Vizualizace družice Herschel v kosmu

Vizualizace družice Herschel v kosmu | foto: Evropská vesmírná agentura

Z vesmíru přišla první zpráva jako z mobilního telefonu

  • 72
Vesmírný teleskop Herschel, který minulý týden úspěšně odstartoval do kosmu, poslal své mateřské vesmírné agentuře první zprávu. Vůbec poprvé v dějinách letů do kosmu využil technologii, kterou na Zemi běžně používají mobilní telefony.

Jedná se o modulaci GMSK (Gaussian Minimum Shift Keying), která se uplatňuje i u mobilní sítě GSM. V ní funguje většina mobilů na světě. Podle údajů na internetu volá GSM telefony přes miliardu lidí ve více než 200 státech.

Herschel pomocí GMSK zaslal v sobotu testovací zprávu stanici ESA v Austrálii. "Satelit byl v tu dobu asi 280 tisíc kilometrů od Země," doplnil John Dodsworth, vedoucí letových operací projektu Herschel-Planck v centrále ESA v německém Darmstadtu.

V mobilní síti GSM stejná technologie podle space.com vysílá data o něco nižší rychlostí. Modulaci GMSK ke komunikaci využívá i Herschelův souputník, teleskop Planck, který spolu s největší infračervenou observatoří pojmenovanou po slavném astronomovi Williamu Herschelovi odstartoval ve čtvrtek z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Přenosové schopnosti Plancka ale budou podle serveru testovány později.

Projekt Herschel-Planck je dosud nejnákladnější vesmírnou vědeckou misí Evropské vesmírné agentury. Vyšel ji na 1,8 miliardy eur (přes 48 miliard korun) a bude mít za úkol získat nové poznatky o počátcích vývoje vesmíru.

,