Xiaomi Mi4c

Xiaomi Mi4c | foto: Jakub SobotkaiDNES.cz

Skvělý kompaktní smartphone, který je bez LTE na nic. Test Xiaomi Mi4c

  • 60
Xiaomi Mi4c je další variací na aktuální menší model čínské značky. Tentokrát dostal vylepšený hardware. Za cenu kolem osmi tisíc korun před námi leží výkonný telefon, který si v mnohém nezadá s mnohem dražší konkurencí. Xiaomi však při aktualizaci zapomnělo vylepšit podporu LTE.

Svou čtyřkovou modelovou řadu Xiaomi docela „ždímá“, je v ní hned několik modelů. Mi4c je vylepšenou verzí modelu Mi4, dostal nový hardware, více výkonu a například i nový USB-C konektor.

Pro koho je Xiaomi Mi4c určen?

Telefon jistě ocení ti, kteří hledají vysoký výkon a kvalitní zpracování za přijatelnou cenu. Za méně než deset tisíc korun získáme kvalitně zpracovaný smartphone, který disponuje dostatečným výkonem pro náročné operace i hraní náročnějších her. Na své si přijdou i ti, kteří hledají kvalitní fotomobil, protože Mi4c pořizuje opravdu excelentní snímky. Navíc jde o jeden z mála takto výkonných kompaktních smartphonů na trhu. Zájemci ovšem nesmí chtít využívat rychlá mobilní data, protože podpora LTE je u tohoto modelu jen polovičatá, zahrnuje frekvence 1800/2100/2600MHz. Zamrzí to obzvlášť v kombinaci jen s 16 GB vnitřní paměti, přístup ke cloudovým službám může být někdy pomalý.

Zpracování? Kvalitně odvedená práce

Telefon na nás udělal opravdu skvělý dojem po všech stránkách. Samozřejmě tou, která je na první pohled nejvíce vidět, je zpracování. Telefon působí i přes použitý plast velmi kvalitním dojmem, dovede se přiblížit některým kovovým modelům. Dílenské zpracování je na vysoké úrovni.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • povedený displej
  • kvalitní zpracování
  • výkonný procesor
  • dobrá cena

Proč nekoupit?

  • neúplná podpora LTE
  • absence NFC
  • jen 16 GB paměti bez microSD slotu

Kdy? V prodeji

Za kolik? 7 380 Kč

V redakci jsme měli na testování model v decentním šedém metalickém provedení. Z přední strany je jediným nápadným prvkem logo Mi, na té zadní pak fotoaparát s přisvětlovací duální diodou, logo a reproduktor. Na pravém boku nalezneme tlačítka pro vypnutí/zapnutí a pro regulaci hlasitosti, na druhém se pak nachází slot pro SIM. Vespod telefonu pak nalezneme vstup pro kabel nového standardu USB-C.

Co se ergonomie týče, tak jsme měli pocit, že má telefon tendenci vyklouznout z ruky. Je to dáno jeho tenkým profilem, nízkou hmotností a hladkým povrchem.

Jak je to s tím výkonem?

Vysoký výkon je jednou z hlavních předností Mi4c, použit je totiž šestijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 808. Ten v sobě ukrývá čtyři jádra taktovaná na frekvenci 1,44 GHz a dvě jádra s frekvencí 1,82 GHz. K tomu asistuje dostatečná velikost paměti RAM, u testovaného modelu měla kapacitu 2 GB.

O grafický výkon se pak stará čip Adreno 418. Pro ukládání dat slouží 16GB interní paměť, ale bohužel nelze rozšířit vložením paměťové karty.

Nyní se pomalu dostáváme k displeji, který je u modelu Mi4c opravdu na špičkové úrovni. Jeho úhlopříčka je rovných pět palců a má Full HD rozlišení
(1 080 × 1 920 pixelů). Hustota pixelů je tak 441 ppi, díky čemuž vyniká opravdu jemným a dokonale ostrým obrazem. Pozorovací úhly a podání barev jsou také vynikající.

Xiaomi Mi4c

Displej podává velice kvalitní a čitelné zobrazení i na ostrém sluneční světle a díky vyvážené regulaci jasu i optimální intenzitu v úplné tmě. Samozřejmostí je i možnost úpravy barevného odstínu při čtení, díky čemuž je eliminováno modré světlo, a je tak šetřen zrak.

Velikou pochvalu si zaslouží také zvukový čip, který podává velice kvalitní zvukový výstup. Pokud vlastníte sluchátka Xiaomi, pak si můžete nastavit kvalitu zvuku přímo v menu telefonu, v němž si lze nastavit konfiguraci optimalizovanou přímo pro konkrétní typ sluchátek.

Co uživatelské prostředí?

Mi4c pohání operační systém Android ve verzi 5.1 Lollipop, který je však zabalen do nadstavby MIUI 7. Nadstavba jako taková je velice intuitivní, působí svěžím dojmem a prostředí celkově funguje velice plynule.

Bohužel stejně jako tomu bylo u telefonů Huawei a jejich nadstavby EMUI, i zde nastává problém se synchronizací a notifikacemi, které nefungují spolehlivě a čas od času se nějaké oznámení zatoulá. A to i přesto, že notifikace se dají detailně nastavit v menu. Přestože jde o neduh poměrně podstatný, celkově hodnotíme prostředí kladně a patří rozhodně k tomu lepšímu, co u současných telefonů můžeme získat.

Jak je na tom telefon s výdrží baterie?

Telefon je osazen baterií s kapacitou 3 080 mAh, což není málo, ale vzhledem k výkonu a Full HD rozlišení displeje ani extra mnoho. Počítejte prostě s tím, že pokud jste klasický uživatel, kterému telefon neleží jen tak na stole bez povšimnutí, je výdrž telefonu klasifikována jako jednodenní. Samozřejmě není problém se dostat i na dva dny bez nabíječky, ale zde bychom již museli být při používání telefonu mnohem zdrženlivější a více jej šetřit.

Je nutné si navíc zvyknout na přítomnost nového USB-C konektoru, který má odlišnou koncovku oproti standardnímu micro USB konektoru. Pokud jste tedy zvyklí používat jednu nabíječku na více přístrojů, budete mít v tomto případě problém. Na micro USB nabíječku Mi4c nepřipojíte. Na druhou stranu má nové rozhraní dvě nezanedbatelné výhody. Nemusíme řešit, zda máme kabel při zapojování otočen do správné pozice, a USB-C rozhraní nabízí teoretické přenosové rychlosti až 10 Gbit/s. Ty jsou v reálných podmínkách samozřejmě nižší, ale i tak jde oproti klasickému USB o veliký krok vpřed.

Jak Mi4c fotí?

Fotoaparát je další oblast, která nás u tohoto telefonu nadchla. Xiaomi do Mi4c dodává čipy od dvou výrobců, Sony IMX258 a Samsung S5K3M2 ISSOCELL.

I zde samozřejmě platí pravidlo, že dobré světelné podmínky zajistí kvalitní snímky a se zhoršujícími se světelnými podmínkami pak klesá i kvalita snímků. Přesto však budete s fotkami spokojeni. Ostré snímky s kvalitním podáním barev si vás získají stejně jako mnoho možností nastavení fotoaparátu, jehož maximální rozlišení činí 13 MPix.

Fotografie pořízená Xiaomi Mi4c
Fotografie pořízená Xiaomi Mi4c
Fotografie pořízená Xiaomi Mi4c
Fotografie pořízená Xiaomi Mi4c
Fotografie pořízená Xiaomi Mi4c
Fotografie pořízená Xiaomi Mi4c

Kromě fotek můžeme samozřejmě pořizovat i videa, a to v maximálním rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů při frekvenci 30 snímků za sekundu. Videa jsou však kvůli absenci optické stabilizace obrazu bohužel mírně roztřesená.

Pro ještě lepší ovládání fotoaparátu je zde k dispozici takzvané ovládání na hraně, které umožní příjemnější pořízení snímku namísto klepání na displej či stisknutí tlačítka. Jednoduše stačí klepnout prstem na levý, či pravý bok zařízení, a pokud je tato funkce aktivní, pořídí se snímek.

Jak je na tom v porovnání s konkurencí?

V cenové hladině od pěti do deseti tisíc korun nalezneme díky bohaté čínské produkci mnoho zajímavých kousků. Pokud byste si tedy nevybrali zrovna Xiaomi Mi4c, tak nemusíte zoufat, na výběr je mnoho dalších zajímavých telefonů.

Za zmínku určitě stojí Huawei Honor 7. Ten disponuje 5,2palcovým Full HD displejem (1 080 × 1 920 pixelů), osmijádrovým procesorem, 3 GB RAM, 20MPix fotoaparátem a operačním systémem Android 5 Lollipop.

Dalším telefonem, který by se mohl ucházet o přízeň v této cenové kategorii, je Lenovo Vibe S1. Jeho přednostmi jsou 5“ Full HD displej, osmijádrový procesor, 3 GB RAM, 32 GB interní uživatelské paměti a Android 5 Lollipop. Bohužel minusem je slabší baterie, která má kapacitu pouhých 2 420 mAh.

Pokud jste příznivci čistého Androidu, tak rozhodně neprohloupíte, pokud sáhnete po osvědčeném starším Nexusu 5 od Googlu. Má dostatek výkonu, kvalitní fotoaparát a jistotu vždy aktuálního operačního systému Android.

Mám si ho koupit?

Pokud nežijete v bublině velkoměsta, ze které se téměř nikdy nevydáte ven, tak ne. Podpora LTE je podle nás u moderního smartphonu natolik zásadní, že je to fatální nedostatek prakticky všech xiaomi. Ve městě ještě sem tam LTE signál chytí (ale také ne všude), avšak mimo něj v místech, kde se využívají jiné frekvence, má uživatel smůlu. A mimo města typicky není ani 3G a v době EDGE dnes již jednoduše nežijeme.

Telefon na test zapůjčil e-shop Xiaomimobile.cz