Telefonní budka

Telefonní budka | foto: O2

Z Prahy mizí desítky telefonních budek ročně. Stává se z nich ohrožený druh

  • 7
Telefonních automatů v metropoli stále ubývá. Ty, které zůstávají, toho umí mnohem víc než v minulosti.

Možná si na tu dobu, kdy neexistovaly mobily a na zavedení telefonní linky byl nekonečný pořadník, pamatujete. Pokud si někdo chtěl zavolat, existovala jediná možnost. Sáhnout do peněženky pro minci a bez ohledu na počasí vyrazit k nejbližšímu automatu v dřevěné budce.

„V minulosti byly v Praze téměř čtyři tisíce automatů, v posledních letech však jejich počet klesá, stejně jako zájem lidí o tuto službu,“ vysvětluje Kateřina Frydryšková ze společnosti Telefónica O2.

Nyní ročně z pražských ulic zmizí několik desítek telefonních budek, první přitom byly v ulicích metropole před téměř 130 lety.

„V roce 1882 byla zřízena v Richterově domě na Malém náměstí první telefonní ústředna. Od té doby pokračoval poměrně bouřlivý, i když ne vždy přímočarý rozvoj v oboru telefonizace,“ řekl historik Jan Galuška z Poštovního muzea.

S ústřednou se objevily i první veřejné telefonní automaty. Zavedení telefonu tehdy nebyla levná záležitost, proto se rychle ujala myšlenka veřejných telefonních automatů.

Ty se, zejména v prvních letech telefonizace, instalovaly právě na poštovních úřadech a potom, ukryté v dřevěných budkách, i do ulic. „Naše společnost má v současnosti v Praze více než 3 000 telefonních automatů,“ uvádí Frydryšková.

Internet se neprosadil
Klasické dřevěné budky mizí z pražských ulic od roku 1989, kdy je postupně začaly nahrazovat nejrůznější plastové kukaně a nerezové stojany. Poslední klasická dřevěná kabina dnes stojí, spíše jako exponát než skutečná budka, v budově Telefóniky ve Vyskočilově ulici.

Telefonní budky přitom nejsou často k vidění ani v muzejních expozicích. „Přeci jen budka není historicky zas až tak zajímavá jako třeba různé vojenské vysílačky. A po pravdě řečeno pro muzejníky je telefonní budka dosti nešikovným exponátem, proto se s ní na výstavách málokdy setkáme,“ vysvětluje Galuška.

Naopak nejnovější modely jsou vidět častěji, jsou například v přízemní hale hlavního nádraží, u vchodu do stanice metra Pankrác nebo mezi vchody do metra Budějovická. Automaty toho navíc umějí mnohem více. Lze z nich nejen telefonovat, ale i posílat SMS a e-maily. V některých z nich firma zkoušela zavádět i internet.

„V minulosti jsme provozovali jeden typ automatů, který umožňoval přístup přes internet. O tuto službu ale nebyl velký zájem, a tak byly všechny zrušeny,“ řekla Frydryšková.

A budoucnost budek? Úplně asi nezmizí, ale bude jich stále méně. Nejnovější změnou je nyní to, že v polovině automatů lze platit kromě českých mincí také eury.