Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

WAP - přítomnost a budoucnost

Stručné seznámení s technologií nazývanou WAP.
Na letošním Invexu jsem až příliš často narazil na to, že lidé měli o praktické implementaci WAPu, jeho standardizaci a problémech či nadějích okolo něho, poměrně omezené představy. To je důvod, proč vznil tento článek - pokud hledáte více inside informací o WAPu, bude lépe navštívit Wapserver.

Nyní bych pouze rád shrnul to, co jsem tak nárazově přednášel na Invexu zájemcům ochotným poslouchat - a že se jich před naším stánkem nashromáždilo vždy dost.

Především WAP se pomalu dostává do života. Před tím, než se pustím do dalšího, krátce a zjednodušeně se zmíním o architektuře WAPu. WAP pro svoji funkci potřebuje tři aplikace - tou první je WAP klient (v mobilním telefonu, v PDA atd), druhou je WAP Gateway (někdy se říká WAP server, ale pozor na to, to je ze setrvačnosti, neb tak svůj výrobek označuje Nokia) a server (neplést tedy s WAP serverem!).

Jak funguje cesta dat? Pokud jste si koupili Nokia 7110, určitě jste si všimli, že telefon při nastavení Services (tedy WAPu), vyžaduje telefonní číslo. Teoreticky můžete použít libovolné číslo pro internetové připojení, prakticky je třeba vybírat opatrně. Jednak proto, aby bylo číslo rozumně tarifikováno (WAP spojení se účtuje jako volání na toto číslo), jednak WAP gateway mohou být omezené jen na přístup přes určité přípojné body. Kromě čísla musíte nastavit IP adresu gatewaye - tu by vám měl poskytnout váš operátor. V Mobil serveru máme pro testovací účely instalovanou vlastní bránu, protože operátoři ty svoje zatím moc neuvolňují - především Paegas si přístup na ni dosti hlídá, EuroTel je v tomto benevolentnější.

Když telefon vyšle požadavek stáhnout nějakou WAP stránku (třeba wap.mobil.cz), dorazí tento požadavek do gatewaye. Ta si přes internet tuto stránku vyžádá ze zadaného serveru, přeloží ji do binárního tvaru a zašle na mobilní telefon.

Až doposud jsme implicitně předpokládali, že celý proces běží jako čisté datové spojení. To ale není nutnost - definice WAPu předpokládá, že se jako transportní prostředek mohou použít i SMS zprávy. Na to například narazil Phone.com, jenž dodává mikroprohlížeče do telefonů Ericsson, Motorola i Siemens. Například v Siemens S25 je dosud implementovaný jen prohlížeč využívající SMS zprávy, protože Phone.com předpokládal, že operátoři budou implementovat verzi WAPu se SMS.

Proč to předpokládal a proč se zmýlil? SMS verze představuje výrazně nižší nároky na zatížení sítě - SMS zprávy se posílají servisními kanály, takže neukusují kapacitu sítě. Dalším kladem je, že WAP přes SMS nabízí možnost pushování obsahu, tedy jeho automatického doručení na telefon například v době, kdy byl obsah aktualizován. Tyto klady ale u operátorů nebyly schopny převážit zápory.

Hlavním záporem je podstatně složitější implementace WAP přes SMS - je třeba sáhnout do SMS centra a nastavit také speciální účtování pro tyto SMS zprávy tak, aby použití takového přístupu k WAPu bylo cenově přiměřené. To je ale podstatně implementačně náročnější, než zprovoznit přípojný bod a nastavit speciální tarifikaci při volání na něj.

To jsou důvody, proč nyní Phone.com horečně pracuje na dodělání korektně fungujícího WAPu přes CSD (circuit switched data, tedy normání sestavný datový tok). Vtip je ale v tom, že tím se zdrželo nasazení WAPu do ostatních telefonů vyjma Nokia telefony, kde je vlastní řešení firmy Nokia. Může se zdát, že je to výhra pro Nokiu, ale kacířsky si myslím, že není. Především to mezi poskytovatele obsahu (content providery) vnáší nejistotu nad budoucností WAPu - ostatní výrobci jsou totiž v konkrétních sděleních značně mlhaví a to, že se nejasně mluví o konci roku, nikoho snadno nepřesvědčí o tom, aby do WAPu předělával hromadu dat uložených v pracně oprášitelných databázích.

Ani sama Nokia ale nemá s WAPem vyhráno. Především sama navenek neprojevuje nasnou koncepci - WAP podporuje jediný její telefon a to Nokia 7110, ostatní, byť novější modely, se k WAPu neznají (8210). Sama Nokia sice udává, že ne všechny telefony jsou pro WAP vhodné, ale i její 7110 má mezery.

Nokia 7110 totiž nepodporuje (možná zatím) digitální protokol V110, takže sestavování spojení pro WAP přenos běží stejně, jako na analogovém modem - značně dlouho a ne tak spolehlivě. To není pro uživatele WAPu nic skvělého, protože je to nutí koukat se na rotující šroubovnici, obdobu přesípacích hodin z Windows.

Jenže není všechno o implementaci WAPu - WAP má zatím i dostatek svých problémů. Zatím mu schází možnost zabezpečení. Pokud ve formuláři vyplníte login a heslo, putují tato data nekódovaně po internetu a bez použití zabezpečitelného SIM Toolkitu je vám WAP zatím k ničemu. Také absence jednoznačné identifikace uživatele je problém - chápu sice výtky operátorů, že by neradi nechali serverům logovat si třeba IMEI nebo telefonní číslo, bez toho ale padá možnost personalizace, která je především pro portálové typy serverů velmi důležitá. K tomu připočtěme nemožnost, aby si WAP zjistil datum aktualizace stránek, takže dokud nevymažete cache, telefon vám implicitně podsouvá týden starý Mobil server. A momentálně problém největší pro content providery - jakpak do WAPu dostaneme reklamu a z čehopak budeme živi, když ji tam nedostaneme?

Zodpovězení předešlého odstavce je pro WAPforum krajně důležité pro to, aby se WAP začal nasazova nejenom u operátorů, ale i u poskytovatelů obsahu. Jenže se ukázalo, že operátoři a výrobci telefonů se těmito otázkami sami moc zaobírat nechtějí, protože je pálí jen minimálně - a to je další překážka na cestě k úspěchu WAPu, protože i firmy jako Yahoo se nad další podporou WAPu zamýšlejí.

Vedle tohoto dění je souboj na domácí scéně bouří v hrnku vody. EuroTel s RadioMobilem začali opět špičkovat, kdo z nich dřív představil funkční WAP portál. Přiznám bez mučení, že představení prototypu Mobil serveřího WAP portálu na Invexu byla z naší strany spíše jedovatost, protože Mobil server byl ve skutečnosti první, kdo WAP portál představil - o hodinu později jej představil RadioMobil a o další hodinu později EuroTel. Pokud bych měl srovnávat EuroTel a Paegas (náš hodnotit by nebylo seriosní), momentálně vede EuroTel - na WAP stránkách toho má dost. Jenže bitva není dobojována, v republice je pár WAP telefonů, které zatím nerozhodují o tom, komu se trh nakloní.

S WAPem ještě bude veselo. Mezi content providery se začíná formovat lobby skupina namířená proti operátorům a výrobcům, respektive proti jejich názoru, že poskytovatelé obsahu to všechno oddřou a peníze neuvidí. Operátoři se totiž těší na tučné příjmy z vyššího provozu a výrobci mobilů zase na zisky z obmněny telefonů - na content providery zatím nic nezbylo. Jednoduché je to v USA, kde o úspěchu projektu nerozhodují peníze, ale podíl na trhu promítnutý do kurzu akcií. V Evropě to ale bude jiné a baštou WAPu se stane především Evropa se svým GSM. Takže otázka, se kterou se bude WAP muset vyrovnat před svojí cestou za úspěchem zní: Z čeho se obsah zainvestuje? Nebo si opravdu myslíte, že podpora obsahu operátorů síti půjde dál, než obligátní překlopení zpráv ČTK?

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...