještě hůře si Češi stojí v případě, kdy mobilních služeb využívají méně či intenzivněji než uživatel průměrný. V obou případech platí třetí nejvyšší měsíční poplatky, nejdráže je v těchto případech opět v USA a ve Španělsku.

Podobně jako Češi jsou na tom i Slováci. Více zaplatí pouze v případě, že služeb operátora využívají intenzivněji. Tato skupina uživatelů, která dle OECD ročně uskuteční 1 680 hovorů a pošle 660 SMS a 12 MMS zpráv, na Slovensku měsíčně platí 75 dolarů. To je o pět více než Češi.

Nejlevněji volali průměrní uživatelé mobilů v Nizozemsku a Finsku, kteří platili pouze 11 dolarů měsíčně. I u ostatních srovnávaných skupin uživatelů jednoznačně vedou skandinávské země a Nizozemsko.

OECD rovněž upozornila, že tržby v sektoru mobilních telefonů navzdory světové hospodářské krizi rostou. "Lidé se svých mobilních telefonů nevzdávají. Mnoho z nás má dvouleté smlouvy a nemůže od nich jen tak odejít," uvedl ekonom OECD Taylor Reynolds.