Z více než šestihodinového chatování na WhatsAppu si lékařka uhnala WhatsAppitidu.

Z více než šestihodinového chatování na WhatsAppu si lékařka uhnala WhatsAppitidu. | foto: Profimedia.cz

Lékařka si přivodila WhatsAppitidu. Je podobná Nintendinitidě

  • 21
Nepříznivý vliv textových zpráv na pohybový aparát ruky prokázaly lékařské studie již v roce 2012. S vyšším objemem psaného textu zdravotní rizika výrazně rostou, o čemž se přesvědčila i mladá španělská lékařka. Kvůli bolestem zápěstí musela vyhledat pomoc kolegy. Diagnóza: WhatsAppitida.

Loni na Štědrý den reagovala 34letá lékařka, sloužící v tu dobu na urgentním příjmu, na velké množství zpráv, které od rodiny a přátel obdržela prostřednictvím jednoho z nejpoužívanějších mobilních "kecálků" WhatsApp. Jak informuje portál The Lancet, na odepisováním tehdy strávila nejméně šest hodin. Dlouhodobě jednotvárné pohyby palců i neustálé držení telefonu vážícího 130 gramů se tak musely nějak projevit.

Co je tendinitida?

Tendinitida je bolestivé onemocnění šlach, někdy má charakter zánětu. Způsobuje ho nadměrné zatěžování a přetěžování šlachy.

Jejími příznaky jsou bolest, ztuhlost, snížená citlivost a slabost postiženého kloubu. Důsledkem je výrazné omezení pohyblivosti.

Nejčastěji je diagnostikována u sportovců. Mezi nejčastější problémy patří poškození patelární (kolenní) šlachy, tzv. skokanské koleno, a Achillovy šlachy.

Následující ráno se probudila s bolestmi obou zápěstí. Byly tak silné, že musela vyhledat lékařskou pomoc. Phalenův test, při němž pacient položí předloktí na vodorovnou podložku a zápěstí nechá volně svěšené, i poklepání nad karpálním tunelem (takzvaný Tinelův příznak) byly negativní. Bolestivě však reagovala při Finkelsteinově testu, kdy se po sevření pěsti s palcem uvnitř pohybuje zápěstím ze strany na stranu.

Při pojmenování diagnózy pak lékař zohlednil příčinu zdravotních problémů. Inspirací mu bylo pojmenování tendinitidy, za kterou může nadměrné hraní počítačových her. Takzvaná Nintendinitida, tedy intenzivní bolesti a křeče v prstech rukou způsobené nadměrným a opakovaným používáním periferií počítače k ovládání hry, byla poprvé diagnostikována v roce 1990. Pacient si tehdy zdravotní problémy přivodil hraním her na konzoli GameBoy.

Na léčbu WhatsAppitidy pak ošetřující lékař nasadil běžné medikamenty a zároveň pacientce doporučil, aby se na mobilu vyvarovala psaní jakéhokoli textu. Avšak tuto část léčby vydržela dodržovat pouze necelý týden. Na Silvestra ji totiž přátelé zahltili novou vlnou, tentokrát novoročních přání.