WAP: přežije, nebo zanikne?

WAP patřil od svého vzniku mezi rozporuplné technologie, někdo mu předpovídal věčnou slávu, jiní rychlou smrt. Dnes zažívá WAP meziroční nárůst v řádech stovek procent a zdá se, že přichází opravdový boom. Kam se bude WAP vyvíjet?

Začátkem roku 2000 byl Eurotel mezi hrstkou mobilních operátorů, kteří mohli svým zákazníkům nabídnout mobilní přístup na internet přes WAP (Wireless Aplication Protocol). Mobilní svět v té době potřeboval optimalizovat internetový obsah pro displeje s barevnou hloubkou dvě barvy a data o rychlosti 9,6 kbps.

WAP byl od svého vzniku velmi rozporuplnou technologií. Na jedné straně se specializované agentury předháněly ve výzkumech slibujících mobilnímu internetu věčnou slávu. Podle jednoho z nich měla být například polovina internetových stránek v roce 2003 zobrazena na jiných zařízeních, než je stolní PC. Část odborné veřejnosti a ostatně i uživatelů se již v té době netajila názorem, že se jedná jen o přechodovou technologii, která nemá velkou naději na úspěch. Druhý z názorů se postupně ukazuje jako lichý.

Co znamená WAP?

Technologie Wireless Application Protokol (WAP), kterou máme implementovanou v mobilním telefonu, umožňuje číst internetové stránky, odesílat e-maily, stahovat hry, melodie a mnoho dalšího. WAP protokol je otevřený globální standard pro komunikaci mezi mobilním přístrojem a internetem, nebo jinou počítačovou aplikací. Využívá značkovací jazyk Wireless Markup Language (WML), křížence HTML a XML. První specifikace WAP vyšla v roce 1998 (Organizace WAP fórum). Počátkem roku 2001 byla zveřejněna verze WAP 2.0, která už využívá plně jazyk xHTML. Ten je flexibilnější než WML, přináší programátorovi větší možnosti, z nichž těží i koncový uživatel. Stejně jako v případě WML lze dokumenty psané v xHTML napojit na skriptovací jazyky (PHP, ASP a další) a například generovat stránky přímo z databáze.

Po pěti letech od prvního spuštění se technologie stala u mobilních telefonů standardem (kromě absolutních low-endů). Podle Petra Mitošinky, který má na starosti obsah celé skupiny iDNES realizovaný pro mobilní telefony, se nyní objem dat stažených přes WAP každým rokem zdvojnásobuje a vývoj  zájmu o WAP zhruba kopíruje návštěvnost klasického internetu.  Zdá se tedy, že po tom co WAP získal statut technologie, za kterou si sice uživatelé rádi připlatí, ale ve finále ji stejně příliš nevyužívají, přichází teď konečně něco jako opravdový boom.

WAP patří k vysoce rentabilním službám

Tiskový mluvčí T-Mobile Jiří Hájek uvedl, že GPRS WAP má v jejich síti aktivováno více než 900 000 lidí a WAP řadí mezi služby s vysokou rentabilitou. Oskar se může pochlubit 600% nárůstem počtu uživatelů WAPu přes GPRS za období leden 2003 až prosinec 2004. Podle Petra Šindlera z Oskara je nárůst zájmu o WAP uzce spojen s rozšířením multimediálních telefonů.     

Největšími hity jsou na WAPu tradičně jízdní řády, programy kin, počasí a zprávy. Jeden ze zaměstnanců mobilního operátora, který si nepřál být jmenován, ovšem upozorňuje na  rychle rostoucí zájem o kategorie zábava a erotika. Tento nárůst přišel s druhou verzí WAPu, která umožňuje zobrazovat obrázky. 

Velké nadšení vzbudil internet v mobilu u všech operátorů. Své portály se snaží neustále inovovat a mobily zákazníkům přednastavují. Nejednoho čerstvého majitele už také u nového telefonu  překvapilo horké tlačítko, jehož stisk vede přímo na mobilní portál a tuto funkci navíc nelze změnit. Trochu agresivní strategie ovšem slaví úspěchy, návštěvnost jde nahoru a nejeden zákazník díky tomu zjistil, že WAP může být i užitečný. Nesmíme ovšem zapomínat, že t-zones, Live! nebo Samoobsluha neslouží primárně jako rozcestník po mobilním  internetu, ale operátor jej používá jako centrum pro stahování log, melodií, her a bránu k dalším nehlasovým službám.

Není velkým překvapením, že největší bariérou pro využití WAPu je u nás cena, jakou za připojení zaplatíte. Operátoři jsou si vědomi, že objem dat přenesených přes WAP je řádově menší než v případě internetu, a tak se nestydí inkasovat za kilobyte třeba šestinásobek. Pocit, že vás někdo bere na hůl se zesílí v okamžiku, když zjistíte, že pro změnu účtování někdy stačí změnit přednastavené APN z „WAP“ na „internet“. Velký nárůst přenesených dat přes WAP je také často zaznamenáván u uživatelů s neomezenými tarify na GPRS, ale nemusí to být vždy pravidlem.

Jaká je budoucnost?

Vzhledem k tomu, že poptávka po WAPu je z velké části tlačena operátory, bude zájem o něj záviset kromě ceny také na množství kvalitního obsahu, který na svých portálech zákazníkům nabídnou.  V názoru na jeho budoucnost se ovšem téměř všichni shodují: své místo mezi mobilními technologiemi bude mít ještě dlouho, ale jeho podoba se bude blížit klasickým internetovým stránkám. 

Rychlost mobilních datových technologií neustále stoupá, rozlišení displejů u mobilních telefonů  roste a „okleštěný“ obsah bude čím dál méně potřeba. Dnes je standardem WAP ve verzi 2.0, který je oproti předešlé verzi zaměřen na rychlejší download a dovoluje pracovat s multimediálním obsahem. Díky implementaci  značkovacího jazyka xHTML je oproti standardním stránkám programovaným v jazyce WML možné formátovat text pomocí kaskádových stylů a navíc lze například vytvářet různé formuláře nebo seznamy.

Skutečnost, že podoba klasického a mobilního internetu nabírá kolizní směr, lze vysledovat v zájmu uživatelů o mobilní prohlížeče klasických internetových stránek jako Opera nebo Openwave. Tyto prohlížeče dokáží vzhled klasické HTML stránky přizpůsobit pro lepší zobrazení na chytrém telefonu. Openwave uvádí, že jejich prohlížečem je vybaveno více než 500 milionů telefonů. Opera Mobile Browser si jen ze stránek výrobce stáhlo za měsíc po uvedení jeden milion uživatelů. Je jasné, že malý telefon bude mít při zobrazování internetových stránek vždy svá specifika, ale internet už  stranou od mobilních telefonů nikdo neudrží.

Autor:
  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Nová cenově dostupná stylovka vás může dostat na fotbalové Euro

29. března 2024

Vivo má nový smartphone střední třídy, který má velké ambice. Za rozumnou cenu nabídne nejen dobrou...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...