Wireless IR keyboard pro Palm

Na konci roku se k nám dostaly první univerzální bezdrátové klávesnice, pracující na principu spojení přes infračervený port. My jsme ji mohli podrobit redakčnímu testu.

Klávesnice je ve velice kompaktním provedení a z šedivého ABS plastu, který je velice odolný jak na otěr, tak i svou pevností. Obavy o její rychlé zničení tedy nejsou na místě. Svou velikostí přesahuje velikost běžného PDA. Je to dáno konstrukcí; klávesnice je rozdělena pouze na dvě části.

Z přední strany, pokud je uzavřená,   vypadá díky zaobleným a skoro bezešvým hranám velice kompaktně. Na zadní straně najdeme podlouhlá dvířka, do kterých se po otevření vkládají dvě AAA baterie pro napájení vlastní klávesnice.



Po rozevření klávesnice a odjištění pojistky, která slouží následně jako opěrka proti převážení, rozložíme polovinu klávesnice a z vrchního krytu odklopíme tykadlo infračerveného portu. Ten je možné nechat ve dvou polohách. Pokud jej necháte naležato (tzv. landscape mód),lze používat pouze Palm TT3, ale musí být přepnut pro leváky, kvůli umístění infračerveného portu v těle PDA. Nebo můžeme tykadlo s kouřovým sklíčkem vyklopit vzhůru a používat PDA tak, jak jsme zvyklí.

Klávesnice má velice skromný odběr a baterie tam vydrží opravdu dlouho. Protože k jejímu aktivování nepotřebuje žádné zapínací tlačítko, stačí rozložit a psát. (Klávesnice má buď režim spánku, nebo skrytý vypínač, který reaguje na její rozložení.)

Ovládací software (driver) doznal změn. Přibyla zde kolonka IR keyboard, v které se aktivuje pouze zaškrtávací kolonka pro infra port. Ta přesměruje komunikaci ze sériového portu na systémovém konektoru na infračervený na vrchní straně PDA. Po její aktivaci se ihned driver stává aktivním a můžete psát.

Klávesnicí je dobré mít položenou na pevné ploše, např. na stole, neboť Palm není v provizorní kolébce – opěrce nijak uchycen. Tím je vyloučeno psaní v dopravních prostředcích atp. Ale díky konstrukci se klávesnice neprohýbá, tak jako Palm Portable Keyboard, která se rozkládala na čtyři části. Dosah infračerveného portu mne také docela překvapil, byl i jeden metr od klávesnice. Horší to je ovšem s jeho nasměrováním kvůli úzkému svazku paprsků z tykadla. A zajímavost nakonec: klávesnice mohla být použita i u Windows XP, přes infračervený port – "wokna" si ji našla a mohlo se psát.

Horší to je ovšem s češtinou, která se vinou absence číselné řady píše dosti nepohodlně. U jedné lokalizace se píše přes Fn + číslo, u druhé zase přes Ctrl+Fn+znak. Osobně bych tuto klávesnici tedy doporučil buď anglofilním kolegům, nebo těm, co píší cesky.


Klávesnici na testování zapůjčil PAjDA.