Špičkový Snapdragon 835 chce Xiaomi pro své Mi Mix Evo. Samsung má však...

Špičkový Snapdragon 835 chce Xiaomi pro své Mi Mix Evo. Samsung má však tentokrát u Qualcommu přednost. | foto: mi.com

Xiaomi se chce osamostatnit, chystá výrobu vlastních čipů

  • 9
Xiaomi u svých smartphonů používá především čipové sady Qualcomm, ale v budoucnu chce některé modely osazovat vlastními čipsety. První z nich má být představen již brzy.

Xiaomi od Qualcommu odebírá jak základní čipové sady typu Snapdragon 430 (použito např. u Redmi 3S), tak i nejvýkonnější modely jako Snapdragon 821. Tím je osazeno třeba přelomové Mi Mix nebo konkurent odepsaného Galaxy Notu 7 jménem Mi Note 2 (představení zde). U některých modelů výrobce kromě Qualcommu používá i jednotky od MediaTeku (Redmi Note 4), a to v závislosti na regionu.

Podle informací deníku Wall Street Journal firma v budoucnu sníží závislost na externích dodavatelích polovodičových součástí, sama totiž připravuje vlastní čipovou sadu Pinecone.

Rozhodnutí vstoupit do segmentu čipových sad by na první pohled mohlo souviset s faktem, že současná nejvýkonnější sada Qualcommu Snapdragon 835 bude v první fázi určena výhradně pro Samsung a jeho očekávaný tandem Galaxy S8 a S8+ (více zde). Stejný čipset plánuje Xiaomi použít třeba u inovovaného Mi Mix Evo, nedostupnost hardwaru však může jeho uvedení oddálit.

Jenže zahájit výrobu čipů nelze ze dne na den a podle informací WSJ Xiaomi tento krok plánovalo nejméně od roku 2014. V jeho závěru totiž dceřiná společnost Xiaomi jménem Beijing Pinecone Electronics odkoupila od firmy Leadcore Technology za 15 milionů dolarů nezbytné technické zázemí k produkci polovodičů.

Druhý čínský výrobce s vlastním čipsetem

Zatím není jasné, do jaké výkonnostní úrovně bude čip Pinecone patřit. Server Slashgear odhaduje, že by jím Xiaomi mohlo osazovat telefony nižší a střední třídy.

Výhody použití vlastního hardwaru jsou hned dvě. První je řízený objem výroby, díky čemuž nemůže nastat situace, že by byl čipů nedostatek. To se při odběru sad od jiných výrobců stává a nemusí za tím ani stát problémy ve výrobě jako spíše nečekaný větší odběr některého jiného klienta.

Druhým pozitivem je redukce výrobních nákladů, což se pak pozitivně promítne v ceně smartphonů pro koncového zákazníka. Xiaomi je spolu s dalšími čínskými výrobci proslulé velmi agresivní cenovou politikou a vlastní čipy by pomohly ceny ještě dále stlačit.

Dosud je jediným čínským výrobcem smartphonů s vlastním produkcí čipových sad značka Huawei. Současná trojka z pohledu globálního prodeje smartphonů používá čipy s označením Kirin již několik let. Naposledy u špičkového obra Mate 9 a výkonnostní testy odhalují, že přístroji poskytuje více než dostatek výpočetní síly (více v našem testu).