Programovatelné tlačítko Xiaomi MiKey

Programovatelné tlačítko Xiaomi MiKey | foto: Xiaomi

Čínský vývoj v praxi: kopie kopie je super levná

  • 136
Programovatelné tlačítko Pressy nadchlo loni v září tisíce mobilních uživatelů i odborníky. Podobný produkt pak připravili i čínští vývojáři Kuai Anniu. Lahůdkou je však čínský výrobce Xiaomi, který okopíroval oboje a tlačítko začíná prodávat. Cena v přepočtu 16 korun je směšně nízká.

Xiaomi v Číně patří mezi velké a respektované výrobce špičkových smartphonů za velmi nízké ceny. V Evropě zatím oficiálně neprodává, ale jeho produkty nabízí mnoho nezávislých dovozců.

Dosud se na Xiaomi pěla jen chvála, ovšem nové chytré tlačítko MiKey asi firmě moc slávy ve světě nepřinese. Je sice zajímavé a hlavně extrémně levné, ale problém je v tom, že Xiaomi tlačítko okopírovalo od úspěšného start-upu Pressy a navíc se značně inspirovalo i u jeho čínské kopie Kuai Anniu

Podobnost s Pressy novinka od Xiaomi skutečně nezapře. MiKey je s úspěšným projektem Nimroda Backa a Boaze Mendeho srovnatelný nejen po funkční stránce, ale i vzhledově. Programovatelnému tlačítku bude moci uživatel přiřadit až deset různých funkcí. Podle kombinace počtu a délky stisků poslouží například jako spoušť fotoaparátu, k otevření SMS aplikace, ke spuštění hudby či k vytáčení vybraného kontaktu.

Podle autorů Pressy se zneužití jejich myšlenky dalo očekávat u různých malých společností. Ale nenapadlo by je, že ji využije některý ze známých mobilních výrobců. Autoři nápadu nejsou potěšeni ani proto, že Pressy si lze stále pouze předobjednat. MiKey se totiž podle portálu Tech in Asia začne na domácím trhu prodávat již 8. dubna.

Dalším úskalím je cena. Pressy bude v prodeji za 27 dolarů (necelých 540 korun), ale za stejnou částku si lze pořídit 33 tlačítek MiKey. Kus bude stát pouhých 4,9 jüanu, tedy v přepočtu necelých 16 korun. V akci dokonce Xiaomi pro první zákazníky nabídne tlačítko za pouhý jeden jüan, tedy za 3,20 koruny. Nutno dodat, že tlačítko zatím funguje jen s přístroji Xiaomi a speciální aplikací.

Naopak Pressy se zatím nedočkaly ani osoby, které projekt podpořily na portálu Kickstarter. Částka, kterou se zatím podařilo nastřádat, již atakuje hranici 700 tisíc dolarů (téměř 14 milionů korun). To je více než sedmnáctinásobek původně požadovaných 40 tisíc dolarů (necelých 800 tisíc korun). První kusy měly být dodány již v březnu.

V prodeji není zatím ani čínský klon Kuai Anniu, se kterým má MiKey téměř totožný design. Projekt Kuai Anniu loni na čínském startupovém portálu Demohour.com vybral téměř 209 tisíc jüanů (670 tisíc korun).

Není tak divu, že autoři Pressy nyní zvažují právní kroky proti Xiaomi. Odvolávají se na vlastnictví práv na design a funkčnost.

Tlačítka se neodlišují pouze cenou. Rozdílný je také způsob jejich uchovávání ve chvíli, kdy nejsou zapojena do sluchátkového konektoru. Zatímco Pressy uživatel umístí do plastové trubičky sloužící jako přívěsek na klíče, MiKey se v plastovém pouzdru přichytí ke kabelu sluchátek, přesně jako Kuai Anniu.

Zástupci Xiaomi se však jakémukoli nařčení z kopírování brání, MiKey je prý vlastní konstrukcí. Posuďte tedy sami.